Вектори удосконалення дотримання прав людини під час застосування адміністративного затримання поліцейськими
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.04.55Ключові слова:
адміністративний процес, провадження, адміністративний примус, заходи адміністративного примусу, адміністративне затримання, законність, права людини, протокол, оскарження, нормативна регламентація, поліціяАнотація
Наукову статтю присвячено дослідженню визначенихвекторів удосконалення дотримання прав людини під час застосування адміністративного затримання поліцейськими на даному етапі розвитку української державності. Виділенотакі вектори удосконалення дотримання прав людини під час застосування адміністративного затримання поліцейськими: запровадження електронних інструментаріїв; нормативна регламентація порядку застосування адміністративного затримання; удосконалення порядку оскарження адміністративного затримання; нормативна регламентація порядку адміністративного затримання під час встановлення карантину; законодавче закріплення вимог до протоколу про адміністративне затримання. Запропоновано запровадження таких електронних інструментаріїв під час здійснення адміністративного затримання: електронний цифровий підпис, електронний протокол про адміністративне затримання, внесення відомостей про застосування адміністративного затримання до особи до єдиного порталу державних послуг «Дія». Наголошено на відсутності нормативної регламентації порядку застосування адміністративного затримання у випадку вчинення адміністративного правопорушення, суб’єктом якого є юридична особа. Запропоновано закріпити право на оскарження адміністративного затримання у статті 261 КУпАП, а також додатково продублювати це право у протоколі про адміністративне затримання. Акцентовано увагу на необхідності надання права незаконно затриманій особі вимагати відшкодування збитків. Запропоновано розшити перелік підстав затримання осіб поліцейськими в умовах запровадження карантину. Запропоновано додатково визначити вимоги до протоколів у провадженні в справах про адміністративні правопорушення в нормах
КУпАП. Автор зауважує, що додаткових підстав здійснити адміністративне затримання в умовах дії воєнного стану законодавством не передбачено,такі підстави є загальними. Крім того, наголошено, що не існує особливого порядку здійснення адміністративного затримання під час дії воєнного стану. Зроблено висновок про те, що застосування адміністративного затримання зокрема - це динамічний процес, який має відповідати принципу законності, вимогам розвитку суспільства, стандартам дотримання прав людини та іншим зовнішнім факторам.
Посилання
Теорія і практика застосування заходів забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення : моногр. / А.В. Пугач, А.О. Собакарь. Дніпро : Видавець Біла К. О., 2020. - 196 с
Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 № 8073-X. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80732-10#Text.
Підстави та порядок застосування заходу забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення у формі адміністративного затримання: навч.-практ. посібник / А.Є. Фоменко, К.В Бахчев, О.В. Бочковий, І.С. Дрок. Дніпропетр. держ. ун-т внутр. справ. Дніпро, 2022. 93 с.
Про затвердження Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції: Наказ МВС від 06.11.2015 № 1376. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1496-15#Text.
Розгон О.Г. Напрямки удосконалення здійснення поліцейськими адміністративного затримання. Юридичний бюлетень. 2021. № 21. С. 89-95. DOI https://doi.org/10.32850/LB2414-4207.2021.21.12.
Звіт Національної поліції України за 2023 рік. URL: https://media-www.npu.gov.ua/npu-pre-prod/sites/1/Docs/Dialnist/Richni_zvity/zvit_NPU_2023.pdf.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 І.С. Дрок
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.