Захист прав і свобод постраждалих в умовах збройної агресії рф: сучасні виклики правового регулювання

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.12

Ключові слова:

захист прав та свобод, збройна агресія рф, забезпечення прав і свобод, реалізація прав ВПО, механізм захисту прав і свобод, захист прав людини

Анотація

На сьогодні існує чимало міжнародних ор­ганізацій, які контролюють дотримання цих прав і свобод та сприяють їх захисту, зокрема суди та трибунали. Основою механізму захисту прав і свобод людини та громадянина є правові принципи, норми, а також умови та вимоги до діяльності органів влади, органів місцевого са­моврядування, їх посадових осіб і громадян. Усі ці елементи разом забезпечують дотримання, реалізацію і захист прав та свобод громадян. В Україні механізм захисту прав реалізується че­рез діяльність Комітету Верховної Ради України з прав людини, національних меншин та міжна­ціональних відносин, а також інших комітетів Верховної Ради, які займаються забезпеченням і захистом прав людини. Після початку збройної агресії росії та її повномасштабного вторгнен­ня на території України була запроваджена дія воєнного стану який триває і зараз. В умовах воєнного стану захист прав людини стає осо­бливо складним. Конституція України та інші нормативно-правові акти допускають можли­вість обмеження окремих прав громадян. Однак такі обмеження повинні бути обґрунтованими, тимчасовими та обмеженими в обсязі, застосо­вуватися відповідно до принципів демократії та правової держави з метою захисту суспільних інтересів, підтримання громадського порядку і безпеки, а також прав і свобод інших громадян. Важливо, щоб ці обмеження відповідали міжна­родним стандартам і правам людини.

Можна виділити три основні проблемні пи­тання у сфері захисту прав постраждалого на­селення в умовах повномасштабної збройної агресії проти України:

Евакуація. З 24 лютого 2022 року на різних рівнях почали впроваджувати заходи для ева­куації населення з регіонів, де існує високий ризик для життя та здоров’я громадян. Проте ці заходи відрізняються за своїм характером та ор­ганізацією.

Реалізація прав ВПО. Довгий час реалізація державної політики у сфері внутрішнього переміщення не спиралася на достатню інформацію про кількість внутрішньо переміщених осіб, їх­ній соціально-демографічний портрет та оцінку їхніх потреб.

Житло. Незважаючи на реагування місце­вої влади на масове вимушене переміщення, та забезпечення розміщення людей у різних фор­матах (у навчальних закладах, гуртожитках, тощо), слід відзначити, що в подальшому умови залишаються неналежними, немає належного інформування з боку центральної влади щодо наявних місць для розміщення, тощо.

Посилання

Рабінович П.М. Основи загальної теорії права та держави. Навч. Посібник. Вид. 9-те, зі змінами. Львів: Край, 2022.

Антонович М. Міжнародна система захисту прав людини: крізь призму України. URL: https://core.ac.uk/download/pdf/149240005.pdf.

Про правовий режим воєнного стану: Закон України від 12.05.2015 р. № 389-VIII: станом на 31 груд. 2022 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/389-19#Text.

Росія вже не у ЄСПЛ. Що буде зі справами України проти РФ. URL: https://www.bbc.com/ukrainian/news-62926473.

Сидорчук Ю.М. Механізми захисту прав людини та громадянина: сутність і перспективи розвитку в Україні. Науковий вісник Чернівецького університету. 2023. Вип. 682.

Кучук А.М. Теорія держави і права. Частина 1. Теорія держави: навчально-методичний посібник. Дніпро: Дніпроп. держ. ун-т внутр. справ, 2018. 112 с.

Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИ-ВУ».URL: https://www.vplyv.org.ua/archives/6763.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-16

Номер

Розділ

Розділ 2. Конституційне право; муніципальне право