Вплив ідей християнства на мету кримінальних покарань в Галицько-Волинській державі

Автор(и)

  • Ю.В. Олійник доктор філософії у галузі права, доцент кафедри історії держави, права та політико-правових учень Львівського національного університету імені Івана Франка, Україна https://orcid.org/0000-0002-8675-8044

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.8

Ключові слова:

християнство, злочин, кримінальні покарання, мета покарання, Галицько-Волинська держава

Анотація

У статті висвітлено вплив ідей християнства на формулювання мети кримінальних покарань в Галицько-Волинській державі. Розглянуто вплив християнських принципів справедливо­сті, покаяння та милосердя на розвиток право­вої системи держави, а також на еволюцію кри­мінальних покарань. Зазначено, що християн­ство принесло нові моральні та правові цінності, які суттєво вплинули на суспільні відносини та правову систему Галицько-Волинської держави. Акцентовано, що християнські ідеї вплинули на розширення розуміння злочину не лише як при­ватного посягання, але й як порушення право­порядку та загрози безпеці суспільства.

Здійснено комплексний аналіз системи кри­мінальних покарань у Галицько-Волинській державі, яка включала штрафи, конфіскацію майна, публічне вибачення, фізичні покарання, вигнання з громади та, у виняткових випадках, смертну кару. Встановлено, що кримінальні по­карання відігравали роль найбільш поширеного кримінально-правового заходу, який застосову­вався Галицько-Волинською державою з метою протидії злочинності. Розглядається, в якій мірі ці кримінальні покарання відповідали христи­янським принципам та яку мету переслідува­ли. У статті підкреслюється, що мета покаран­ня з християнської точки зору наголошувала не лише на відплаті за злочин, але й на виправлен­ні злочинця. Наголошено, що система покарань включала як каральні, так і виховні елементи, що відповідало християнським ідеям про мило­сердя та можливість покаяння.

У статті показано вплив низки європейських держав на правову систему Галицько-Волин­ської держави, та роль церкви у формуванні та реалізації кримінальних покарань.

Зроблено висновок, що вплив християнських цінностей на кримінальне право Галицько-Волинської держави був значним і всебічним. Це відобразилося у розширенні поняття злочину, різноманітності кримінальних покарань та їх від­повідності принципам християнської моралі. За­значено, що хоча в кримінальному праві існува­ла станова нерівність, християнські ідеї завдяки активній діяльності церкви сприяли гуманізації кримінальних покарань, поступовому розвитку уявлень про рівність перед законом. Загалом, стаття демонструє, як ідеї християнства вплину­ли на формування мети кримінальних покарань у Галицько-Волинській державі, підкреслюючи важливість морального виправлення злочинців, відновлення справедливості та підтримання сус­пільного порядку.

Посилання

Черепанова С.О. Культура Західноєвропейського Середньовіччя. Лекції з історії світової та вітчизняної культури: навч. посіб. / ред.: А.В. Яртись, В.П. Мельник. 2-ге вид. Львів, 2005. С. 176.

Політологія : підруч. для студентів ВНЗ / А. Колодій та ін. ; ред. А. Колодій. Київ : Ельга-Н, Ніка-Центр, 2007. 584 с. URL: http://megalib.com.ua/content/8518_Politichni_vchennya_epoh_Rannogo_hristiyanstva_i_Serednovichchya.html (дата звернення: 03.11.2024).

Андрусяк Т.Г. Історія політичних та правових вчень: навч. посіб. Львів: Видавничий центр ЛНУ ім. Івана Франка, 2001. 220 с.

Сінькевич О.Б. Культура Галицько-Волинської Русі. Лекції з історії світової та вітчизняної культури: навч. посіб. / ред.: А.В. Яртись, В.П. Мельник. 2-ге вид. Львів, 2005. С. 397-398.

Жишкович В.І., Щодра О.М. Галицько-Волинська держава: від князівства до королівства Русі. Русь-Україна від княжої доби до епохи Ренесансу: Науково-мист. посіб. серії «Художня культура України». Львів, 2016. Кн. 5. С. 4-13.

Вовк Д.О. Вплив християнства на право держав європейської цивілізації: концептуальні засади осмислення. Загальні проблеми правової науки. 2012. № 1(68). С. 25-34.

Бойко І.Й. Інститут покарання у джерелах права Галицько-Волинської держави (1199-1349 рр.). Актуальні проблеми держави і права. 2013. № 69. С. 261-269.

Кульчицький В.С., Тищик Б.Й. Історія держави і права України : підруч. для студ. вищ. навч. закл. Київ : Видавничий Дім «Ін Юре», 2008. 624 с.

Kamacewicz W. Instytucja kary śmierci od starożytności po średniowiecze - wybrane kraje i kodyfikacje. Kortowski Przegląd Prawniczy.2017. № 2. S. 67-72.

Ковальов Д.В. Вплив філософії Аврелія Августина на сучасність. 2014. С. 1-11. URL: https://shron1.chtyvo.org.ua/Kovalov_Denys/Vplyv_filosofii_Avreliia_Avhustyna_na_suchasnist.pdf (дата звернення: 05.11.2024).

Габлей Н.Г. Поняття та мета покарання. Прикарпатський юридичний вісник. 2012. Вип. 2. С. 190-197.

Гуторова Н.О. Кара як мета кримінального покарання. Вісник Харківського національного університету внутрішніх справ. 2002. Вип. 20. С. 42-46.

Ухач В.З. Історія держави і права України: Навчальний посібник (конспекти лекцій). Тернопіль: Вектор, 2011. 378 с.

Біблія. Євангеліє від Луки. Wordproject: The Holy Bible International - in the major languages of the world. URL: https://www.wordproject.org/bibles/uk/42/19.htm#0 (дата звернення: 06.11.2024).

Бойко І.Й. Кримінальні покарання в Україні (IX-XX) : навч. посіб. Львів : ЛНУ ім. І. Франка, 2013, 408 с.

Семенова В. Смертна кара: юрисдикція людська чи Божа? Verbum. URL: https://www.verbum.com.ua/12/2018/death-penalty/humans-or-gods-jurisdiction (дата звернення: 05.11.2024).

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-16

Номер

Розділ

Розділ 1. Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень