Суб’єкти виконання конституційного обов’язку сплачувати податки і збори
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.14Ключові слова:
податок, податковий обов’язок, податкова декларація, платник податків, податковий агент, податковий органАнотація
Вказується, у контексті триваючої збройної агресії російської федерації проти України, порядіз зовнішньою допомогою, критично важливоює консолідація внутрішнього потенціалу країни - як людського, так і матеріально-технічного та фінансового. Це необхідно для забезпечення обороноздатності держави та досягнення перемоги. В цих умовах першочергового значення набуває ефективне наповнення бюджетів усіх рівнів через систему податків і зборів. Своєчасне та повне виконання податкових зобов’язань громадянами забезпечує державу необхідними фінансовими ресурсами. Важливість цього обов’язку підкреслюється його закріпленням на рівні Основного закону держави. Проте чинне формулювання статті 76 Конституції України має певні недоліки, зокрема щодо регламентації обов’язку подання податкових декларацій та визначення кола осіб, на яких поширюється ця вимога.
Стаття присвячена визначенню суб’єктного складу виконання конституційного обов’язку сплачувати податки і збори. Наголошено, що для належного виконання податкового обов’язку держава має створити нормативно-правовий механізм, який визначатиме порядок сплати податків та їх розмір. Норма ст. 67 Конституції України, що встановлює відповідний обов’язок, міститься у розділі, присвяченому правам та обов’язкам людини і громадянина, в той же час податковий обов’язок розповсюджується на ширше коло суб’єктів. Висновується, що податковий обов’язок для всіх інших платників податків, зокрема юридичних осіб та їх структурних підрозділів, встановлений не на рівні Конституції України, а на рівні закону, а саме Податкового кодексу України, що у свою чергу, не позбавляє його значущості та імперативності виконання. Проведено аналіз норми частини 2 статті 67 Конституції України, зроблено висновок, що за її змістом встановлено обов’язок декларування доходів для всіх громадян. Наголошено на недосконалості вказаної правової норми, оскільки, з одного боку, вона при буквальному тлумаченні встановлює обов’язок подавати декларації тільки для громадян, отже не поширюється на осіб без громадянства, які можуть бути резидентами України, отримувати доходи і мати обов’язок сплачувати податки. З другого боку, встановлення загального обов’язку декларування доходів для всіх без винятку громадян є також не виправданим стосовно тих доходів, які отримуються виключно від податкових агентів. Проаналізовано світовий досвід запровадження загального декларування доходів. Обґрунтовано недоцільність запровадження загального декларування в Україні на даному етапі. Наголошено на участі у виконанні податкового обов’язку не тільки платників податків, а й інших суб’єктів податкових правовідносин, зокрема, податкових агентів. Обумовлено, що історія законодавства зарубіжних держав свідчить про те, що стягування податку податковим агентом було розроблено з метою вирішення проблеми ухилення платників податків від сплати податку. У деяких визначених законом випадках, особою, відповідальною за визначення податкових зобов’язань, є податковий орган (наприклад, при нарахуванні земельного податку фізичним особам). Висновується, що механізм забезпечення виконання податкового обов’язку за суб’єктним складом повинен передбачати засоби впливу не тільки на платників податків, а й на податкових агентів чи податкові органи, які за законом можуть бути відповідальними за нарахування податкових платежів.
Посилання
Конституція України: Закон України від 28.06.1996 р. № 254. Відом. Верховної Ради України. 1996. № 30. Ст. 141.
Ємельянова О.О. Податковий обов’язок як центральна категорія податкового права та наслідки його невиконання. Вісник Чернівецького факультету Національного університету «Одеська юридична академія».2016, № 2. С. 74-83.
Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів). URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v001p710-99#Text.
Олендер І.Я. Правове регулювання виконання податкового обов’язку в режимі усунення подвійного оподаткування. Дис... докт. юрид.наук. Запоріжжя, 2020. 436 с.
Стародуб Д.М. Правове регулювання доходів фізичних осіб: порівняльна харакреристика України та країн СНД. Дис. канд.юрид.наук. Ірпінь, 2017. 207 с.
Теремецький В.І. Класифікація суб’єктів податкових правовідносин. Форум права. 2011. № 4. С. 741-748.
Стріяшко Г.М. Податкові агенти як суб’єкти податкового права. Дис. канд. юр. наук. Ірпінь, 2017. 203 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 С.М. Греца, Я.В. Греца
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.