Стан наукових досліджень проблем судового розгляду в цивільному судочинстві
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.05.21Ключові слова:
право на звернення до суду, правосуддя, доступ до правосуддя, спрощення судового розгляду, цивільне судочинство, проблеми судового розглядуАнотація
У статті розкриваються актуальні проблеми та стан наукових досліджень судового розгляду в цивільному судочинстві. Зокрема, окрема увага приділена питанню правосуддя. Проаналізовані визначення та зміст правосуддя, що наводяться, як науковцями так і його нормативне підґрунтя. Встановлено, що деякі вчені визначають правосуддя, як основну функцію суду, натомість інші, як форму діяльності самого суду. Запропоноване авторське визначення поняття «правосуддя». Висвітлюються питання доступу до правосуддя. Запропоновано питання доступності правосуддя віднести до основних принципів цивільного процесу.Доступність правосуддя та доступу до суду розглядається в контексті концепції основних прав і свобод людини. Доступ до правосуддя визначається у сукупності таких взаємопов’язаних елементів, як безумовна свобода, гарантована державою можливість та рівність особи, права якої порушено, звернутись за судовим захистом своїх прав і законних інтересів до компетентного суду; обов’язок суду прийняти справу до свого провадження, без застосування формальних причин у відмові. Застосування універсальної та необмеженої судової юрисдикції; гарантії змагальності, належних судових процедур, що забезпечують розумні терміни розгляду справи. Окрема увага приділена основним принципам, що рекомендовані Комітетом Міністрів Ради Європи державам-членам щодо заходів, що полегшують доступ до правосуддя. Встановлені думки науковців, що розкривають зміст таких принципів, як спрощення судового розгляду, прискорення провадження та судових витрат. В роботі аналізуються офіційні статистичні дані за 2020-2023роки, відносно кількості справ, які розглядалися в порядку спрощеного позовного провадження у всіх судах на території України. Здійснено висновок про те, що в малозначних справах буде доречним розробити та впровадити національні стандарти, які дозволять особам, не звертаючись до фахівців у галузі права, самостійно заповнити зрозумілі стандартні бланки процесуальних документів і подавати їх до суду. Пропонується застосовувати диференційований підхід для встановлення розміру судового збору в залежності від доходу особи або в залежності від ступнею важкості справи, враховуючи процесуальні витрати та час на розгляд справи.
Посилання
Гусаров К.В. Перегляд судових рішень в апеляційному та касаційному порядках : монографія. Х. : Право, 2010. 352 с.
Правосуддя: філософське та теоретичне осмислення: кол. монографія / [А.М. Бернюков, В.С. Бігун, Ю.П. Лобода, Б.В. Малишев, С.П. Погребняк, С.П. Рабінович, В.С. Смородинський, О.В. Стовба]. К., 2009. 316 с.
Бараннік Р.В. Судові, правоохоронні та правозахисні органи України: навч. посібник. 2-ге вид., перероб. і доповнене. Київ, 2011. 352 с.
Тимченко С.М. Судові та правоохоронні органи України: навч. посібник. Київ, 2004. 304 с.
Суд, правоохоронні та правозахисні органи України: підручник / О.С. Захарова, В.С. Ковальський, В.С. Лукомський та ін.; відп. ред. В. Маляренко. 3-є вид., перероб. і доповнене. Київ, 2007. 352 с.
Тимченко Г.П. Принципи цивільного та адміністративного судочинства в Україні: проблеми теорії і практики: автореф. дис... докт. юр. н. Київ, 2012. 40 с.
Марочкін І.Є. Доступність правосуддя. Проблеми законності.2003. Вип. 58. С. 126-127; Марочкін І.Є. Доступність правосуддя та гарантії його реалізації. Судова реформа в Україні: проблеми і перспективи : матеріали наук.-практ. конф. 18-19 квіт. 2002 р., м. Харків. К. ; Х. : Юрінком Інтер, 2002.
Михайленко О. Про систему елементів доступності громадян до правосуддя. Вісник Академії прокуратури України. 2007. № 3. C. 39-43.
Грошевий, Ю.М. Реалізація принципу доступності правосуддя у побудові судової системи України Питання удосконалення судової системи України: матер. наук.-практ. конф. /ред. кол.: Ю.В. Баулін та ін. Х., 2007. С. 33-35.
Сакара Н.Ю. Проблема доступності правосуддя у цивільних справах: монографія. Харків: Право, 2010. C. 256
Рекомендації КМРЄ № R (81) 7 щодо заходів, що полегшують доступ до правосуддя,від 14 травня 1981 р. http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/994_133.
Ізарова І.О. Спрощене позовне провадження цивільного судочинства: новела українського законодавства Проблеми законодавчого регулювання порядку розробки та прийняття нормативно-правових актів: тези доповідей та повідомлень учасників ІІІ Міжнар. науково-практ. конфер. (м. Київ, 2-3 листопада 2017 р.) / заг. ред. І.Д. Шутака. Харків : Право, 2017. С. 214-217.
Штефан О.О. Практика вирішення проблем цивільної юрисдикції в країнах-членах ЄС Вісник Маріупольського державного університету. Серія: Право. 2013. Вип. 5. С. 112-116.
Ткачук О.С. Реалізація судової влади у цивільному судочинстві України: структурно-функціональний аспект : автореф. дис. . д-ра юрид. наук: спец. 12.00.03. Харків, 2016. 38 с.
Ткачук О.С. Проблеми реалізації судової влади у цивільному судочинстві : монографія. Х. : Право, 2016. 600 с.
ЕС Regulation № 861/2007 of the European Parliament and of the Council of 11 July 2007 establishing a European Small Claims Procedure. Official Journal of the European Union. 2007. L. 199/1.
Інформація про результати розгляду цивільних справ. Судова влада України. URL: https://court.gov.ua/inshe/sudova_statystyka/.
Глущенко Л.Г. Судові витрати в адміністративному судочинстві: співвідношення понять. Науковий вісник міжнародного гуманітарного університету.2020. Вип. 5. С. 101-103.
Устюшенко С.Е. Судові витрати, пов’язані з доказуванням, у цивільному процесі. Новели цивільного процесуального законодавства: докази та доказування : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції (м. Одеса, 14 вересня 2020 р.). Одеса : Фенікс, 2020. С. 135-137.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 А. Бевза
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.