Особливості забезпечення прав людини в умовах цифрової трансформації
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.03.63Ключові слова:
цифрова трансформація, цифрові права людини, Інтернет, персональні дані, право інтелектуальної власностіАнотація
Стаття присвячена актуальній темі, у якій розглядаються основні елементи забезпечення прав та розуміння викликів цифрової трансформації. Вона висвітлює фундаментальні проблеми, які виникають із запровадженням цифрових технологій, і те, як вони впливають на правовий захист особистої свободи та приватності. Особлива увага зосереджена на питаннях збору, використання та обробки особистої інформації, але висвітлює нові цифрові права, які визнаються, і внесення їх до чинного законодавства.
У статті досліджується проблема доступу до електронних послуг та нерівномірний розподіл можливостей у наданні цифрового доступу, зокрема, у сільській та віддаленій місцевості. Серед прикладів зарубіжного досвіду виділено визнання права на доступ до Інтернету та зусилля щодо підвищення технічної грамотності населення. Крім того, у статті підкреслюється «цифрове право на смерть» і розглядається право на Інтернет, як фундаментальне цифрове право людини. Необхідно мати мережевий нейтралітет і дотримуватися принципів безпеки для гарантування державою цього права. У статті наголошується, що свобода вираження поглядів в Інтернеті має вирішальне значення, але для цього необхідним є законність, легітимна ціль для демократичних суспільств.
Підсумовуючи висвітлено проблему персональних даних, як цифрову валюту та розглянуто правові заходи, які вживаються для забезпечення даних в Україні. Також підкреслюється важливість цього права та необхідність дотримання в контексті суспільства, яке стає все більш цифровим. Досліджуючи дане питання, можна прийти до висновку: швидкий розвиток цифрових технологій породжує необхідність у захисті прав громадян на просторах Інтернету. У свою чергу законодавство про цифрові права має бути вдосконалено, а правові рамки повинні бути скориговані відповідно до викликів модернізації. На сьогодні існує нагальна необхідність у розробленні комплексної стратегії для забезпечення прав людини в умовах цифрової трансформації.
Посилання
Шульженко Ф.П., Гришко О.М. Права людини в умовах цифрової трансформації суспільства: теоретико-правовий аналіз. Київський часопис права. 2021. № 1. С. 5-10.
Мушак Н.Б. Концептуальні підходи до класифікації прав людини в умовах глобалізаційних процесів. Часопис Київського університету права. 2011. № 2. С. 298-301.
Тиріна М.П. Покоління прав людини: проблеми сучасної класифікації. Держава і право. 2011. № 52. С. 728-732.
Гиляка О.С. Особливості забезпечення окремих прав людини в умовах цифрової трансформації. У захист прав, свобод і безпеки людини в інформаційній сфері в сучасних умовах. Київ. 2020. С. 376.
Положення про Міністерство цифрової трансформації України: Постанова Кабінету Міністрів України. Відомості Верховної Ради України від 29 квітня 2022 р. № 501.
Управління з питань звернень громадян Апарату Верховної ради України. Офіційна сторінка. URL: https://vzvernen.rada.gov.ua/.
Урядовий портал. Єдиний веб-портал органів виконавчої влади України. Офіційна сторінка. URL: https://www.kmu.gov.ua/.
Електронні петиції Офіційне інтернет-представництво Президента України. Офіційна сторінка. URL: https://petition.president.gov.ua/.
Хаустова М.Г. Державна політика в сфері прав людини в епоху цифрових трансформацій. Науковий вісник Ужгородського національного університету. 2022. № 69. С. 328-333.
Размєтаєва Ю.С. Цифрові права людини та проблеми екстериторіальності в їх захисті. Право та державне управління. 2020. № 4. С. 18-23.
Петришин О.В., Гиляка О.С. Права людини в цифрову епоху: виклики, загрози та перспективи. Вісник Академії правових наук. 2021. № 1. С. 15-23.
United Nations E-Government Survey. Офіційна сторінка. URL: https://www.un.org.
Фонд «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва. Офіційна сторінка. URL: https://dif.org.ua.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Є.В. Литвиненко, М.О. Скоблик
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.