Майнові права на об’єкти суміжних прав, що становлять службовий твір за законодавством України
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.04.26Ключові слова:
виконання, фонограма, відеограма, програма організації мовлення, момент виникнення і здійснення суміжних прав, первинні суб’єкти суміжних прав, службовий твір, майнові праваАнотація
Робота присвячена дослідженню майнових прав на об’єкти суміжних прав, створених у процесі створення службового твору. За діючим законодавством України визначаються чотири об’єкти суміжних прав - це виконання, фонограма, відеограма та програма організація мовлення. Дослідження поставленого у статті питання напряму пов’язано із розумінням правової природи вище зазначених об’єктів. Для формування відповідного підходу до розуміння в роботі розглядаються законодавчо визначені дефініції, пов’язані з даними об’єктами, суб’єктний склад по відношенню до даних об’єктів, оскільки вкрай важливим в контексті належності майнових прав є розуміння первинних суб’єктів суміжних прав, якими згідно діючого профільного законодавства є виконавець, виробник фонограми, виробник відеограми, організація мовлення. При цьому варто зауважити, що згідно діючого законодавства під виробником фонограми, відеограми розуміється фізична та/або юридична особа, яка взяла не себе ініціативу із створення відповідних об’єктів і несе за це відповідну відповідальність. При цьому зауважимо, що законодавчо в профільному Законі відсутнє визначення виробника програми організації мовлення та вироблення програми організації мовлення. При дослідженні об’єктів суміжних прав аналізується питання оригінальності відповідних об’єктів, наголошується на творчому внеску працівників при створенні таких об’єктів як фонограма, відеограма, програма організації мовлення. Аналізується зв’язок об’єктів суміжних прав з об’єктами авторського права. Проводиться ретельне дослідження моменту виникнення і здійснення суміжних прав. При аналізі відповідної законодавчої норми звертається увага, що відповідна стаття відсилає до відповідних положень з авторського права в контексті службового твору, при цьому такий об’єкт суміжних прав як програма організація мовлення залишається в цьому аспекті поза увагою законодавця. Автором проводиться розмежування трудових відносин, що врегульовуються трудовим договором (контрактом) зі створення відповідних об’єктів та цивільно-правових відносин у зв’язку зі створенням об’єкту права інтелектуальної власності. І наостанок, важливість дослідження поставленого у статті питання і особливостей, які виникають по відношенню до відповідних об’єктів безпосередньо пов’язане із перспективою подальшого дослідження таких питань як розпорядження відповідними майновими правами.
Посилання
Конституція України URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%-BA/96-%D0%B2%D1%80#Text.
Закон України «Про авторське право і суміжні права» URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2811-20#n855.
Цивільний кодекс України URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text.
Міжнародна конвенція про охорону інтересів виконавців, виробників фонограм і організацій мовлення URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_763#Text.
Конвенція про розповсюдження несучих програми сигналів, що передаються через супутники URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_250#Text.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Печерова Н.Г.
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.