Діджиталізація правового механізму запобігання зміні клімату
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.04.41Ключові слова:
діджиталізація, запобігання зміні клімату та адаптація до неї, Єдиний реєстр з моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів, Національний реєстр викидів та перенесення забруднювачівАнотація
Статтю присвячено дослідженню правових засад застосування цифрових технологій у державній кліматичній політиці України. Вказано, що формування і наступна реалізація національної кліматичної політики, орієнтованої на Європейський зелений курс, розробка стратегії подолання негативних наслідків воєнних дій для довкілля потребує інтеграції цифрових рішень для переходу до кліматично нейтральної сталої економіки та запобігання зміні клімату. Здійснено системний аналіз правових норм, які є основою цифровізації державної кліматичної політики. Досліджено, що зв’язок питання запобігання зміні клімату та адаптації до неї із діджиталізацією цієї сфери прослідковується насамперед у політико-правових документах, зокрема стратегіях, концепціях.
Метою статті є визначення основних напрямів розвитку правового регулювання застосування цифрових технологій у запобіганні зміні клімату, що формується в умовах євроінтеграційних перетворень та з урахуванням негативного впливу збройного російського вторгнення.
Акцентується, що в Україні відбувається рух з приєднання до європейської системи торгівлі квотами на викиди парникових газів, що нерозривно пов’язано з процесами діджиталізації. Необхідною умовою запуску національної системи торгівлі квотами на викиди парникових газів є створення системи моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів. Розглядається місце у правовому механізмі запобігання зміні клімату таких цифрових інструментів як Єдиний реєстр з моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів, Національний реєстр викидів та перенесення забруднювачів, Єдиний реєстр з оцінки впливу на довкілля та Єдиний реєстр стратегічної екологічної оцінки.
Підсумовано, що державна політика та законодавство у кліматичній сфері повинні передбачати налагоджений спеціальний механізм політико-правових інструментів регулювання. Запобігання зміні клімату та адаптація до неї потребує наскрізної та секторальної інтеграції цифрових рішень в процеси державного управління.
Посилання
Курило В.І., Мачуський В.В. Історико-правові аспекти становлення кліматичного законодавства в Україні. Юридичний науковий електронний журнал. 2021. № 5. С. 160–163.
Інституційно-правові основи адаптації до зміни клімату в Україні. Листопад 2021. С. 9. URL: https://mepr.gov.ua/wp-content/uploads/2023/07/2_Instytutsijno-pravovi-osnovy-adaptatsiyi-do-zminy-klimatu-v-Ukrayini.pdf.
Облік викидів парникових газів у 2021 р.: Міндовкілля підготувало роз’яснення для операторів установок. URL: https://yur-gazeta.com/golovna/oblik-vikidiv-parnikovih-gaziv-u-2021-r.
Про засади моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів: Закон України від 12 грудня 2019 р. № 377- IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/377-20.
Про Національний реєстр викидів та перенесення забруднювачів: Закон України від 20 вересня 2022 р. № 2614-IX.
URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2614-20.
Скок А., Загоруйчик А. Реєстр викидів та перенесення забруднювачів: чи буде зроблено крок до екологічної прозорості в Україні? URL: https://censor.net/ru/b3466253.
Дейнега М.А. Правові засади боротьби зі зміною клімату: Зелений курс в ЄС та Україні. Актуальні проблеми земельного, аграрного та екологічного права в умовах сучасних викликів і загроз : матеріали круглого столу, присвяч. 100-річчю з дня народження д-ра юрид. наук, проф. Вовка Ю.О. (Харків, 12 трав. 2023 р.) / за заг. ред. А.П. Гетьмана. Харків : Право, 2023. С. 50–53.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Н.В. Ільків
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.