Організаційно-правові засади формування політики у сфері науки та науково-технічної діяльності в системі Міністерства оборони України
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.04.62Ключові слова:
наукова-технічна діяльність, політика, організаційно-правові засади, правові механізми, інституційно-правове ргулюванняАнотація
У статті розглянуто організаційно-правові засади формування політики у сфері науки та науково-технічної діяльності в системі Міністерства оборони України. Досліджено основні нормативно-правові акти, які регламентують наукову та науково-технічну діяльність в оборонній сфері, а також структуру і функції органів, відповідальних за її реалізацію. Трансформація наукової та науково-технічної діяльності до сучаснихреалій та становлення нової наукової системи можлива в умовах формування та реалізації Політики у сфері наукової та науково-технічної діяльності в системі Міністерства оборони України за перспективними стратегічними напрямами розвитку науково-технічної сфери: перехід від політики збереження до політики відновлення наукового потенціалу у сфері фундаментальних досліджень, зокрема, всесвітньо визнаних науковихшкіл країн-членів НАТО.
Особлива увага приділена аналізу механізмів координації наукових досліджень та впровадженняінновацій у військовій сфері. Проаналізовано проблеми та перспективи розвитку науково-технічної політики в контексті забезпеченнянаціональної безпеки та обороноздатності України. Запропоновано шляхи вдосконалення нормативно-правової бази та підвищення ефективності управління науково-технічною діяльністю у системі Міністерства оборони України.
У статті застосовано загальнонаукові методи, зокрема аналіз наукової літератури з досліджуваної проблеми, порівняльний аналіз і синтез, системний підхід до розв’язання проблем, а також методи узагальнення та систематизації. Перехід від політики пасивного спостереження до політики активного “виборювання” передових позицій у світі на основі наукових здобутків в галузі оборони країни; впровадження “ноу-хау”, наукових ідей через підтримання прикладних досліджень і розробок для розвитку спроможностей Міністерства оборони України, Збройних Сил України, розроблення передових якісних промислових наукових новацій для обороноздатності держави, перехід від моделі витратної науки до моделі реальної комерціалізації наукових знань.
Посилання
Про наукову і науково-технічну діяльність : Закон України 26.11.2015 р. № 848- VIII. Офіційний портал Верховної Ради України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/848-19#top (дата звернення: 22.05.2024).
Положення про організацію наукової і науково-технічної діяльності в системі Міністерства оборони України: наказ Міністерства оборони України від 27.07.2016 р. № 385. Офіційний портал Верховної Ради України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1172-16#Text (дата звернення: 22.05.2024).
Дідовська Л.І. Державне регулювання економіки: навчальний посібник / Л.І. Дідовська, Л.С. Головко. 5-те видання. Знання, 2006.
Амосов О.Ю. Державне регулювання науково-технічної та інноваційної діяльності в Україні. О.Ю. Амосов. Держава та регіони: Науково-виробничий журнал. Сер.: Державне управління, 2009. № 3.
Гуревич М. Державне регулювання науки М. Гуревич: Економіка України, 2001. № 10.
Сущенко Л.О. Характеристика наукової, науково-технічної та інноваційної політики в системі вищої освіти України в умовах глобалізацій них змін. Педагогіка формування творчої особистості у вищій і загальноосвітній школах: зб. наук. праць (редкол.: Т.І. Сущенко (голов. ред.) та інші). Запоріжжя, 2012. Вип. 23 (76).
Стратегія інноваційного розвитку України в умовах глобалізаційних викликів. Авт. упоряд.: О.А. Андрова, 2009. 632 с.
Офіс Горизонт Європа в Україні. URL: https://horizon-europe.org.ua/uk/about-he/he-programme/ (дата звернення: 22.05.2024).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 В.О. Корнієнко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.