Екологічні ризики пов’язані з воєнними діями: поняття та ознаки
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.03.44Ключові слова:
екологічний ризик, воєнні дії, екологічна безпека, небезпека, ризик, ознаки екологічного ризикуАнотація
Стаття присвячена формулюванню поняття «екологічний ризик пов’язаний з воєнними діями», виокремлення її ключових ознак на основі аналізу напрацювань правової науки та суміжних галузей, положень національного законодавства й практики його застосування.
Зважаючи на те, що наша держава стикнулася з безпрецедентною подією - повномасштабною війною, що у свою чергу спричинило появу нових екологічних ризиків, пов’язаних зі веденням воєнних дій, й ці ризики носять абсолютно інший характер, ніж досліджені екологічні ризики так би мовити «мирного часу», виникає потреба розширення і осучаснення юридичного понятійно-категоріального апарату, зокрема через введення поняття «екологічний ризик пов’язаний з воєнними діями». Це й зумовлює актуальність наукової статті.
У роботі проаналізовано доктринальні та нормативні підходи до визначення поняття «ризик». Досліджено наукові джерела щодо тлумачення поняття «екологічний ризик». Також проаналізовано змістовне наповнення категорії «воєнні дії».
Сформульовано авторське визначення екологічного ризику пов’язаного з воєнними діями, як «кількісної міри екологічної небезпеки, що відображає можливість настання наслідків негативного характеру як для компонентів біосфери так і для людини, її життя і здоров’я та зумовлена організованим застосуванням видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань а також збройних сил та інших військових формувань супротивника в операціях та бойових діях».
Встановлено, що для екологічних ризиків пов’язаних з воєнними діями не характерна антропоцентрична спрямованість та субституційність.
Обґрунтовано, що ознаками екологічних ризиків пов’язаних з воєнними діями є: монова- ріантність форм походження (воєнні дії завжди провадяться з волі людини, відповідно й негативні наслідки для довкілля/біосфери/людини мають виключно антропогенне походження); обмеженість можливості абсолютного визначення (сучасний стан технологій та наявний досвід не дозволяють точно визначити рівень екологічних загроз, спричинених воєнними діями); кумулятивність (екологічні ризики пов’язані з воєнними діями можуть спричинити інші екологічні ризики й призводити до множинності негативних наслідків).
Посилання
Андрейцев В.І. Право екологічної безпеки: навчальний та науково-практичний посібник. К.: Знання-Прес, 2002. 332 с.
Барбашова Н.В. Взаємозв’язок понять «екологічний ризик» та «екологічна безпека». Актуальні проблеми держави і права. 2014. Вип. 72. С. 245-253.
Бєлоусова К. Екологічні збитки від обстрілу ДніпроГЕСу сягнули 140 мільйонів гривень. Екополітика. 27.03.2024. URL: https://ecopolitic.com.ua/ua/news/ekologichni-zbitki-vid-obstrilu-dniprogesu-syagnuli-140-miljoniv-griven/
Войціцький В.М., Хижняк С.В., Данчук В.В., Мідик С.В., Грищук І.А., Ушкалов В.О. Екологічні ризики: природа та критерії. Екологічні науки. 2020. № 4(31). С. 131-135.
Кондратьєва К.А. Екологічний ризик в сфері сільськогосподарського виробництва: юридичне поняття та ознаки. Розвиток наук земельного, аграрного, екологічного та природоресурсного права: збірник наукових праць Круглого столу (19.10.2012 р.). за ред. Г.І. Балюк, М.В. Краснової, А.М. Мірошниченка, В.В. Носіка. 2012. С. 58-63.
Мусієнко М.М., Серебряков В.В., Брайон О.В. Екологія. Охорона природи: Словник-довідник. К.: Т-во «Знання», КОО, 2002. 550 с.
Нагребельний В.П. Ризик у праві. Нагребельний В.П., Дмитренко Е.С., Костенко О.М. Юридична енциклопедія. Ред. кол.: Шемшученко Ю.С. (голова ред. кол.) та ін. К.: Українська енциклопедія імені М.П. Бажана, 2003. Т. 5. С. 317-318.
Ржеутська Л. Шкода довкіллю України від війни перевищила 2,2 трлн гривень. URL: https://www.dw.com/uk/skoda-dovkillu-ukraini-vid-vijni-perevisila-22-triljona-griven/a-68133785.
Сидоров С.В. Бойові дії. Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бойові дії.
Сміян Н. Через екологічні ризики війна вже у Європі. Голос України. 29.02.2024 р. URL: http://www.golos.com.ua/article/376564.
Топольніцький В.В., Тична Б.М. Проблеми правового регулювання понять «воєнний стан», «стан війни» та «воєнний час». Правова позиція. 2019. № 4(25). С. 91-99.
Фролов М.О. Правові аспекти екологічного ризику: дис канд. юрид. наук: спец. 12.00.06 «Земельне право; аграрне право; екологічне право; природоресурсне право». Київський національний університет ім. Т.Г. Шевченка. К., 2000. 211 с.
Шугалій Є.П. Загальна тактика «механізований (танковий) батальйон в загальновійськовому бою» : курс лекцій з навчальної дисципліни. К.: «МП Леся», 2016. 187 с.
Ярощук В.Г. Правова природа екологічного ризику. Університетські наукові записки. 2011. № 3(39). С. 183-187.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Т.С. Новак, О. Капплова, О.М. Браніцький
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.