Вплив ідей християнства на мету кримінальних покарань в Галицько-Волинській державі
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.8Ключові слова:
християнство, злочин, кримінальні покарання, мета покарання, Галицько-Волинська державаАнотація
У статті висвітлено вплив ідей християнства на формулювання мети кримінальних покарань в Галицько-Волинській державі. Розглянуто вплив християнських принципів справедливості, покаяння та милосердя на розвиток правової системи держави, а також на еволюцію кримінальних покарань. Зазначено, що християнство принесло нові моральні та правові цінності, які суттєво вплинули на суспільні відносини та правову систему Галицько-Волинської держави. Акцентовано, що християнські ідеї вплинули на розширення розуміння злочину не лише як приватного посягання, але й як порушення правопорядку та загрози безпеці суспільства.
Здійснено комплексний аналіз системи кримінальних покарань у Галицько-Волинській державі, яка включала штрафи, конфіскацію майна, публічне вибачення, фізичні покарання, вигнання з громади та, у виняткових випадках, смертну кару. Встановлено, що кримінальні покарання відігравали роль найбільш поширеного кримінально-правового заходу, який застосовувався Галицько-Волинською державою з метою протидії злочинності. Розглядається, в якій мірі ці кримінальні покарання відповідали християнським принципам та яку мету переслідували. У статті підкреслюється, що мета покарання з християнської точки зору наголошувала не лише на відплаті за злочин, але й на виправленні злочинця. Наголошено, що система покарань включала як каральні, так і виховні елементи, що відповідало християнським ідеям про милосердя та можливість покаяння.
У статті показано вплив низки європейських держав на правову систему Галицько-Волинської держави, та роль церкви у формуванні та реалізації кримінальних покарань.
Зроблено висновок, що вплив християнських цінностей на кримінальне право Галицько-Волинської держави був значним і всебічним. Це відобразилося у розширенні поняття злочину, різноманітності кримінальних покарань та їх відповідності принципам християнської моралі. Зазначено, що хоча в кримінальному праві існувала станова нерівність, християнські ідеї завдяки активній діяльності церкви сприяли гуманізації кримінальних покарань, поступовому розвитку уявлень про рівність перед законом. Загалом, стаття демонструє, як ідеї християнства вплинули на формування мети кримінальних покарань у Галицько-Волинській державі, підкреслюючи важливість морального виправлення злочинців, відновлення справедливості та підтримання суспільного порядку.
Посилання
Черепанова С.О. Культура Західноєвропейського Середньовіччя. Лекції з історії світової та вітчизняної культури: навч. посіб. / ред.: А.В. Яртись, В.П. Мельник. 2-ге вид. Львів, 2005. С. 176.
Політологія : підруч. для студентів ВНЗ / А. Колодій та ін. ; ред. А. Колодій. Київ : Ельга-Н, Ніка-Центр, 2007. 584 с. URL: http://megalib.com.ua/content/8518_Politichni_vchennya_epoh_Rannogo_hristiyanstva_i_Serednovichchya.html (дата звернення: 03.11.2024).
Андрусяк Т.Г. Історія політичних та правових вчень: навч. посіб. Львів: Видавничий центр ЛНУ ім. Івана Франка, 2001. 220 с.
Сінькевич О.Б. Культура Галицько-Волинської Русі. Лекції з історії світової та вітчизняної культури: навч. посіб. / ред.: А.В. Яртись, В.П. Мельник. 2-ге вид. Львів, 2005. С. 397-398.
Жишкович В.І., Щодра О.М. Галицько-Волинська держава: від князівства до королівства Русі. Русь-Україна від княжої доби до епохи Ренесансу: Науково-мист. посіб. серії «Художня культура України». Львів, 2016. Кн. 5. С. 4-13.
Вовк Д.О. Вплив християнства на право держав європейської цивілізації: концептуальні засади осмислення. Загальні проблеми правової науки. 2012. № 1(68). С. 25-34.
Бойко І.Й. Інститут покарання у джерелах права Галицько-Волинської держави (1199-1349 рр.). Актуальні проблеми держави і права. 2013. № 69. С. 261-269.
Кульчицький В.С., Тищик Б.Й. Історія держави і права України : підруч. для студ. вищ. навч. закл. Київ : Видавничий Дім «Ін Юре», 2008. 624 с.
Kamacewicz W. Instytucja kary śmierci od starożytności po średniowiecze - wybrane kraje i kodyfikacje. Kortowski Przegląd Prawniczy.2017. № 2. S. 67-72.
Ковальов Д.В. Вплив філософії Аврелія Августина на сучасність. 2014. С. 1-11. URL: https://shron1.chtyvo.org.ua/Kovalov_Denys/Vplyv_filosofii_Avreliia_Avhustyna_na_suchasnist.pdf (дата звернення: 05.11.2024).
Габлей Н.Г. Поняття та мета покарання. Прикарпатський юридичний вісник. 2012. Вип. 2. С. 190-197.
Гуторова Н.О. Кара як мета кримінального покарання. Вісник Харківського національного університету внутрішніх справ. 2002. Вип. 20. С. 42-46.
Ухач В.З. Історія держави і права України: Навчальний посібник (конспекти лекцій). Тернопіль: Вектор, 2011. 378 с.
Біблія. Євангеліє від Луки. Wordproject: The Holy Bible International - in the major languages of the world. URL: https://www.wordproject.org/bibles/uk/42/19.htm#0 (дата звернення: 06.11.2024).
Бойко І.Й. Кримінальні покарання в Україні (IX-XX) : навч. посіб. Львів : ЛНУ ім. І. Франка, 2013, 408 с.
Семенова В. Смертна кара: юрисдикція людська чи Божа? Verbum. URL: https://www.verbum.com.ua/12/2018/death-penalty/humans-or-gods-jurisdiction (дата звернення: 05.11.2024).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Ю.В. Олійник
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.