Засада рівності перед законом і судом: окремі питання правової природи
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.04.102Ключові слова:
загальні засади кримінального провадження, запобіжний захід, захисник, дискримінація, досудове розслідування, кримінальне провадження, прокурор, рівність перед законом і судом, слідчий, судАнотація
Представлена стаття виконана в межах предмету дослідження науки кримінального процесу. В ній висвітлюються проблемні питання визначення змісту та механізму належної реалізації засади рівності перед законом і судом у кримінальних провадженнях.
У публікації висунуто пропозиції з удосконаленняпонятійного апарату щодо розглянутої проблематики та деяких положень чинного законодавства. Актуальність публікації обумовлена потребою удосконалення наукових розробок, присвячених загальним засадам кримінального провадження, приведення у відповідність положень КПК України до вимог міжнародних нормативно-правовихактів з проблеми протидії дискримінації.
Метою підготовки статті було розкриття основних питань соціально-правового змісту засади рівності перед законом, визначеної у ст. 10 КПК України, а також деяких актуальних питань,які із цим безпосередньо пов’язані. Передумовами до формування вказаної мети стали сучасні проблеми, які виникають під час досудового розслідування та судового розгляду у кримінальних провадженнях.
Автором використано загальнонаукові та спеціальні методи наукового пізнання. Так із загальнонаукових методів застосовано, зокрема, системно-структурний метод, метод функціонального аналізу, із спеціальних - формально-юридичний, логіко-процесуальний методи, метод порівняльного правознавства. Проаналізовано основні законодавчі норми, які стосуються тематики публікації.
У публікації доводиться, що вимоги, якими визначаються підстави та порядок обрання деяких запобіжних заходів мають певні вади, які можуть безпосередньо вплинути на поведінку учасників кримінального провадження, спонукати їх до порушення засади рівності перед законом і судом. Запропоновано закріпити в КПК України певні положення, завдяки яким вдалося б уникнути порушень прав та свобод особи.
Подальшими науковими розвідками з обраної проблематика визначено питання: гарантій рівності прав та свобод громадян, запровадження правової експертизи КПК України та чинних нормативно-правових актів, пов’язаних зі сферою кримінального судочинства, на предмет виявлення в них положень, що спонукають до дискримінаційних проявів, нормативно-правового закріплення ідей з оптимізації становища матеріально незабезпечених учасників кримінального судочинства, розробки ефективного механізму притягнення до юридичної відповідальності суб’єктів кримінального судочинства за недотримання засади рівності перед законом і судом.
Посилання
Конституція України. Відомості Верховної Ради України. 1996, № 30. Ст. 141.
Кримінально-процесуальний кодекс України. Відомості Верховної Ради України. 1961, № 2. Ст. 15.
Права людини і професійні стандарти для юристів в документах міжнародних організацій. Амстердам-Київ: Geneva initiative on psychiatri. 1996. 341 с.
Донна Гом’эн. Короткий путівник Європейською конвенцією з прав людини / Пер. з англ. Т. Іваненко та О. Павличенка. Львів: Кальварія, 2000. 182 с.
Nick Hilborne. 160 firms sign up to consumer app aiming to transform access to lawyers. 15 квітня 2021. URL: https://www.legalfutures.co.uk/latest-news/160-firms-sign-up-to-consumer-app-aiming-to-transform-access-to-lawyers.
Access to Justice Act 1999. URL: https://www.legislation.gov.uk/ukpga/1999/22/contents.
Познышев С.В. Учение о наказании: Курс лекций. М.: МГУ, 1905. 468 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 М.І. Дерев’янко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.