Перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань VS співучасть в ухиленні від призову на військову службу під час мобілізації: проблеми кваліфікації в судовій практиці
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.05.116Ключові слова:
ухилення від призову, військова служба, мобілізація, перешкоджання законній діяльності, Збройні Сили України, інші військові формування, співучасть, кримінальне правопорушення, кваліфікація, судова практикаАнотація
У статті проаналізовано остаточні вироки, ухвалені у 2024 році та розміщені в Єдиному державному реєстрі судових рішень, в яких дії обвинувачених кваліфіковано за ст. 114-1 КК України. Виявлено п’ять варіантів протиправної поведінки обвинувачених, які кваліфікувалися як перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України, а саме створення та / або адміністрування в інтернет-месенджерах каналів для розміщення на них інформації про вручення повісток працівниками Територіального центру комплектації та соціальної підготовки; складання та видача завідомо неправдивих офіційних документів, які слугували підставою для присвоєння особі відповідної групи інвалідності та які виключали постановку транспортних засобів на військовий облік у Територіальному центрі комплектації та соціальної підготовки; видача іншим особам посвідчень, шевронів про членство в громадській організації та про зарахування до складу добровольчого військового формування, які не звільняли таких осіб від призову на військову службу; зарахування на денну форму навчання до закладу вищої освіти без відповідних військово-облікових документів за грошові кошти та видача довідки про зарахування на навчання; участь у блокуванні транспортного засобу, на якому співробітники Територіального центру комплектації та соціальної підготовки здійснювали мобілізаційні заходи на території відповідного населеного пункту, з висловленням погрози знищити цей транспортний засіб та застосувати насильство до співробітників відповідного центру. Констатовано, що більшість кваліфікованих за ст. 114-1 КК України випадків підлягають кримінально-правовій оцінці як співучасть в ухиленні від призову на строкову військову службу за мобілізацією (ст. 336 КК України) або за іншими статтями Особливої частини цього Кодексу, які передбачають відповідальність за одноособове вчинення відповідних злочинів. Встановлено та охарактеризовано особливості об’єкта злочину, передбаченого ст. 114-1 КК України, а також ознаки перешкоджання законній діяльності як суспільно небезпечного діяння.
Посилання
Звіт про осіб, притягнутих до кримінальної відповідальності, та види кримінального покарання, за 2022 р. (форма 6). Офіційний вебсайт «Судова влада». URL: http://surl.li/lymfnf (дата звернення 10.09.2024).
Звіт про осіб, притягнутих до кримінальної відповідальності, та види кримінального покарання, за 2023 р. (форма 6). Офіційний вебсайт «Судова влада». URL: http://surl.li/hzcprf (дата звернення 10.09.2024).
Письменський Є.О. Кримінально-правова кваліфікація перешкоджання мобілізації (поточна практика правозастосування та перспективи вдосконалення. Правовий часопис Донбасу. 2024. № 1 (86). С. 65¬71.
Людвік В.Д. Кримінально-правова характеристика перешкоджанню законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань. Наук. вісник Дніпропетр. держ. ун-ту внутр. справ. 2015. № 2. С. 234-238.
Майстренко О. Об’єктивна сторона перешкоджання законній діяльності Збройних сил України та інших військових формувань. Протидія терористичній діяльності: міжнародний досвід і його актуальність для України: мат-ли міжнар. наук.-практ. конф. (м. Київ, 30 верес. 2016 р.). Київ: Нац. академ. прокуратури України, 2016. С. 218-219.
Пилипенко Є.В. Перешкоджання діяльності у кримінальному праві України: дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.08; Львів. держ. ун-т внутр. справ. Львів, 2018. 211 с.
Чорний Р. Проблеми удосконалення закону України про кримінальну відповідальність за перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань. Нац. юрид. журнал: теорія та практика. 2015. Лютий. С. 153-156.
Туркот М.С. Мобілізаційна діяльність як засіб забезпечення воєнної безпеки України. Юридичний електронний науковий журнал. 2015. № 2. С. 200-202. URL: http://www.lsej.org.ua/2_2015/55.pdf (дата звернення 10.09.2024).
Волотівський П.Б. Мобілізаційна підготовка та мобілізація - важливі складові організації оборони України. Наука і оборона. 2019. № 4. С. 13-19.
Єрмолаєва-Задорожня Є.В. Перешкоджання службовій діяльності працівників правоохоронних органів: поняття, різновиди та форми впливу. Питання боротьби зі злочинністю. 20178. Вип. 33. С. 261-272.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 С.С. Стецюк
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.