Роль і місце кримінологічної інформації у правовому механізмі запобігання кримінальним правопорушенням у сфері виконання покарань України
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.03.77Ключові слова:
кримінологічна інформація, сфера виконання покарань, запобігання кримінальним правопорушенням, засуджений, персонал, суб’єкт злочину, ефективність, оперативно-розшукова діяльністьАнотація
У даній науковій статті з’ясовано зміст і сутність кримінологічної інформації, а також визначено її роль і місце у правовому механізмі запобігання кримінальним правопорушенням у сфері виконання покарань України.
Зокрема, встановлено, що зазначений вид інформації береться за основу при постановці засуджених на профілактичні обліки в установах виконання покарань, а також оперативно-розшукової діяльності у цій галузі суспільних відносин.
Крім цього, виявлено, що саме відсутність, неповнота та неточність кримінологічних відомостей про явища і процеси, а також про особу потенційних правопорушників у сфері виконання покарань, виступає однією з детермінант, що сприяє вчиненню кримінальних правопорушень у процесі виконання - відбування покарань як з боку засуджених, так і персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України.
Аналіз офіційних статистичних даних з цього приводу показав також, що у структурі пенітенціарної злочинності більше третини щорічно складають засуджені, які перебували на профілактичних обліках установ виконання покарань.
З огляду цього, у зазначеній роботі доведено, що без підвищення рівня ефективності використання кримінологічної інформації у ході організації та реалізації заходів, спрямованих на запобігання вчиненню кримінальних правопорушень у сфері виконання покарань України, об’єктивно неможливо вирішити визначені у кримінально-виконавчому законодавстві й інші завдання (ст. 1 Кримінально-виконавчого кодексу).
У системі таких заходів запропоновано акцентувати увагу на практиці на наступних аспектах процесу виконання - відбування покарань: а) при здійсненні заходів, спрямованих на удосконалення змісту та спрямованості основних засобів виправлення і ресоціалізації засуджених; б) у ході проведення заходів оперативно-розшукового характеру; в) при вирішенні питань, пов’язаних з переміщенням та розміщенням засуджених у відповідних дільницях виправних колоній; ін.
Виходячи з отриманих результатів дослідження, у даній науковій статті зроблено висновок про те, що вирішення існуючих у сфері виконання покарань України проблем лежить у площині не тільки нормотворчої діяльності, але й залежить від ефективності та інтенсивності наукових пошуків у вказаній галузі суспільних відносин.
Посилання
Колб О.Г. Установа виконання покарань як суб’єкт запобігання злочинам : Дис... . докт. юрид. наук : 12.00.08. Київ: Київ. нац. ун-т внутр. справ України, 2007. 513 с.
Колб О.Г., Новосад Ю.О. Щодо змісту деяких детермінант, що обумовлюють та сприяють вчиненню злочинів. Kelm: Knowledge, Egucation, Law, Management. 2017. № 43(20). С. 169-178.
Оперативно-службова та виробничо-господарська діяльність органів і установ виконання покарань України у 1999 році: Інформаційний бюлетень. Київ: Державний департамент України з питань виконання покарань, 2000. № 4. 84 с.
Концепція реформування (розвитку) пенітенціарної системи України: схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13.09.2017 № 654-р. Офіційний вісник України. 2017. № 78. Ст. 2401.
Закалюк А.П. Курс сучасної української кримінології: теорія і практика: у 3-х кн.: Київ: Видавничий Дім «Ін Юре», 2008. Кн. 3: Практична кримінологія. 320 с.
Василевич В.В. Кримінологічна політика України: монографія. Київ: Нац. акад. внутр. справ, 2020. 435 с.
Про інформацію: Закон України від 02.10.1992 № 2657-ХІІ. URL: https://zakon.rada.gov.ua.
Запобігання злісній непокорі вимогам адміністрації установи виконання покарань: навч. посіб. / за заг. ред. д.ю.н., проф. О.Г. Колба. Луцьк: СПД Гадяк Ж.В.; друкарня «Волиньполіграф», 2020. 320 с.
Теорія держави : підручник / за ред. О.В. Петришина. Харків : Право, 2014. 368 с.
Закалюк А.П. Курс сучасно української кримінології: теорія і практика: у 3-х кн. Київ: Видавничий Дім «Ін Юре», 2007. Кн. 1: Теоретичні засади та історія української кримінологічної науки. 424 с.
Про Національну поліцію: Закон України від 02.07.2015 № 580-VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Ю.С. Дмитрієнко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.