Проблеми захисту прав особи, щодо діянь якої проводиться досудове розслідування, до повідомлення їй про підозру
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.03.91Ключові слова:
притягнення до кримінальної відповідальності, підозрюваний, повідомлення про підозру, досудове розслідуванняАнотація
Діючий Кримінальний процесуальний кодекс України 2012 р. (далі - КПК України) суттєво змінив процедуру притягнення особи до кримінальної відповідальності, виключивши таке поняття як «порушення кримінальної справи». Стаття присвячена аналізу проблемних питань, пов’язаних із захистом прав особи, щодо діянь якої проводиться досудове розслідування, до повідомлення їй про підозру. Здійснено огляд статей Кримінального процесуального кодексу України, що регулюють стадії кримінального провадження, реалізацію функції кримінального переслідування, початок досудового розслідування, внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, набуття особою статусу підозрюваного, вручення повідомлення про підозру як процесуального документу. Проаналізовано права, якими особа користується при набутті процесуального статусу підозрюваного, зокрема, знати, у вчиненні якого кримінального правопорушення його підозрюють або обвинувачують; на першу вимогу мати захисника і зустріч із ним; не говорити нічого з приводу підозри проти нього або у будь-який момент відмовитися відповідати на запитання; вимагати перевірки обґрунтованості затримання; збирати і подавати слідчому, прокурору, слідчому судді докази; брати участь у проведенні процесуальних дій; оскаржувати рішення, дії та бездіяльність слідчого, прокурора, слідчого судді. Особа, щодо діяння якої здійснюється досудове розслідування, до повідомлення їй про підозру, таких прав не набуває, оскільки вони пов’язані виключно з набуттям статусу підозрюваного. А це в свою чергу призводить до незаконних та необґрунтованих обмежень її прав та свобод. Крім того, проблемним є залучення такої особи до проведення слідчих (розшукових) дій під час проведення досудового розслідування. Необхідним є закріплення у КПК України норми, відповідно до якої така особа на підставі її заяви до офіційного повідомлення їй про підозру вважатиметься підозрюваною із наявністю всіх процесуальних прав, необхідних для здійснення захисту своїх прав.
Посилання
Кримінальний процесуальний кодекс України від 13 квітня 2012 р. № 4651-УІ. Відомості Верховної Ради України. 2013. № 9-10, № 11-12, № 13. Ст. 88.
Кримінальний процесуальний кодекс України: Науково-практичний коментар. / Відп. ред.: С.В. Ківалов, С.М. Міщенко, В.Ю. Захарченко. Харків: Одіссей, 2013. 1104 с.
Дердюк Б.М., Смушак О.М. Дотримання строків у кримінальному провадженні України: зарубіжний досвід та судова практика. Юридичний науковий електронний журнал. 2021. № 2. С. 281-284.
Рогатюк І.В. Повідомлення про підозру: значення інституту та проблеми правозастосування. Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ. 2015. № 3. С. 115-124.
Карабут Л.В. Початковий момент реалізації функції кримінального переслідування за новим КПК. Вісник Луганського державного університету внутрішніх справ імені Е.О. Дідоренка. 2013. № 1. С. 145-155.
Лобойко Л.М. Кримінально-процесуальне право: курс лекцій. Вид. друге, змін. і доп. Київ: Істина, 2008. 488 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Й.І. Горінецький, І.А. Нестерова, Н.М. Реплюк
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.