Суб’єкти виконання конституційного обов’язку сплачувати податки і збори

Автор(и)

  • С.М. Греца докторка юридичних наук, доцентка, професорка кафедри конституційного права та порівняльного правознавства ДВНЗ «Ужгородський національний університет», Україна https://orcid.org/0000-0002-9174-7454
  • Я.В. Греца доктор юридичних наук, професор, професор кафедри господарського права ДВНЗ «Ужгородський національний університет», Україна https://orcid.org/0000-0002-7643-3502

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.14

Ключові слова:

податок, податковий обов’язок, податкова декларація, платник податків, податковий агент, податковий орган

Анотація

Вказується, у контексті триваючої збройної агресії російської федерації проти України, по­рядіз зовнішньою допомогою, критично важ­ливоює консолідація внутрішнього потенціалу країни - як людського, так і матеріально-техніч­ного та фінансового. Це необхідно для забезпе­чення обороноздатності держави та досягнення перемоги. В цих умовах першочергового зна­чення набуває ефективне наповнення бюджетів усіх рівнів через систему податків і зборів. Сво­єчасне та повне виконання податкових зобов’я­зань громадянами забезпечує державу необхід­ними фінансовими ресурсами. Важливість цього обов’язку підкреслюється його закріпленням на рівні Основного закону держави. Проте чинне формулювання статті 76 Конституції України має певні недоліки, зокрема щодо регламента­ції обов’язку подання податкових декларацій та визначення кола осіб, на яких поширюється ця вимога.

Стаття присвячена визначенню суб’єктного складу виконання конституційного обов’язку сплачувати податки і збори. Наголошено, що для належного виконання податкового обов’яз­ку держава має створити нормативно-правовий механізм, який визначатиме порядок сплати податків та їх розмір. Норма ст. 67 Конститу­ції України, що встановлює відповідний обов’я­зок, міститься у розділі, присвяченому правам та обов’язкам людини і громадянина, в той же час податковий обов’язок розповсюджується на ширше коло суб’єктів. Висновується, що подат­ковий обов’язок для всіх інших платників подат­ків, зокрема юридичних осіб та їх структурних підрозділів, встановлений не на рівні Конститу­ції України, а на рівні закону, а саме Податково­го кодексу України, що у свою чергу, не позбав­ляє його значущості та імперативності виконан­ня. Проведено аналіз норми частини 2 статті 67 Конституції України, зроблено висновок, що за її змістом встановлено обов’язок декларування доходів для всіх громадян. Наголошено на недо­сконалості вказаної правової норми, оскільки, з одного боку, вона при буквальному тлумаченні встановлює обов’язок подавати декларації тіль­ки для громадян, отже не поширюється на осіб без громадянства, які можуть бути резидента­ми України, отримувати доходи і мати обов’язок сплачувати податки. З другого боку, встанов­лення загального обов’язку декларування дохо­дів для всіх без винятку громадян є також не виправданим стосовно тих доходів, які отриму­ються виключно від податкових агентів. Проа­налізовано світовий досвід запровадження за­гального декларування доходів. Обґрунтовано недоцільність запровадження загального декла­рування в Україні на даному етапі. Наголошено на участі у виконанні податкового обов’язку не тільки платників податків, а й інших суб’єктів податкових правовідносин, зокрема, податко­вих агентів. Обумовлено, що історія законо­давства зарубіжних держав свідчить про те, що стягування податку податковим агентом було розроблено з метою вирішення проблеми ухи­лення платників податків від сплати податку. У деяких визначених законом випадках, особою, відповідальною за визначення податкових зо­бов’язань, є податковий орган (наприклад, при нарахуванні земельного податку фізичним осо­бам). Висновується, що механізм забезпечення виконання податкового обов’язку за суб’єктним складом повинен передбачати засоби впливу не тільки на платників податків, а й на податкових агентів чи податкові органи, які за законом мо­жуть бути відповідальними за нарахування по­даткових платежів.

Посилання

Конституція України: Закон України від 28.06.1996 р. № 254. Відом. Верховної Ради України. 1996. № 30. Ст. 141.

Ємельянова О.О. Податковий обов’язок як центральна категорія податкового права та наслідки його невиконання. Вісник Чернівецького факультету Національного університету «Одеська юридична академія».2016, № 2. С. 74-83.

Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів). URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v001p710-99#Text.

Олендер І.Я. Правове регулювання виконання податкового обов’язку в режимі усунення подвійного оподаткування. Дис... докт. юрид.наук. Запоріжжя, 2020. 436 с.

Стародуб Д.М. Правове регулювання доходів фізичних осіб: порівняльна харакреристика України та країн СНД. Дис. канд.юрид.наук. Ірпінь, 2017. 207 с.

Теремецький В.І. Класифікація суб’єктів податкових правовідносин. Форум права. 2011. № 4. С. 741-748.

Стріяшко Г.М. Податкові агенти як суб’єкти податкового права. Дис. канд. юр. наук. Ірпінь, 2017. 203 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-16

Номер

Розділ

Розділ 2. Конституційне право; муніципальне право