Ефективне правосуддя як ознака правової держави
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.05.17Ключові слова:
верховенство права, демократія, доступ до суду, корупція, права людини, правосуддя, судова влада, судочинствоАнотація
У статті розглядається концепт правової держави як основа для аналізу ефективності правосуддя. Методологічно обґрунтована необхідність дослідження поняття правової держави перед висвітленням судової системи як характеристики правової держави. Наголошено, що для розвитку української юридичної науки надзвичайно важливо дослідити, як саме ефективність правосуддя пов’язана з тим, наскільки Україна відповідає ідеалам правової держави, особливо в умовах сучасних трансформацій
Відзначається, що правова держава базується на верховенстві права, поділі влади, захисті прав і свобод людини та незалежності судової влади. Розглядається теоретичний та практичний аспекти функціонування правової держави, зокрема роль конституціоналізму та правових механізмів контролю.
У статті наголошується на значенні правосуддя як центрального елементу правової держави, який забезпечує захист прав громадян і контроль за діями державних органів. Відзначено, що у контексті формування правової держави ефективність правосуддя виступає як той показник, який дозволяє оцінити, наскільки успішно реалізуються ідеали верховенства права та захисту прав людини.
Визначено основні критерії оцінки ефективності правосуддя, такі як незалежність суддів, доступність правосуддя та справедливість рішень. Висвітлено зв’язки ефективного правосуддя з принципами правової держави та його роль у демократичному суспільстві. Вказано, що в умовах реформування судової системи в Україні питання про збереження балансу між незалежністю судів та їхньою підзвітністю суспільствумає не лише внутрішньополітичне значення, а й безпосередньо впливає на міжнародний імідж України та процес євроінтеграції.
Резюмовано, що ефективне правосуддя є одним з найважливіших показників розвиткуправової держави. Воно забезпечує захист прав і свобод громадян, сприяє стабільності суспільства і розвитку демократії. Для досягнення ефективного правосуддя необхідно постійно працювати над удосконаленням законодавства, підвищенням кваліфікації суддів, забезпеченнямнезалежності судової влади.
Посилання
Кучук А.М. Модуси правової держави і громадянського суспільства : захід і схід. Проблеми формування правової держави в Україні в умовах глобалізації: монограф. Суми: ФОП Цьома С.П., 2018. С. 7-24.
Кучук А.М. Верховенство права як аксіологічна складова національної системи права. Юридичний науковий електронний журнал. 2023. № 3. С. 562-565.
Кучук А.М. Правовладдя в умовах національного права. Актуальні питання теорії та практики в галузі права, освіти, соціально-гуманітарних та поведінкових наук в умовах воєнного стану: матеріали міжнар. наук.-практ. конф. (м. Чернігів, 25-26 квітня 2023 р.): у двох томах. Том 1 / голов. ред. В.Ф. Пузирний; Академія Державної пенітенціарної служби. Чернігів: Академія ДПтС, 2023. С. 177-179.
Теорія держави і права: підруч. / кол. авт. ; кер. авт. кол. канд. юрид. наук, проф. Ю.А. Ведєрніков. 3-є вид. перероб. і доп. Дніпропетровськ: Дніпроп. держ. ун-т внутр. справ, 2016; Ліра ЛТД. 468 с.
Рішенні Конституційного Суду України у справі про призначення судом більш м’якого покарання від 2 листопада 2004 року № 15-рп/2004. Офіційний вісник України. 2004. № 45. Ст. 2975.
Конституція України від 28 червня 1996 року. Відомості Верховної Ради України. 1996. № 30.
Report on the Rule of Law Adopted by the Venice Commission at its 86th plenary session (Venice, 25-26 March 2011). URL http://www.venice.coe.int/docs/2011/CDL-AD%282011%29003rev-e.pdf.
Кучук А.М., Пекарчук В.М. Транснаціоналізація конституціоналізму як об’єкт наукового пізнання. Науковий вісник Сіверщини. Серія: Право. 2023. № 3 (20), С. 32-40.
Кучук А.М. Право в умовах постмодерну: правовий дискурс: монографія. Одеса: Видавництво «Юридика», 2023. 130 с.
Корнієнко М.В. Принцип верховенства права як джерело адміністративного права. Вісник Чернівецького факультету Національного університету «Одеська юридична академія». 2020. № 1. C. 123-131.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 С.О. Ніщимна
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.