Адміністративно-правові засади громадського контролю в судовій системі через призму забезпечення прав людини і громадянина в Україні
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.03.60Ключові слова:
адміністративне законодавство, відкритість і прозорість діяльності судів, громадський контроль, громадянське суспільство, публічна інформація, органи судової влади, права і свободи громадян, судочинствоАнотація
У статті на підставі аналізу доктринальних досліджень вітчизняних вчених з’ясовано поняття та зміст громадського контролю в науковій площині. Наголошено на відсутності законодавчого визначення окресленого поняття, незважаючи на значний суспільний інтерес до громадського контролю як суспільного явища.
Встановлено, що попри недосконалість законодавчого врегулювання, громадський контроль залишається важливим механізмом взаємодії між громадськістю і органами державної влади, є важливим компонентом демократичного публічного управління та сприяє побудові відкритого та відповідального суспільства.
Акцентовано увагу на важливості дослідження взаємовідносин громадянського суспільства із органами судової влади. Окреслено поняття громадського контролю за судовою системою в Україні та його сутність, а також встановлено способи участі громадськості у здійсненні контролю за діяльністю судової гілки влади. Окремо наголошено на тому, що громадський контроль в судовій системі виступає однією з ключових форм сприяння реалізації та захисту прав людини і громадянина.
Надано оцінку впливу громадського контролю в судовій системі на реалізацію громадянами їхніх прав і свобод. Зокрема, констатовано, що першочергово громадський контроль за судовою системою сприяє забезпеченню права громадян на справедливий судовий процес. Крім того, висвітлено і сприяння громадського контролю ствердженню права людини та громадянина на доступ до правосуддя, права на свободу висловлювання та доступ до публічної інформації. Звернено увагу і на участь громадського контролю у виявленні та вирішенні можливих корупційних проявів, а також проявів бюрократії у судовій системі.
З урахуванням означеного, зміцнення механізмів громадського контролю сприятиме підвищенню прозорості та підзвітності судової влади, що, зокрема забезпечить громадянам доступ до справедливого правосуддя та сприятиме захисту їхніх прав і свобод. Запропоновано можливість впровадження сучасних інструментів контролю, таких як онлайн-трансляції судових засідань, що не потребують попереднього дозволу у головуючого у справі. Публічний доступ необхідно надати не лише до судових рішень, а й щодо інформації про причини перенесення та відкладення судових засідань, що допоможе залучити громадян до процесу прийняття рішень та підвищить рівень довіри до судової системи, а також сприятиме забезпеченню верховенства права та забезпеченню прав людини в Україні.
Посилання
Кушнір С.М. Правові засоби громадського контролю в механізмі правового регулювання : дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.01. Запоріжжя, 2011. 247 с.
Кондратенко В.М. Система міжнародного законодавства у сфері функціонування інституту громадського контролю за діяльністю органів судової влади. Наукові записки. Серія: Право. 2023. Вип. 14. С. 70–74.
Рогатіна Л.П. Громадський контроль над державою: сутність, механізми реалізації та перспективи розвитку : дис. ... канд. політ. наук : 23.00.02. Одеса, 2011. 202 с.
Сквірський І.О. Громадський контроль у публічному управлінні: теоретико-правові та праксеологічні аспекти : дис. ... д-ра. юрид. наук.: 12.00.07. Запоріжжя, 2013. 413 с.
Наливайко Л.Р., Савченко О.В. Теоретико-правові засади громадського контролю за діяльністю органів державної влади : монографія. Київ: «Хай-Тек Прес», 2017. 276 с.
Кондратенко В.М. Принципи гласності та відкритості в адміністративному судочинстві України : автореф. дис … канд. юрид. наук : 12.00.07. Київ, 2013. 20 с.
Нестор Н.В. Поняття громадського контролю за діяльністю суддів та система суб’єктів його здійснення. Форум права. № 3. 2019. С. 134–140.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 В.М. Кондратенко, Д.Ю. Стеценко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.