Правосуддя як засіб забезпечення реалізації принципу верховенства права
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.05.12Ключові слова:
верховенство права, доступ до суду, корупція, права людини, судочинствоАнотація
У статті досліджено фактори, що визначають на зміст і сутнісний аспект результатів гносеології правосуддя. Відзначено, що в умовах глобалізації та інтеграційних процесів виникає необхідність у створенні ефективної системи правосуддя, яка б гарантувала дотримання прав і свобод людини, забезпечувала справедливість та легітимність державної влади. Саме правосуддявиступає ключовим інструментом реалізації принципу верховенства права, оскільки воно покликане забезпечити рівність усіх перед законом, незалежність судової влади та ефективний захист прав і законних інтересів.
Встановлено та охарактеризовано ключові історичні, політичні, економічні та євроінтеграційні чинники, які визначають стан гносеології судової системи в Україні. Акцентовано увагу на наслідках радянського минулого, включаючи недовіру до судової системи та низьку правову культуру.
Розглянуто вплив політичних чинників та наведено відповідні приклади; вказано на наслідки цих чинників для правосуддя. Проаналізовано економічні фактори, що підсилюють корупційні ризики. Окремо висвітлено значення євроінтеграційних процесів у реформуванні судової влади.
Акцентовано увагу на важливості незалежності судів, доступності правосуддя та якості судовихрішень як ключових елементів реалізації принципу верховенства права. Розглянуто також роль правосуддя у формуванні правової культури та забезпеченні рівності перед законом.
Вказано на положення, що відображають роль правосуддя у забезпеченні верховенства права: захист прав і свобод людини; забезпечення рівності всіх перед законом; інтерпретація та застосування закону; контроль за законністю дій державних органів; формування правової культури.
Резюмовано, що правосуддя виконує центральну роль у забезпеченні реалізації принципу верховенства права через забезпечення незалежності судів, доступності правосуддя для всіх громадян, високої якості судових рішень та їхньої ефективної реалізації. Усі ці елементи є невід’ємною частиною правової держави, у якій верховенство права є базовим принципом функціонування суспільства і держави.
Посилання
Юлдашев С.О., Демченко С.Ф. Етапи у реформуванні судової системи України. Правові новели. 2021. № 15. С.133-144.
Дорадча група експертів. URL: https://www.youtube.com/@AGE_CCU.
Громадська рада доброчесності. Чи залишить ВРП на посаді суддю Майдану Ларису Радуцьку? URL https://grd.gov.ua/news/chy-zalyshyt-vrp-na-posadi-suddiu-maidanu-larysu-raduts-ku.
Громадська рада доброчесності. ГРД вітає рішення ВККС про рекомендацію на звільнення судді Майдану Володимира Борденюка. URL: https://grd.gov.ua/news/hrd-vitaie-rishennia-vkks-pro-rekomendatsiiu-na-zvil-nennia-suddi-maidanu-volodymyr.
Пояснювальна записка до проекту Закону України «Про відновлення довіри до судової системи України». URL: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_2?pf3516=4378-1&skl=8.
Корупційні ризики останніх реформ у судовій системі України. URL: https://newjustice.org.ua/wp-content/uploads/2018/02/NJ_Judicial_Corruption_Risks_Report_2017_UKR-1.pdf.
Руденко М.В., Овчаренко О.М. Відкритість судової гілки влади та її підзвітність суспільству як важливі гарантії забезпечення верховенства права. Юридичний науковий електронний журнал. 2023. № 6. С. 85-93.
Тіньовий звіт до розділу 23 «Правосуддя та фундаментальні права» Звіту Європейської комісії щодо України у 2023 році. URL: https://euneighbourseast.eu/wp-content/uploads/2024/09/ali_shadowreport_chapter23.pdf.
Кучук А.М., Завгородня Ю.С. Конституційне право. Частина 1. Дніпро: Середняк Т.К., 2023. 128 с.
Кучук А.М. Верховенство права як аксіологічна складова національної системи права. Юридичний науковий електронний журнал. 2023. № 3. С. 562–565.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Є.В. Зозуля
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.