Виконання обов’язку батьків здійснювати виховання дитини (досвід Німеччини)
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.05.36Ключові слова:
сімейний обов’язок, обов’язок батьків здійснювати виховання дитини, дитина, батьківська опіка, виконання батьківських обов’язків, сімейний судАнотація
В науковій статті автор провів наукове дослідження особливостей виконання батьками обов’язку здійснювати виховання дитини відповідно до німецького сімейного законодавства, підстав виникнення та припинення цього сімейного обов’язку, елементів прав та обов’язків, що складають зміст батьківської опіки. На підставі проведеного дослідження, автор дійшов висновку, що в німецькому сімейному законодавстві застосовується поняття «батьківська опіка». як обов’язку і одночасно - права батьків піклуватися про їх малолітню дитину. Батьківська опіка включає в себе такі правомочності батьків дитини як: здійснення представництва інтересів дитини у правовідносинах, в яких вона є їх суб’єктом, обов’язок і право батьків піклуватися про дитину, виховувати її та наглядати за нею, а також визначати місце її проживання, не застосовувати покарання, що посягають на гідність дитини, обов’язок і право батьків допомогти дитині у здобутті освіти та професії із врахуванням її здібностей та нахилів, право батьків вимагати видачі дитини від іншої особи, яка протиправно позбавляє її батьків або одного з батьків можливості здійснювати батьківську опіку, окремі права, пов’язані із медичним втручанням. Для виникнення обов’язку здійснювати виховання дитини німецьке сімейне законодавство встановлює декілька юридичних фактів: перебування батьків дитини у шлюбі, коли діє презумпція батьківства для особи, який є чоловіком матері дитини; подана обома з батьків, які не перебувають у шлюбі, заява про прийняття на себе піклування про дитину; прийняття рішення сімейним судом щодо встановлення батьківської опіки над дитиною на її батьків, які не перебувають у шлюбі, з визначенням меж такої опіки за кожним із батьків. Виконання обов’язку здійснювати виховання дитини відповідно до німецького сімейного законодавства здійснюється за взаємною згодою обох з батьків в інтересах дитини; якщо батьки не можуть дійти згоди щодо здійснення батьківської опіки, їхній спір вирішується сімейним судом, який може надати право одному із батьків прийняти відповідне рішення, пов’язане із здійсненням батьківської опіки.
Посилання
Гопанчук В., Мироненко В. Ухилення батьків від виконання обов’язку щодо виховання дитини в умовах воєнного стану в Україні: складні життєві обставини чи підстава позбавлення батьківських прав. Юридичний вісник. 2022. № 5. С. 109-119.
Оніщук О. Поняття та особливості батьківських прав. Підприємництво, господарство і право. 2019. № 10. С. 26-30.
Резвова О.В. Права та обов’язки батьків щодо виховання дитини в сімейному праві України. Дис. ... докт.філ. Спец. 081 - Право. Київ, 2021. 214 с.
Пунда О.О. Поняття та проблеми здійснення особистих немайнових прав, що забезпечують природне існування людини: монографія. Науково-дослідний ін-т фінансового права. Хмельницький-Київ : Видавництво Сергія Пантюка, 2005. 436 с
Красицька Л.В. Проблеми здійснення та захисту особистих та майнових прав батьків і дітей : монографія. Київ : Видавництво Ліра-К, 2014. 628 с
Солодовнікова Х. Захист розвитку дитини: досвід України та Німеччини. Підприємництво, господарство і право. 2020. № 7. С. 227-232.
German Civil Code. Federal Ministry of Justice. URL: https://www.gesetze-im-internet.de/englisch_bgb/englisch_bgb.pdf.
Вагіна І.Д. Зарубіжний досвід правового регулювання укладання договорів між матір’ю, батьком та дітьми. Науковий вісник Ужгородського національного університету.Серія Право. 2023. Випуск 75. Ч. 1. С. 161-166.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Д. Сидоренко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.