Тенденції розвитку національних правових систем в умовах глобалізації: окремі аспекти
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.3Ключові слова:
правова система, національна правова система, глобалізація, гармонізація права, уніфікація права, мультикультуралізм, цифровізація праваАнотація
Наукова цінність статті полягає у тому, що в ній на основі опрацювання проблем теоретичного та нормативного характеру окреслені основні виклики, які постають перед національними правовими системами в умовах глобалізації.
Позиціоновано, що поняття правової системиє складним та багатогранним явищем, яке не можливо викласти в одиничному визначенні, при якому будуть враховані всі характеристики останнього. Правову систему необхідно розглядати як сукупність юридичних засобів регулятивно-організуючого та стабілізуючого впливу на суспільні відносини.
В статті аналізуються тенденції розвитку національних правових систем в умовах глобалізації, які охоплюють адаптацію до глобальних змін, посилення міжнародної співпраці, впровадження інновацій та одночасне збереження національної ідентичності. Доведено, що універсалізація національного права сприяє спрощенню міжнародної співпраці, але може зменшувати суверенітет національних правових систем, вимагаючи адаптації національного законодавства до глобальних стандартів. Міжнародне співробітництво робить правові системи більш відкритими, але водночас вимагає від держав знаходити баланс між національними інтересами та глобальними пріоритетами, що знайшло своє відображення в зміні співвідношення міжнародного та національного права, зростання впливу регіонального права на національне та правового регулювання наднаціонального права.
Аргументовано, що окремою тенденцією необхідно визначити зростання ролі прав людини, які стали спільною цінністю для багатьох правових систем, але процес їх впровадження часто залежить від внутрішньої політичної та економічної ситуації в країні. Глобальні екологічні виклики змушують держави адаптувати свої правові системи, але реалізація таких норм потребує значних ресурсів і політичної волі.
Підкреслюється, що мультикультуралізм такожє важливою тенденцією в розвитку сучасних правових систем, спрямований на забезпечення рівноправності та недискримінації для всіх громадян, незалежно від їхньої етнічної, релігійної чи культурної належності. Цифровізація робить правову систему більш ефективною, але також створює нові виклики, зокрема, щодо кібербез- пеки та захисту персональних даних. Процес глобалізації вимагає формування достатньої правової бази для забезпечення гармонійного співробітництва країн і вирішення глобальних проблем.
Посилання
Бірюков Р.М. Національна правова система в умовах глобалізації (основні напрямки трансформації): автореф. дис канд. юрид. наук. Міжнародний гуманітарний університет. Одеса, 2011. 20 с.
Глобалізація. Словотвір. URL: https://slovotvir.org.ua/words/hlobalizatsiia (дата звернення: 15.09.2024).
Желєзов О.Є. Права людини: міжнародно-правовий аспект. Міжкафедральний круглий стіл до дня Соборності України. Харків, 2017. С. 47-52. URL: https://univd.edu.ua/general/publishing/konf/20_01_2017/pdf/11.pdf (дата звернення: 15.11.2024).
Загальна теорія права: підручник / [О.В. Петришин, Д.В. Лук’янов, С.1. Максимов, В.С. Смородинський та ін.]; за ред. О.В. Петришина. Харків: Право, 2020. 568 с.
Лук’янов Д.В. Релігійні правові системи в сучасному світі: монографія. Харків: Право, 2015. 352 с.
Сидоренко О.О. Сучасні тенденції розвитку правової системи України в умовах глобалізації. Актуальні проблеми сучасного міжнародного права: зб. наук. ст. за матеріалами І Харк. міжнар.-прав. читань, присвяч. пам’яті проф. М.В. Яновського і В.С. Семенова, Харків, 27 листоп. 2015 р.: у 2 ч. Харків, 2015. Ч. 1. С. 234-241.
Словник найбільш уживаних термінів з циклу соціально-філософських дисциплін / За ред. к.ф.н., професора Л.В. Гнатюка. Суми: Довкілля, 2008. 253 с.
Угода про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/984_011#Text (дата звернення: 15.09.2024).
Теличко О.А., Рекун В.А. Розвиток правовї системи у цифрову епоху. Юридичний електронний журнал. 2022. № 1. С. 209-212.URL: https://doi.org/10.32782/2524-0374/2022-1/53.
Туниця Ю. Екологічна Конституція Землі: сутність і концептуальні засади. Вісник НАН України. 2005. № 11. С. 32-42.
Хаустова М. Тенденції розвитку права в умовах глобалізації. Проблеми законності. 2013. № 124. С. 3-15.
Шай Р. Теоретико-правові проблеми мультикультуралізму як традиційної моделі адаптації. Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Серія: юридичні науки. 2018. № 889 (17). С. 55-59
Шайгородський Ю. Глобалізація: неминучість концептуальних змін. Політичний менеджмент. 2012. № 3. С. 64-75.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Н.А. Бондар, В.О. Головій
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.