Право на життя та право на гідну смерть: деякі міркування у контексті російсько-української війни
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.23Ключові слова:
права людини, евтаназія, російсько-українська війна, право на життя, право на смерть, гідність людини, медична допомогаАнотація
В умовах повномасштабної російсько-української війни проблеми, пов’язані із різними аспектами реалізації права на життя та гідну смерть, набувають особливої гостроти. Конституційні гарантії недоторканності життя людини та її гідності стикаються з жорстокими воєнними реаліями, коли фундаментальне право на життя масово порушується. Однією з найскладніших етичних та юридичних дилем сучасності постає проблема евтаназії військовослужбовців, як гуманний, хоча й суперечливий метод полегшення страждань тяжко поранених чи безнадійно хворих. Війна стала «каталізатором» для дослідження теми гідної смерті, особливо в умовах, коли медичні ресурси обмежені, а фізичні та психологічні страждання військових досягають критичних меж.
Аналіз сучасних реалій виявляє парадоксальнуситуацію: з одного боку, правове визнання життя людини як найвищої цінності посилилося, що знайшло своє відображення в численних міжнародних та національних актах. З іншого боку, спостерігається тенденція до знецінення людського життя в повсякденному житті. Яскравим прикладом цього може слугувати зростаюча увага суспільства до дискусій про право на смерть та евтаназію, що свідчить про складні суспільно-етичні виклики сучасності.
Ця стаття пропонує комплексний аналіз феномену евтаназії, зосереджений насамперед на міжнародному досвіді її регулювання. Розглядаються різні аспекти евтаназії, зокрема в контексті російсько-української війни, визначаючи основні умови, за яких можливе застосування такого неоднозначного та дискусійного виду медичної допомоги.
Також відзначено, що термін «евтаназія» сьогодні набуває широкого розголосу, виходячи за межі професійних дискусій медиків, юристів та політиків. Термінопоняття активно використовується в розмовах пересічних громадян, що свідчить про зростаючу зацікавленість суспільства щодо даної проблеми.
Здійснено аналіз різнопланових позицій та обґрунтувань вітчизняних і зарубіжних науковців щодо можливості реалізації евтаназії. Виявлено, що проблема такого виду добровільної смерті є багатогранною і вимагає комплексного підходу, а для її вирішення необхідно враховувати не лише медичні, але й етичні, релігійні, юридичні та соціальні аспекти.
Окрему увагу приділено аналізу прецедентної практики та правових позицій Європейського суду з прав людини і міжнародних документів, що стосуються захисту права на життя та гідності людини. Зазначено, що правове регулювання проблем, пов’язаних з правом на «милосердну смерть», є різноманітним та залежить від національного законодавства держав-учасниць Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Посилання
Афтанасів В.М. Евтаназія: до питання легалізації в Україні. Державотворення та правотворення в контексті євроінтеграції: збірник тез доповідей учасників VIII Всеукраїнського круглого столу (Львів, 08.12.2022 р.). Львівський державний університет внутрішніх справ, 2022. С.10-13.
Запорожченко А.О. «Евтаназія» та «право померти легко та гідно» квітенсенція термінів та їх співвідношення. Прикарпатський юридичний вісник. Вип. 3 (6). 2014. С. 26-36.
Ткаченко Т.В., Колеснікова М.В. Теоретико-правові аспекти евтаназії на сучасному етапі розвитку України. Вчені записки ТНУ ім. В.І. Вернадського. Серія: юридичні науки. 2020. Том 31 (70). Ч. 1 № 2. С. 164-170.
Волошин Ю.О. Конституційно-правове забезпечення європейської міждержавної інтеграції: проблеми теорії і практики: автореф. ... дис. д-ра юридичних наук. Спец. 12.00.02. Київ, 2010. 32 с.
Декларація про евтаназію, прийнята на 39-му пленумі Всесвітньою Медичною Асамблеєю 1987 р. URL: http://zakon2.rada.gov.ua.
Швая С.В., Рудик А.Р. Евтаназія: міжнародний досвід легалізації вбивства милосердя. Мистецтво наукової думки. Випуск 7. 2019. С. 77-81.
Perry D.L. Battlefield Euthanasia: Should Mercy-Killings Be Allowed? The US Army War College Quarterly: Parameters. Art. 13. N. 4. 2014. P. 119-134.
Конвенція про поліпшення долі пораненихі хворих у діючих арміях від 12.08.1949. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_151#Text.
Триньова Я.О. Теоретичні засади та практика реалізації принципів біоетики в кримінальному праві України: автореф. дис. ... д-ра юрид. наук. Спец. 12.00.08. Київ, 2021. 42 с.
Олексієнко А.В., Чебукіна Д.О. Проблема застосування евтаназії крізь призму практики ЄСПЛ. Юридичний науковий електронний журнал. 2021. № 3. С. 369-372.
Панкевич О.З. Право на приватність: деякі сучасні тенденції в практиці Страсбурзького суду. Соціально-правові студії. 2018. Вип. 1. С. 23-30.
Judgment in the Case of «Pretty v. The United Kingdom» (Application no. 2346/02). URL: http://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-60448.
Основи законодавства України про охорону здоров’я: Закон України від 19.11.1992 № 2801-ХІІ. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2801-12#Text.
Цивільний кодекс України від 16.01.2003 № 435-IV. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15.
Громовчук М.В. Евтаназія в Україні: питання реалізації конституційного права людини. Український часопис конституційного права. 2021. Вип. 2. URL: https://www.constjournal.com/pub/2-2021/evtanaziia-ukraini-pytannia-realizatsii-konstytutsiinoho-prava-liudyny.
Котенко Т. Перший випадок евтаназії в Україні? У київському госпіталі військовий відмовився боротись за життя. URL: https://glavcom.ua/amp/news/pershiy-vipadok-evtanaziji-v-ukrajini-u-kijivskomu-gospitali-viyskoviy-bilshe-ne-zmig-borotis-za-zhittya--536586.html.
Кохановська О.В. Право на життя. Науково-практичний коментар Цивільного кодексу України: у 2 т. 3-є вид. / за ред. Дзери О.В., Кузнєцової Н.С., Луця В.В. К.: Юрінком Інтер, 2008. 832 с.
Подковенко Т.О., Созанська Т.І. Евтаназія в Україні: правові аспекти легалізації. Юридичний науковий електронний журнал. Вип. 1. 2017. С. 41-45.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 О.З. Панкевич, В.М. Афтанасів
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.