Феномен сільськогосподарських кооперативів у чинному законодавстві України: цивільно-правові аспекти
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.36Ключові слова:
юридична особа, вид юридичної особи, організаційно-правова форма юридичної особи, кооператив, виробничий кооператив, сільськогосподарський кооператив, обслуговуючий кооператив, споживчий кооператив, підприємницьке товариство, непідприємницьке товариство, членські відносиниАнотація
У статті розглядається проблема правового регулювання сільськогосподарських кооперативів, що сформувалася в силу прийняття нового законодавчого акта «Про сільськогосподарську кооперацію». Автор розглядає вказану проблему у площині відсутності системності правового регулювання кооперативів та наголошує на тому, що сільськогосподарські кооперативи відповідно до чинного законодавства є відмінними від інших кооперативів, що функціонують в Україні.
Сформована автором теза про відмінність сільськогосподарських кооперативів заснована на особливих їх правових характеристиках: правовий режим майна, особливості управління та особливості об’єкта права власності членів сільськогосподарського кооперативу. У статті критикується вказівка спеціального акта, згідноіз якою на сільськогосподарські кооперативи не поширюється дія норм Закону України «Про кооперацію».
Автором наголошується на тому, що така ситуація суперечить логіці правового регулювання кооперативів. За законами юридичної техніки, Закон «Про кооперацію» є загальним щодо новоприйнятого нормативного акта. Відповідно, останній має ґрунтуватись на їх положеннях і їм відповідати, так як покликаний регулювати лише кооперативи у сфері сільськогосподарської діяльності. Попри це, норми даного Закону за своїм змістовим навантаженням виглядають так, ніби означених загальних щодо нього нормативних актів не існує.
У статті базовим є твердження, що чинне законодавство встановлює кардинальні зміни статусу сільськогосподарських кооперативів. Зокрема, законодавець відмовляється від конструкції пайового фонду, замінюючи його статутнимкапіталом. Як наслідок, відбувається технічна заміна об’єкта права власності члена кооперативу з паю на частку у статутному капіталі. Аналогічний механізм трансформації стосується і запроваджених патронажних дивідендів, якими є частина фінансового результату (прибутку) сільськогосподарського кооперативу, що діє з метою одержання прибутку. Викладений автором аналіз чинного законодавства став основою для висновку, що є нова спеціальна форма кооперативу - кардинально відмінна від існуючих видів кооперативів.
Посилання
Угода між Урядом України та Європейською Комісією про фінансування заходу «Підтримка ЄС для розвитку сільського господарства та малих фермерських господарств в Україні» 28.01.2020 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/984_003-20#Text.
Про кооперацію : Закон України від 10 липня 2003 року № 1087-IV. Відомості Верховної Ради України. 2004. № 5. Ст. 35.
Цивільний кодекс України : Закон України від 16.01.2003 № 435-IV. Відомості Верховної Ради України. 2003. № 40-44. Ст. 356.
Про споживчу кооперацію : Закон України Закон від 10.04.1992 № 2265- XII. URL: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2265-12 (дата звернення 23.01.2024).
Про сільськогосподарську кооперацію: Закон України від 21 липня 2020 року № 819-IX. Відомості Верховної Ради (ВВР). 2020. № 52, ст. 497. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/819-20#n333.
Кучеренко І.М. Організаційно-правові форми юридичних осіб приватного права : монографія. К. : Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2004. 328 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 А.В. Зеліско
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.