Правове регулювання охорони здоров’я в Україні
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.03.67Ключові слова:
правове регулювання, держава, правовідносини, охорона здоров’я, режим воєнного стануАнотація
На підставі аналізу нормативно-правового регулювання охорони здоров’я в Україні, вдалося встановити, що ухвалення на позачерговій сесій Верховної Ради УРСР 24.08.1991 року Акту незалежності спонукало молоду державу до прийняття нормативно-правових актів, у тому числі й таких, які повинні були забезпечитиреалізацію права громадян на охорону здоров’я, а також здійснити розробку нових умов оплати праці медичних працівників закладів охорони здоров’я в умовах існуючої на той час ринкової економіки. Протягом першого року незалежності було прийнято низку нормативно-правовихактів, що стосувалися підвищення заробітної плати працівників охорони здоров’я, протидії поширенню хвороб, зумовлених вірусомімунодефіциту людини, а також правового і соціального захисту людей, які живуть із таким віросум. Звертається увага на першому Положенні про Міністерство охорони здоров’я (1992) та прийнятті Закону України «Основи законодавстваУкраїни про охорону здоров’я», який незважаючи на те, що окремі положення цього законодавчого акту не в повній мірі відповідають сучасним вимогам, саме він заклав підвалиниохоронної функції держави, забезпечив гарантії права громадян на охорону здоров’я та їх захист. Підкреслено, що прийняття Конституції України ознаменовало новий етап розвитку правовідносин у сфері охорони здоров’я, що в подальшому знайшло своє продовження в нормативно-правових актах, які регулюють відносин у сфері охорони здоров’я. Наголошено, що здійснене дослідження правового регулювання суспільних відносин у сфері охорони здоров’я в Україні, дало підстави з’ясувати, що таке регулювання носить комплексний, міжгалузевий характер, що обумовлено широким спектром публічних і приватних правовідносин, об’єднаних загальною метою реалізації права кожної людини на охорону здоров’я, як найвищу соціальну цінність. Зазначено, що сучасний етап правового регулювання характеризується впровадженнямзаходів спроможності системи охорони здоров’я України діяти в умовах режиму воєнного стану. Запропоновано авторську періодизацію становлення та розвитку охорони здоров’я в Україні, яка включає п’ять основних періодів цього процесу.
Посилання
Мельник О. Конституція України як основне джерело права соціального забезпечення: сутність, ознаки та перспективи. Часопис Національного університету «Острозька академія». Серія «Право». 2015. № 2 (12). С. 1-15.
Майданик Р. Законодавство України у сфері охорони здоров’я: система і систематизація. Медичне право. 2013. № 2 (12). С. 63-74.
Світличний О.П. Діяльність публічної адміністрації у сфері протидії коронавірусу COVID-19. Право. Людина. Довкілля. Науково-практичний журнал. 2020. Vol. 11. № 2. С. 124-132.
НСЗУ: Презентовано онлайн-мапу медзакладів, де можна отримати психологічну та спеціалізовану допомогу з ментального здоров’я. Урядовий портал. URL: https://www.kmu.gov.ua/news/nszu-prezentovano-onlain-mapu-medzakladiv-de-mozhna-otrymaty-psykholohichnu-ta-spetsializovanu-dopomohu-z-mentalnoho-zdorovia (дата звернення 01.05.2024).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 О.І. Правило
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.