Покарання як вид юридичної відповідальності в науковій спадщині українських науковців – прихильників позитивістської парадигми середини ХІХ – початку ХХ сторіччя
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.6Ключові слова:
покарання, смертна кара, кримінальна відповідальність, поліцейська відповідальність, юридична відповідальність, юридичний позитивізм, каральна система, проступкиАнотація
Стаття присвячена дослідженню трактування сутності і природи покарання як складової юридичної відповідальності, що дозволяє ефективно реагувати на зміни в суспільних відносинах та забезпечувати принцип справедливості, необхідний для підтримання рівноваги в суспільстві та державі.
У статті розглядаються різні підходи до трактування природи покарання у працях правознавців - прихильників позитивістської парадигми права, що діяли в Україні в середині ХІХ — на початку ХХ століття. Сучасні дискусії зосереджуються на важливих аспектах юридичної відповідальності, особливо щодо її стабільності й динамізму в умовах глобальних викликів для існування людства. Юридична відповідальність і справедливість тісно пов’язані між собою, оскільки вона слугує інструментом для досягнення справедливості в будь-якій правовій системі.
Зміни суспільних цінностей суттєво впливають на сприйняття й роль покарання, як обоюдного процесу особа-суспільство. Покарання впливає не тільки на особу злочинця, а й на суспільство, яке потребує видимої реакції на порушення рівноваги і справедливості суспільного існування. Важливо зберігати баланс між стабільністю й динамізмом юридичної відповідальності: стабільність надає правовій системі надійності, тоді як динамізм дозволяє адаптуватися до сучасних умов і потреб суспільства.
Аналізуючи різні погляди на сутність покарання, автори з’ясували, що відомих науковців - Л. Владимирова, О. Кістяківського, об’єднують кілька спільних поглядів. По-перше, вони не вважали юридичну відповідальність самостійним правовим інститутом, що притаманний окремим галузям права. Подруге, вони розглядали покарання в рамках кримінального права і розглядали природу відповідальності в залежності від багатьох факторів. Вони надали структуровану класифікацію покарань в залежності від специфічних факторів, що впливають на використання визначеного виду покарань. Вони виступали прибічниками гуманізації покарань і розглядали сам процес відбування покарання не стільки як страждання особи злочинця, скільки його перевиховання і соціалізації.
Посилання
Літвінцева, А.С. Правова природа юридичної відповідальності. Науковий вісник Ужгородського національного університету, 2016. Вип. 37. Т. 2. С. 130-134.
Владимиров Л. Е. Учебник уголовного права. Общая часть. Харьков. 1889.
Владимиров Л.Е. Закон зла. Харьков, 1892.
Кистяковский А.Ф. Элементарный учебник общего уголовного права. Киев: Университетская типография. 1875. Том 1. Общая часть. 438 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Л.М. Мудриєвська, М.О. Тороп
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.