Застосування Конституції України судами при здійсненні правосуддя шляхом конформного тлумачення законів
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.28Ключові слова:
верховенство права, конституція, конституційні принципи, тлумачення, правосуддя, судочинство, юстиція, Конституційний Суд України, інтерпретація, судова владаАнотація
У статті з’ясовано природу конформного тлумачення законодавства в узгодженому з конституцією значенні; встановлено витоки конформного тлумачення в порівняльній перспективі; зроблено порівняння особливостей реалізації конформного тлумачення, що може здійснюватися як Конституційним Судом України, так і судами загальної юрисдикції. Зроблено висновок, що Конформне (узгоджене) з Конституцією тлумачення є однією з форм застосування Конституції судами при здійсненні правосуддя. Конформне тлумачення генетично пов’язане з втіленням у доктрині німецького права і знаходитьсвоє відображення в ідеї про те, що закон не можна визнати неконституційним, якщо існує узгоджений із конституцією варіант його прочитання (тлумачення, інтерпретації). Конформне тлумачення в контексті досвіду ФРН також тісно пов’язане із ідеєю горизонтального ефекту прав людини, а також т.з. “Drittwirkung”. Таке тлумаченняіноді може бути дискусійним з точки зору суддівського активізму, якщо варіант тлумачення, який обирається, не є консенсусним і конкурує із легітимністю законодавчої влади. На жаль, воно також може стати причиною конфліктів між різними судами (наприклад, між конституційним і верховним). Адже часто конформне тлумаченняздійснюють саме конституційні суди. Водночас конформне тлумачення є одним із важливих способів уникнення прогалин. В українському варіанті конформне тлумачення можна пов’язати як з практикою Конституційного Суду України, так і судів загальної юрисдикції. Щодо Конституційного Суду, то базисом є ч. 3 ст. 89 Закону «Про Конституційний Суд України» («Якщо Суд, розглядаючи справу за конституційною скаргою, визнав закон України (його положення) таким, що відповідає Конституції України, але одночасно виявив, що суд застосував закон України (його положення), витлумачивши його у спосіб, що не відповідає Конституції України, то Конституційний Суд вказує на це у резолютивній частині рішення»). Проте ця стаття ніколи прямо не застосовувалася. Цілком логічним виглядає та обставина, що конформне тлумачення має здійснювати не лише Конституційний Суд України, а, первинно, суди загальної юрисдикції. Суди загальної юрисдикції мають широкі можливості застосовувати норми Конституції при вирішенні справ і тлумаченні поточного законодавства.
Посилання
Берченко Г.В. Конформне (узгоджене з Конституцією) тлумачення законів Конституційним Судом України. Сучасні конституційні доктрини: проблеми формування та застосування в юрисдикційній практиці. Збірка тез наукових доповідей і повідомлень Міжнародної наукової конференції (11 червня 2021 року) / За заг. ред. проф. А. П. Гетьмана. Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого.Харків: ТОВ «Видавництво „Права людини“», 2021. С. 132-134.
Савчин М.В., Марчук Р.В. Конформне тлумачення Конституції та забезпечення єдності правової системи в діяльності Конституційного Суду України. Бюлетень Міністерства юстиції України. 2010. № 11. С. 44-52.
Савчин М. Порівняльне конституційне право. Київ: ВАІТЕ, 2020. 462 с.
Савчин М. Конституційна юстиція та забезпечення конституційного порядку: 2005-2020. Ужгород: Вид-во РІК-У, 2020. 384 с.
Савчин М.В. Сучасні тенденції конституціоналізму у контексті глобалізації та правового плюралізму. Ужгород: РІК-У, 2018. 440 с.
Різник С.В. Конституційність нормативних актів: сутність, методологія оцінювання та система забезпечення в Україні. Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2020. 542 с.
Шевчук С.В. Способи тлумачення Конституції: порівняльний досвід. Конституція і конституціоналізм в Україні: вибіркові проблеми: зб. наук. праць членів Т-ва конст. права з нагоди 10-ї річниці Конституції України, Конст. Суду України та самого Т-ва. Київ : Купріянова, 2007. С. 33-57.
Шеремета С. Застосування Конституції України судами: основні форми. Права людини та демократія як фундаментальні основи українського конституціоналізму: зб. тез наук. доп. і повідомл. Міжнар. наук. конф.: XVI Тодиківські читання (24 листоп. 2023 р., м. Харків) / редкол.: А.П. Гетьман (голова) та ін. ; Нац. юрид. ун-т ім. Ярослава Мудрого. Харків : Право, 2023. С. 259-260.
Німецька методика права: навчальний посібник / Е. Соколов, С. Роснер, Р. Мельник. Херсон: Видавничий дім «Гельветика», 2019. 136 с.
Kommers D.P. Germany: Balancing Rights and Duties. In:. Goldsworthy J. Interpreting constitutions. A Comparative Study Edited by Oxford University Press Inc., New York, 2007. Pp. 161-214.
Берченко Г., Ткаченко Є. Право на звернення з індивідуальною конституційною скаргою в Україні: теоретико-практичні аспекти. Право України. 2018. № 12. С. 92-113.
Івановська А.М. Конституційний контроль: теорія і практика реалізації. Хмельницький: Хмельницький університет управління та права імені Леоніда Юзькова, 2020. 558 с.
Публічне право: сучасні доктрини в судовій та правозастосовній практиці: навч. посіб. Для підготовки студентів магістратури вищої освіти другого (магістер.) рівня вищої освіти галузі знань 08 «Право» спец. 081 «Право» / Т.М. Слінько, Л.І. Летнянчин, Г.В. Берченко; за заг. ред. проф. Т.М. Слінько, доц. Л.І. Летнянчина; М-во освіти і науки України Нац. юрид. ун-т ім. Ярослава Мудрого. Харків: Право, 2023. 368 с.
Данішевська В. Ключові засади та підходи до вирішення конфліктів тлумачення законів. Взаємні здобутки Європейської Комісії «За демократію через право» і органів конституційної юстиції та проблеми тлумачення у конституційному судочинстві [Текст] : зб. матеріалів і тез міжнар. онлайн-конф., 25 черв. 2010 р. / Конституц. Суд України, Європ. коміс. «За демократію через право» (Венец. коміс.), ОБСЄ. - Київ : ВАІТЕ, 2020. С. 59-63.
Велика українська юридична енциклопедія: у 20 т. Т. 4: Конституційне право / Редкол.: Ю.Г. Барабаш (голова) та ін. Харків: Право, 2024. 1072 с.
Мучник А.Г. Комментарий к Конституции Украины. 2-е изд., исправ. и доп. Киев: Парламентское издательство, 2003. Кн. 1. 400 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 С.А. Шеремета
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.