Правомірне самоствердження особи у суспільстві
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.05.144Ключові слова:
правомірне самоствердження, правомірна поведінка, правосвідомість, суспільство, правова культура, ціннісні правові орієнтаціїАнотація
З’ясовано, що на вибір ціннісних орієнтирів і формування індивідуальних правових ціннісних установок впливають ряд об’єктивних і суб’єктивних чинників, тому, формування правомірного вектору поведінки людини в сучасному правовому просторі вимагає розвитку особистісних якостей людини через правову освіту, розвиток ціннісних правових орієнтацій, правової культури, правосвідомості.
Наголошено, що правосвідомість особи, як сукупність ідей, уявлень особи про позитивне право необхідно формувати на принципах взаємозв’язку і взаємодоповнення природного і позитивного права. У правовій державі і демократичному суспільстві людина повинна відчувати цю взаємодію у домінуванні загальнолюдських цінностей і принципів, що беруть початок з норм природного права, а також, антропоцентризму у нормах позитивного права. Формування правової культури окремого індивіда через усвідомлення ним призначення права, його змісту, основних ідей є запорукою поваги до права, до прав людини та сприяє формуванню ціннісного правового світогляду і розуміння принципів функціонування цивілізованого соціуму.
Зазначено, що сьогодні держава повинна піклуватися про те, щоб громадяни мали сформований належний рівень правової культури та правосвідомості, а також, важливо, щоб цей процес не був заідеологізованим, а навпаки, щоб особа відчувала, що їй ніхто не нав’язує жодних суспільних моделей та ідеалів, окрім як заохочується правомірне самоствердження.
Акцентовано увагу на тому, що правомірне самоствердження особи у суспільстві є основою її гармонійного існування в природно-правовому полі держави в межах природно-правового простору і триває протягом життя на основі засвоєння норм суспільної моралі, загальнолюдських ідеалів, усвідомлення цінності і призначення права та безумовності у дотриманні основних прав людини.
Формування правомірного вектору розвитку індивіда передбачає взаємодію основних соціальних інститутів задля розвитку правової культури, правосвідомості та правомірних соціальних установок, що сприятиме зменшенню проявів неправомірної поведінки людини.
Посилання
Соціум (суспільство людей). (2020). URL: https://politologia-rdgu.rv.ua/images/school/t5.pdf.
Вільна енциклопедія Вікіпедія. (2018). Суспільство.URL: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%83%D1%81%D0%BF%D1%96%D0%BB%D1%8C%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BEСуспільство.
Усенко Ю.О. (2023). Правова та правомірна поведінка: співвідношення, особливості в умовах воєнного стану. Сімдесятсьомі економіко-правові дискусії. Серія: Соціальні та гуманітарні науки. Інтернет конференція. URL: http://www.spilnota.net.ua/ua/article/id-4439/.
Переш І.Є., Бариська Я.О. (2019). Теоретичні характеристики правомірної поведінки. Науковий вісник Ужгородського національного університету, Серія ПРАВО. Випуск 59. Том 1. С. 66-70.
Парута О. В. (2018). Просоціальна правова активність особи. Вісник Львівського торговельно-економічного університету. Юридичні науки. Вип. 7. С. 69-76.
Романова А. (2014). Правомірна поведінка як умова самоствердження людини. Юридичний вісник. № 6. С. 91-95.
Кривицький Ю. (2022). Правове виховання та правова реформа: прояви взаємозв’язку та взаємовпливу. Юридичний вісник. № 2. С. 100-108.
Штомпка П. (2020). Соціологія. Аналіз суспільства. Львів: Колір ПРО. 800 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 І.М. Коваль
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.