Організація та здійснення судового контролю на етапі досудового розслідування у зарубіжних країнах
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.05.119Ключові слова:
судовий контроль, кримінальний процес, модель судового контролю, досудове розслідування, судовий орган, слідчий суддяАнотація
У науковій статті розглянуто особливості організації та проведення судового контролю за попереднім слідством у європейських країнах. Визначено, що судовий контроль в історичній ретроспективі сягає часів Середньовіччя, відтак має тривалий практичний досвід застосування. Встановлено, що у національних правових системах країн Європи судовий контроль організованийпо-різному, тому в науковій літературі підтверджується існування двох типів моделей судового контролю залежно від призначення судового контролю у кримінальному процесі.
Перший тип моделей характеризується наявністю у представників судової влади, які уповноважені здійснювати судовий контроль за досудовим розслідуванням, слідчих функції та повноважень у сфері здійснення слідчих дій. Другий тип моделей судового контролю у європейських країнах організований таким чином, що представники судової влади у досудовому розслідуванні наділені повноваженнями, які обмежені вирішенням питань, пов’язаних із контролем за дотриманням прав і свобод учасників досудового розслідування, без вирішального впливу на хід досудового розслідування.
Проаналізовано особливості спеціалізації суб’єктів, які здійснюють функції судового контролю та визначено, що вони поділяються на судові органи, що невідокремлені від загальних судів (в них відсутня спеціалізація); судові органи, в яких наявні окремі посади слідчих суддів в загальних судах; спеціалізовані судові органи.
Встановлено переваги та недоліки моделей першого та другого типу організації судового контролю за досудовим розслідуванням у європейських країнах. Переваги моделей першого типу полягають у економічності організації судового контролю, моделі другого типу характеризуються вищим ступенем якості захисту прав і свобод особи у досудовому розслідуванні через виключну спеціалізацію представників судової влади. Визначено, що особливості нормативно-правового регулювання судового контролю за досудовим розслідуванням в Україні дозволяють зробити висновок про віднесення її до другого типу моделей. Залежно від ступеня спеціалізації українська модель судового контролю передбачає наявність в системі судів загальної юрисдикції посади слідчого судді.
Посилання
Крикливець Д.Є. Моделі судового контролю за досудовим розслідуванням за законодавством зарубіжних держав. Юридичний науковий електронний журнал (Електронне фахове видання). 2016. № 5. С. 112-115. URL: http://lsej.org.ua/5_2016/33.pdf (дата звернення: 01.09.2024),
Шаренко С.Л. Теоретико-прикладні основи діяльності слідчого судді в кримінальному провадженні : автореф. дис д-ра юрид. наук : 12.00.09. Харків, 2021. 40 с.
Левенець Б.Б. Моделі судового правозастосування Великої Британії та США. Підприємництво, господарство і право. 2020. № 1. С. 170-175.
Калатур М.В. Особливості функціонування правоохоронних систем держав Європейського Союзу. Підприємництво, господарство і право. 2021. № 1. С. 131-135.
Основи кримінального процесу Федеративної Республіки Німеччина: навч. посіб. / В.А. Савченко та ін. Харків: Право, 2017. 372 с.
Law commission. Reforminq the law. URL: http://www.lawcom (дата звернення: 01.09.2024).
Журавель О.О. Правове регулювання забезпечення слідчим суддею функцій судового контролю в законодавстві окремих зарубіжних країн. Правова система: теорія і практика. 2019. С. 41-44.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Б.Ю. Головко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.