Еволюція соціальних стандартів та гарантій у правовій системі України: сучасні виклики та перспективи розвитку
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.05.5Ключові слова:
соціальні стандарти, соціальні гарантії, правова система України, соціальний захист, міжнародне право, Європейська соціальна хартія, демографічні зміни, вразливі групи населення, пенсійна система, євроінтеграціяАнотація
Дослідження присвячено еволюції соціальних стандартів та гарантій у правовій системі України, аналізу сучасних викликів у сфері соціального захисту та визначенню перспектив їх подальшого розвитку. В умовах економічнихі політичних трансформацій забезпечення належного рівня соціальних стандартів є актуальним завданням. Стаття розглядає історичний розвиток соціальних стандартів від радянського періоду до сучасного етапу інтеграції України до європейського правового простору. Проаналізовано вплив міжнародного права, зокрема Європейської соціальної хартії та конвенцій МОП, на формування соціальних стандартів. Підкреслено важливість адаптації національного законодавства до міжнародних норм для підвищення рівня соціального захисту та наближення української політики до європейських стандартів. Розглянуто вплив економічних і соціальних чинників, таких як кризи, демографічні зміни, соціальна нерівність і міграційні процеси, що створюють серйозні виклики для держави. Окрема увага приділена соціальним гарантіям для вразливих груп населення, таких як пенсіонери, люди з інвалідністю, внутрішньо переміщені особи та учасники бойових дій. Виявлено основні проблеми цих груп у реалізації прав на соціальний захист та надано рекомендації щодо вдосконалення механізмів соціальної підтримки. Автор наголошує на необхідності реформування соціальної політики для створення більш ефективної та справедливої системи соціального захисту. Досліджено сучасні виклики в реалізації соціальних стандартів, включаючи економічну нестабільність, демографічні зміни, військовий конфлікт, неефективність державного управління та корупцію. Акцент зроблено на комплексному підході до їх подолання, підвищенні фінансової стійкості соціальної системи, удосконаленні правового регулювання та співпраці з міжнародними організаціями. Перспективи розвитку соціальних стандартів залежать від здатності держави забезпечити стійкість соціальної політики, адаптувати законодавство до міжнароднихстандартів та підвищити доступність соціальних послуг. Успішна реалізація цих заходів сприятиме інтеграції України в європейський правовий простір, що є стратегічно важливим для розвитку країни. Стаття пропонує комплекснийаналіз еволюції соціальних стандартів у правовій системі України, визначає основні виклики та надає рекомендації щодо подальшого розвитку соціальної політики.
Посилання
Клименко А.Л. Стандарти і гарантії соціального забезпечення: правовий і вітчизняний контекст: монографія. Харків : Юрайт, 2019. 176 с.
Дубич К.В. Особливості державного управління системою соціального захисту України в радянський період розвитку. Вісник Національної академії державного управління при Президентові України. 2015. № 2. С. 106-111. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vnadu_2015_2_17.
Наливайко І. Державна політика у сфері соціального захисту та соціального забезпечення: напрями реформування. Верховенство права: доктрина і практика в умовах сучасних світових викликів: матер. Міжнар. наук.- практ. конф. (м. Дніпро,28 лютого 2023 р.). Дніпро : ДДУВС, 2023. 604 с.
Наливайко І. Аналіз правових інструментів щодо соціальних стандартів та гарантій: теоретико-правові аспекти. Вплив війни на правоохоронну, соціальну та демографічну сфери: стан та перспективи: матер. Міжнар. наук.-практ. конф. (м. Дніпро, 16 червня 2023 р.). Дніпро : ДДУВС, 2023. 82 с.
Наливайко І. Ефективність правового регулювання соціальних стандартів та гарантій: проблеми та перспективи. Наукові перспективи. 2023. № 7 (37). С. 494-509.
Михайлюк Г. Правові механізми інтеграції України до європейського правового простору шляхом реформування вітчизняного законодавства про право комерційних позначень: Частина І - доктринальний підхід. Наукові записки Інституту законодавства Верховної Ради України. 2014. № 1. С. 36-40.
Європейська соціальна хартія (переглянута): Хартія Ради Європи від 03.05.1996 р.: станом на 07.09.2016 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/994_062#Text.
Білоус О.Ю. Конвенції Міжнародної організації праці як джерела трудового права України: дис канд. юрид. наук: 12.00.05. Одеса, 2017. 195 с.
Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права: Пакт ООН від 16.12.1966 р.: станом на 19.10.1973 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_042#Text.
Наливайко Л. Конституційні права і свободи людини та громадянина в умовах воєнного стану. Наукові інновації та передові технології. 2024. № 3 (31). С. 622-635.
Чалюк Ю. Срібна економіка: демографічні зміни та економічні можливості. Науковий вісник Полтавського університету економіки і торгівлі.2023. № 1 (107). С. 50-59.
Дякович Л.І. Демографічні детермінанти старіння населення України в умовах війни та повоєнного відродження. Сучасні тренди соціально-економічних перетворень та інтелектуалізації суспільства в умовах сталого розвитку: матер. ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. (м. Запоріжжя, 10 листопада 2023 р.). Запоріжжя: НУ «Запорізька політехніка», 2023. С. 176-177.
Смирнова І., Сімакова О., Карлаш Ю. Державні соціальні стандарти та гарантії як основа ефективного розвитку соціального захисту населення в Україні. Економіка та суспільство. 2021. № 34.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 І.О. Наливайко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.