Військовий омбудсман як інституційна гарантія захисту прав військовослужбовців (зарубіжний досвід)

Автор(и)

  • О.В. Марцеляк доктор юридичних наук, професор, професор кафедри конституційного права Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Україна https://orcid.org/0000-0001-6686-0255

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.05.14

Ключові слова:

права людини, права військових, забезпечення прав військовослужбовців, механізм захисту прав людини, омбудсман, військовий омбудсман

Анотація

В статті звертається увага, що сьогодні в умовах російської агресії значно погіршився стан дотримання прав вітчизняних військовос­лужбовців, що вимагає удосконалення консти­туційно-правового механізму їх захисту. Аналі­зується зарубіжний досвід розвинутих демокра­тичнихкраїн вирішення проблеми ефективного забезпечення прав військових через запрова­дженняспеціалізованих омбудсманів у справах збройних сил. Досліджується правова природа військових омбудсманів як спеціалізованих правозахисних інституцій, що позитивно зареко­мендували себе в цілому ряді держав, історія їх запровадження, позитивні наслідки їх функ­ціонування. Значну увагу в роботі присвячено моделям спеціалізованих омбудсманів у справах збройних сил: а) щодо їх законодавчого визнан­няі врегулювання статусу (на рівні конституції країни, закону чи підзаконного акту); б) місця в механізмі державної влади (парламентські та виконавчі); в) моделей, які структурно входять до складу збройних сил; не входять до скла­ду збройних сил, але уповноважені займатися виключно питаннями військових та омбудсмани загальної компетенції, в яких законодавчо передбачена функція захисту прав військо­вослужбовців; г) одноосібним омбудсманам та колегіальним омбудсманівським службам; д) різноманітним моделям омбудсманів у справах збройних сил в залежності від кола та специфі­киїх повноважень. Зроблено висновок, що для України в умовах війни запровадження інституту військового омбудсмана не просто на часі, воно вкрай необхідне. Поява цієї інституції з одного боку доповнить існуючі засоби захисту консти­туційних прав і свобод військових, з іншого - сприятиме підтримці їх віри в справедливість, що в цілому нейтралізує насторожене ставлен­ня військовослужбовців до влади, пом’якшить конфлікти між державою, її органами і військо­вими. Військовий омбудсман, здійснюючи свої контрольно-наглядові та правозахисні повнова­ження, не тільки сприятиме ефективному захи­сту прав військових, а й пом’якшить суперечно­сті між державними і громадянськими сферами, сприятиме демократизації національної військо­вої сфери, яка під його впливом має стати більш чуйною до потреб і запитів військовослужбов­ців, що в кінцевому рахунку гарантуватиме «де­мократизацію» військової бюрократії, яка зав­дяки його діяльності виявлятиме більшу увагу, симпатію та турботу до військовослужбовців.

Посилання

Ржеутська Л. Чи потрібен українським військовим свій омбудсмен? URL : https://www.dw.com/uk/ci-potriben-ukrainskim-vijskovim-svij-ombudsmen/a-66867869.

Кацімон О.В Україні з’явиться військовий омбудсмен. URL https://suspilne.media/569371-v-ukraini-zavitsa-vijskovij-ombudsmen-ministr-oboroni-umerov.

«Це справді потрібно» - Зеленський про створення інституту військового омбуд-смена.URL: https://www.radiosvoboda.org/a/news-zelenskyy-viyskovyy-ombudsmen/32593307.html.

Марцеляк О.В. Інститут омбудсмана: теорія і практика: Монографія. Харків: Вид-во ун-ту внутр. справ, 2004. 450 с.

Бакленд Б., Макдермотт В. Інститути омбудсмена у справах збройних сил: Практичний посібник. К.: DCAF, 2015. 162 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-10-12

Номер

Розділ

Розділ 2. Конституційне право; муніципальне право