Правове регулювання видобутку дорогоцінного каміння: проблеми та шляхи вдосконалення
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.03.43Ключові слова:
надрокористування, корисні копалини, дорогоцінне каміння, видобуток дорогоцінного каміння, реалізація та використання дорогоцінного каміння, правове регулювання видобутку дорогоцінного камінняАнотація
Стаття присвячена дослідженню правового регулювання видобутку дорогоцінного каміння в Україні та аналізу проблем, що пов’язані із незаконним видобутком зазначеного виду корисних копалин і встановлення шляхів їх вирішення.
Зазначено, що інститут надрокористування в Україні має багатовікову історію. Встановлено, що видобування дорогоцінного каміння в Україні спостерігається на протязі багатьох століть.
Досліджено, що мінерально-сировинна база України налічує більше 20 тис. покладів 117 видів корисних копалин, серед яких окреме місце, займає дорогоцінне каміння, видобуток якого забезпечує ефективний розвиток економіки країни.
У статті проаналізована законодавча дефініція «дорогоцінне каміння». З’ясовано, що поняття «дорогоцінне каміння» потребує вдосконалення, оскільки зазначене поняття має включати не тільки характеристику дорогоцінного каміння, а і містити положення щодо їх ринкової вартості і відповідати державним стандартам. Доведено, що доцільно вилучити з переліку дорогоцінних каменів, типи каміння, які відносяться до синтетичних.
У статті проаналізовано правове регулювання видобутку дорогоцінного каміння в Україні. Зазначено, що законодавець значну увагу приділяє правовому регулюванню видобутку бурштину в Україні. Встановлено, що значний перелік нормативних актів щодо видобутку бурштину не був прийнятий на законодавчому рівні. Проаналізовано, що проблема незаконного видобутку бурштину в Україні, залишається не вирішеною у продовж значного часу. Вона являє собою комплексну проблему, що безпосередньо пов’язана із екологічними, соціально-економічними, політичними, етичними та культурними аспектам.
Зроблено висновок, що одним із чинників подолання проблеми незаконного видобутку дорогоцінного каменю є вдосконалення правового регулювання, а саме: прийняття Закону України «Про дорогоцінне каміння», який має містити положення, що стосуються особливостей видобутку, контролю, нагляду за видобутком та реалізацією дорогоцінного каміння, юридичної відповідальності, застосування санкції у зазначеній сфері, а також відповідати державним і міжнародним стандартам.
Посилання
Мачуська І.Б. «Адміністративно-правові засади контрольно-наглядової діяльності у сфері надрокористування в Україні» : дис. ... докт. юрид. наук. 12.00.07. Київ. 2021. 453 с.
Панченко В.І., Павлишин В.І., Василишин І.С. Кольорове каміння України. Мінеральні ресурси України. 1995. № 1. С. 22-23.
Галецький Л.С., Чернієнко Н.М. Атлас «Геологія і корисні копалини України». К.: Такі справи. 2001. 168 с
Панченко В., Яковлева В. Мінерально-сировинна база гемологічних матеріалів України. Геолог України. 2012. № 3. С. 88-93.
Про затвердження Загальнодержавної програми розвитку мінерально-сировинної бази України на період до 2030 року: Закон України від 21 квітня 2011 р. № 3268-VI. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3268-17?find=1&tex.
Мачуська І.Б. Формування інституту контрольно-наглядової діяльності у сфері надрокористування у Київській Русі (ІХ-ХП ст.): історико-правовий аспект. «Юридичний науковий електронний журнал». 2020 р. № 4. С. 177-180.
Романов В.П. Адміністративно-правові засади обігу дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння: автореф. дис. . канд. юрид. наук. 12.00.07. Дніпро. 2017. 220 с.
Significato delle pietre preziose: qual e la piu adatta ? URL: https://www.paginegialle.it/magazine/shopping/significato-delle-pietre-preziose-qual-e-la-piu-adatta-a-te-6866.
Баранов М.П. Дорогоцінне та напівдорогоцінне каміння у провадженні слідчих (розшукових) дій: метод. рек. Дніпро : Дніпроп. держ. ун-т внутр. Справ. 2023. 44 с.
ДК 008:2007.
CFR. Electronic Code of Federal Regulations (e-CFR). § 1027.100 Definitions. (e) Preciousstone. URL : https://www.law.cornell.edu/cfr/text/-31/1027.100#e.
Татарінцев В. Дорогоцінне, коштовне каміння: історичні та нормативні аспекти термінології, які впливають на формування Державного фонду дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння України. Коштовне та декоративне каміння України. 2019. № 1. С. 15-18.
Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними : Закон України від 18 листопада 1997 р. № 637/97-ВР. Відомості Верховної Ради України. 1998. № 9. Ст. 34.
Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення : Постанова Кабінету Міністрів України від 12 грудня 1994 року № 827. URL: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/827-94-%D0%BF.
Гелета О.Л., Горобчишин О.В., Кічняєв А.М. Основні підходи до запровадження класифікації коштовного і декоративного каміння, гармонізованої відповідно до світового досвіду. Коштовне та декоративне каміння: наук.-практ. журн. 2017. № 4. С. 17-19.
Рудько Г.І. Родовища бурштину України та перспективи їх освоєння. Мінеральні ресурси України. 2017. № 2. С. 18-21.
Тєстов П. Чорний бурштин. Які держоргани задіяні та що потрібно зробити, аби припинити нелегальний видобуток (Аналітична записка). URL: https://texty.org.ua/fragments/95763/Chornyj_burshtyn_Jaki_derzhorgany_zadijani_ta_shho-95763.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 І.Б. Мачуська, І.В. Аргатюк, С.Б. Недільченко, В.В. Бурлій
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.