Міжнародний інвестиційний арбітраж як складова механізму відшкодування збитків, завданих військовими конфліктами
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.03.104Ключові слова:
відшкодування збитків, міжнародний інвестиційний арбітраж, приймаюча держава, інвестор, фінансування третіми сторонамиАнотація
У статті досліджується можливість звернення до міжнародного інвестиційного арбітражу як однієї із складових механізму відшкодування збитків, завданих військовими конфліктами (в контексті російсько-української війни). Автором аналізуються норми джерел національного та міжнародного права, що дозволяють інвесторам,які зазнали різного роду збитків, внаслідок військових конфліктів, звертатися до арбітражних установ для вирішення суперечок, уникаючинаціональні правові системи та керуючись процедурними правилами, визначеними у відповідних положеннях міжнародного публічного права.
Проаналізовано положення Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про заохочення та взаємний захист інвестицій, ратифікованої Законом України «Про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України і Урядом Російської Федерації про заохочення та взаємний захист інвестицій» від 15 грудня 1999 року, що набрала чинності 27.01.2000 року, в контексті перспектив звернення українськогобізнесу до міжнародного інвестиційного арбітражу для відшкодування збитків, завданих військовими діями рф.
Автором досліджуються правові основи зверненняінвесторів до міжнародного інвестиційного арбітражу та акцентується увага на перевагах та недоліках цієї складової механізму відшкодуваннязбитків.
Зокрема, описано проблематику виконання арбітражних рішень з урахуванням положень Конвенції про визнання і виконання іноземних арбітражних рішень (Нью-Йорк, 10 червня 1958 року), що набрала чинності для України 10 січня 1961 року, та наводяться шляхи подолання таких проблем.
Враховуючи актуальність теми та серйозні наслідки завданих військовими конфліктами збитків для інвесторів, в статті пропонуються виважені підходи до вирішення спорів із застосуванням міжнародного інвестиційного арбітражу, сприяючи розвитку міжнародного права та забезпеченню справедливості у відшкодуванні збитків інвесторам.
Результати дослідження є корисними для розуміння природи міжнародного інвестиційного арбітражу як складової механізму захисту інвесторів у питанні відшкодування завданих військовими конфліктами збитків, та виявлення шляхів забезпечення ефективного виконання арбітражних рішень у подібних ситуаціях.
Посилання
Угода між Кабінетом Міністрів України і Урядом Російської Федерації про заохочення та взаємний захист інвестицій : Угода Каб. Міністрів України від 27.11.1998 р. : станом на 7 верес. 2023 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/643_101#Text (дата звернення: 14.03.2024).
Про припинення дії Угоди між Кабінетом Міністрів України і Урядом Російської Федерації про заохочення та взаємний захист інвестицій : Закон України від 10.08.2023 р. № 3329-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3329-20#Text (дата звернення: 18.03.2024).
Why is Investment Arbitration So Expensive? - A Groundbreaking Study Reveals Why and Suggests Possible Solutions. URL: https://www.wcl.american.edu/impact/initiatives-programs/international/news/why-is-investment-arbitration-so-expensive-a-groundbreaking-study-reveals-why-and-suggests-possible-solutions/ (дата звернення: 26.03.2024).
Конвенція про визнання та виконання іноземних арбітражних рішень : Конвенція Орг. Об’єдн. Націй від 10.06.1958 р. : станом на 7 лип. 2006 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_070#Text (дата звернення: 25.03.2024).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Я.О. Хмеленко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.