Захист прав інтелектуальної власності під час воєнного стану

Автор(и)

  • І.І. Комарницька доктор юридичних наук, професор, професор кафедри цивільного права та процесу Навчально-наукового інституту права, психології та інноваційної освіти Національного університету «Львівська політехніка», Україна https://orcid.org/0000-0003-4314-877X
  • М.М. Буцяк студентка 4-го курсу Навчально-наукового інституту права, психології та інноваційної освіти Національного університету «Львівська політехніка», Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.37

Ключові слова:

право інтелектуальної власності, воєнний стан, Украпатент, Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій, Національний орган інтелектуальної власності, євроінтеграція

Анотація

Стаття присвячена захисту прав інтелекту­альної власності в умовах воєнного стану, вве­деного у зв’язку з агресією Російської Федерації. Зазначено, що навіть у найскладніших періодах інтелектуальна власність залишається страте­гічно важливою для розвитку країни. Варто за­значити, що захист прав інтелектуальної влас­ності стає надзвичайно важливим завданням, яке вимагає ретельного аналізу та ефективних заходів. Вказано, що запобігання порушенням та забезпечення стабільності в цій сфері має велике значення для збереження економічного потенціалу країни. Умови воєнного стану стали часом збільшення ризику для інтелектуальної власності через низку факторів, таких як збіль­шення кількості конфліктів, непередбачуваність політичної ситуації та зміни в управлінні.

У статті наголошується, що Укрпатент, який виконує повноваження Національного органу інтелектуальної власності у сфері інтелектуаль­ної власності, продовжує працювати на сьогод­ні у складних умовах. Водночас він забезпечує виконання необхідних функцій та безперервну роботу державної системи правової охорони ін­телектуальної власності. Необхідно відзначити, що з 8 листопада 2022 року Український націо­нальний офіс інтелектуальної власності та інно­вацій (УКРНОІВІ) здійснює функції Національ­ного органу інтелектуальної власності (НОІВ). Діяльність УКРНОІВІ має вирішальне значення для стимулювання інновацій та розвитку в краї­ні, особливо в складних умовах воєнного стану. До його функцій включають: реєстрацію прав ІВ (патентів, авторських прав, та товарних знаків), ведення державних реєстрів, супровід роботи колегіальних органів, міжнародне співробітни­цтво, інформаційну та видавничу діяльність, на­дання послуг та консультацій, а також атеста­цію патентних повірених.

Встановлено, що в Україні під час воєнного стану, законодавча діяльність у сфері інтелекту­альної власності продовжується та здійснюється активізація процесів євроінтеграції у галузі ін­телектуальної власності шляхом вдосконалення нормативно-правового поля відповідно до між­народних норм та стандартів. Це свідчить про здатність країни забезпечувати функціонуван­ня та розвиток правової системи навіть у над­складних умовах. Також у статті розглядаються останні зміни в законодавстві, що стосуються інтелектуальної власності у контексті воєнного стану, це свідчить про тривалу та відповідаль­ну законодавчу діяльність в цій сфері, навіть у найважчі часи для країни.

Посилання

Конституція України : Закон України від 28 червня 1996 р. № 254к/96-ВР / Верховна Рада України. Відомості Верховної Ради України. 1996. № 30. Ст. 141.

Про введення воєнного стану в Україні : Указ Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64/2022/ Президент України. URL: https://www.president.gov.ua/documents/642022-41397 (дата звернення:11.05.2024).

Кронда О.Ю., Зосименко О.М. Інтелектуальна власність в Україні в умовах воєнного стану. Аналітично-порівняльне правознавство. 2022. № 4. С. 104-108.

Повідомлення про діяльність Апеляційної палати Національного органу інтелектуальної власності в умовах воєнного стану. Державна система правової охорони інтелектуальної власності.URL: https://ukrpatent.org/uk/articles/povidomlennya-ap-032022 (дата звернення: 11.05.2024).

Борисенко В. Що змінилося в регулюванні права інтелектуальної власності під час війни? URL: https://jurliga.ligazakon.net/analitycs/223120_shcho-zmnilosya-v-regulyuvann-prava-ntelektualno-vlasnost-pd-chas-vyni (дата звернення: 24.05.2024).

Про УКРНОІВІ. Державна система правової охорони інтелектуальної власності. URL: https://ukrpatent.org/uk/articles/UKRNOIVI-about (дата звернення: 18.05.2024).

Пояснювальна записка до проекту Закону України «Про захист інтересів осіб у сфері інтелектуальної власності у період дії воєнного стану. URL: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/pubFile/1250506 (дата звернення: 18.05.2024).

Барбашин С. Аспекти захисту інтелектуальної власності в Україні під час війни. URL: https://unba.org.ua/publications/9042-aspekti-zahistu-intelektual-noi-vlasnosti-v-ukraini-pid-chas-vijni.html (дата звернення: 18.05.2024).

Про захист інтересів осіб у сфері інтелектуальної власності під час дії воєнного стану, введеного у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України : Закон України від 01.04.2023 р. № 2174-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2174-20#Text (дата звернення: 18.05.2024).

Шикір Д.О. Аналіз Закону України «Про захист інтересів осіб у сфері інтелектуальної власності під час дії воєнного стану, введеного у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України» в контексті захисту прав інтелектуальної власності в умовах війни. Створення, охорона, захист і комерціалізація об’єктів прав інтелектуальної власності: матеріали V Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю, м. Київ, 26 квітня 2022 р. Київ : КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2022. С. 219-223.

Дмитришин В.С. Особливості набуття та захист прав інтелектуальної власності в умовах військової агресії. Європейський вибір України, розвиток науки та національна безпека в реаліях масштабної військової агресії та глобальних викликів ХХІ століття»: у 2 т. : матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. м. Одеса, 17 червня 2022 р. Одеса: Видавничий дім «Гельветика», 2022. Т. 2. С. 741-745.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-16

Номер

Розділ

Розділ 3. Цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право