Про соціально-правову природу адміністративного нагляду в Україні та необхідність розширення його об’єктів в умовах воєнного стану
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.03.87Ключові слова:
адміністративний нагляд, державний примус, засуджений до позбавлення волі, об’єкти нагляду, місця позбавлення волі, кримінально-виконавчі установи закритого типу, порядок звільнення від покарання та його відбуванняАнотація
У даній науковій статті з’ясовано соціальнусутність і правове призначення такого виду державного примусу, який застосовується на підставі рішення суду відносно осіб, звільнених з місць позбавлення волі, як адміністративний нагляд.
Зокрема, встановлено, що необхідність здійснення зазначених заходів примусу обумовлена потребами забезпечення безпечних умов життєдіяльності населення тих адміністративно-територіальних одиниць (населених пунктів), куди прибувають для проживання колишні засуджені.
Крім цього, визначено, що головним критерієм застосування до осіб, звільнених з кримінально-виконавчих установ закритого типу, адміністративного нагляду є їх підвищена суспільна небезпека та велика потенційна здатність щодо вчинення нових (рецидивних та інших) злочинів після звільнення.
Виходячи з цього та враховуючи сучасний стан функціонування України в умовах відкритої військової агресії з боку російської федерації, доведена також необхідність розширення визначених у Законі України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» переліку об’єктів вказаного державного примусу.
До таких, зокрема, запропоновано віднести: «злочинних авторитетів», включаючи так званих«злодіїв у законі», державних зрадників, колаборантів та членів організованих злочинних формувань.
Доведено, що такий підхід ґрунтується на тому, що як під час відбування визначених судом покарань, так і після звільнення від них у порядку, встановленому в чинному Кримінальномукодексі (КК) України (ст.ст. 74-87), як свідчить практика, як правило, вказані суб’єкти не припиняють своєї злочинної діяльності та впливу на суспільні відносини, у тому числі й шляхом залучення до вчинення правопорушень не тільки раніше судимих осіб, але й молоді та інших соціально вразливих категорій населення.
З урахуванням отриманих результатів дослідження, констатовано, що у контексті динаміки видозміни суспільних відносин мають бути підвищені державні заходи їх охорони та захисту, включаючи й шляхом застосування адміністративного нагляду за новими категоріями осіб, які звільняються з місць позбавлення волі.
Посилання
Єдиний звіт про кримінальні правопорушення за січень 2022 - березень 2024 року. Про зареєстровані кримінальні правопорушення та результати їх досудового розслідування.URL: https://gp.gov.ua/ua/posts/pro-zareyestrovani-kriminalni-pravoporushennya-ta-rezultati-yih-dosudovogo-rozsliduvannya-2.
Аналіз роботи судів загальної юрисдикції в 2002 р. за даними судової статистики. Вісник Верховного Суду України. 2002. № 4(32). С. 15-25.
Теорія держави : підручник / за ред. О.В. Петришина. Харків : Право, 2014. 368 с.
Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі: Закон України від 01.12.1994 № 264/94- ВР. URL:https://zakon.rada.gov.ua.
Голіна В.В. Запобігання злочинності (теорія і практика): навч. посіб. Харків: Нац. юрид. акад. України, 2011. 120 с.
Про практику застосування судами кримінального законодавства про повторність, сукупність і рецидив злочинів та їх правові наслідки: постанова Пленуму Верховного Суду України від 04.06.2010 № 7. Постанови Пленуму Верховного Суду України у кримінальних справах / упоряд. В.В. Рожнова, А.С. Сизоненко, Л.Д. Удалова. Київ: ПАЛИВОДА А. В., 2011. С. 445-452.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 А.М. Явтушенко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.