Запобігання кримінальним правопорушенням у сфері страхування
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.03.75Ключові слова:
кримінальні правопорушення, страхування, кримінологічна характеристика, заходи запобігання, детермінанти, органи дізнання, суб’єкти запобігання, економічні ризики, працівники правоохоронних органів, дізнавач, розслідування кримінальних проступків, досудове розслідування, орган дізнання, суб’єкт запобіжної діяльностіАнотація
На підставі аналізу наукових джерел та правозастосовної практики у статті досліджується діяльність правоохоронних та інших державних органів й правових інституцій щодо мінімізації кримінальних правопорушень у сфері страхування, яка спрямована на своєчасне виявлення, усунення або нейтралізацію загроз і небезпек на ринку страхування, відвернення шкідливих наслідків, а також притягнення винних до відповідальності та забезпечення механізму відшкодування шкоди завданої кримінальними правопорушеннями, що здійснюється за допомогою кримінологічних засобів.
Наголошується на тому, що кримінальні правопорушення у сфері страхування мають підвищену суспільну небезпеку, оскільки ускладнюють або блокують виконання основних завдань, пов’язаних із формуванням за рахунок грошових внесків цільового страхового фонду, призначеного для відшкодування можливого збитку, вирівнювання втрат у зв’язку з наслідками страхових випадків. Окрім цього, криміналізація цього ринку перешкоджає виконанню страхуванням таких важливих функцій, як підвищення стабільності діяльності суб’єктів господарювання, обмеження економічних ризиків, стимулювання підприємницької ініціативи.
Констатується, що запобігання кримінальним правопорушенням у цій сфері, має бути комплексним безперервним процесом, що враховує зміни, які відбуваються у сучасному суспільстві та, які впливають на ринку надання послуг. Звертається увага на те, що сама система суб’єктів забезпечення безпеки на ринку страхування включає в себе широке коло суб’єктів як державної, так і недержавної належності, які так чи інакше беруть участь у відповідному процесі. Однак їх діяльність повинна відповідати єдиній, цілеспрямованій державній політиці, і потребує координації у боротьбі зі злочинністю, яка на сьогодні вимагає вдосконалення, оскільки, не в повній мірі відповідає вимогам часу та викликам у безпековому секторі.
Посилання
Базилевич В.Д. Страхова справа. 4-те вид., перероб. і допов. К.: Знання, 2005. 351 с.
Балабанова Д.О. Теорія криміналізації: автореф. дис. канд. юрид. наук: спец. 12.00.08. Одеса, 2007. 20 с.
Білик І. Особливості структури та інфраструктури страхових ринків України та Польщі. Світ фінансів. 2008. № 1. С. 168-176.
Грищук В.К. Кримінальне право України: Загальна частина: навч. посіб. для студентів юрид. фак.. вищ. навч. закл. К.: Видавничий Дім «Ін Юре», 2006. 568 с.
Іщук І.В. Початковий етап розслідування шахрайств у сфері страхування автотранспортних засобів: дис. ...канд. юрид. наук: 12.00.09. Київ. 2010. 246 с.
Кузьменко Д.В. Інституційна структура страхового ринку. С. 238-240. URL: https://core.ac.uk/download/pdf/32616749.pdf.
Машина Н.І. Міжнародне страхування. Навчальний посібник. К.: Центр навчальної літератури, 2006. 504 с.
Про страхування: Закон України від 18 лист. 2021 р. № 1909-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1909-20/print.
Що відбувається зі сферою страхування під час війни? URL: https://news.dtkt.ua/finance/bank-system/75808-shho-vidbuvajetsia-zi-sferoiu-straxuvannia-pid-cas-viini.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 В.В. Василевич, Ю.О. Левченко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.