Цифровізація та інформаційні технології у професійній діяльності адвоката в сучасних умовах
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.38Ключові слова:
адвокат, адвокатура, воєнний стан, Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система, професійний обов’язок адвоката, інформаційні платформи, інформаційні технології, цифровізаціяАнотація
Стаття присвячена аналізу застосування новихтехнічних інструментів та комплексних підходів щодо цифровізації адвокатської діяльності за для задоволення потреб клієнтів в правовій допомозі, що дозволяє забезпечити більш якісний рівень юридичного бізнесу. Цифровізація адвокатури, дистанційність у комунікації з колегами та клієнтами викликало попит щодо покращення навиків адвокатів в роботі із різноманітними інформаційними платформами у адвокатів та представників юридичного бізнесу. Адвокат розглядається як особа, що використовує, споживає та аналізує у подальшому законодавчу інформацію за для захисту законних прав й інтересів клієнтів не як кінцевий споживач. Визначено проблеми у цифровому забезпеченні правової допомоги в сучасній Україні в умовах воєнного стану, такі як: неможливість проведення оф-лайн зустрічей із клієнтами; формування електронних доказів за для фіксації злочинів чи правопорушень та підтвердження понесеної шкоди, завданої юридичним або фізичним особам, паперовий документообіг. Цифровізація адвокатської діяльності як основний шлях подолання проблем захисної діяльності. Розвиток інформаційних технологій протягом останнього часу та сучасні реалії спричинили досить швидке впровадження інформаційних технологій та сервісів в сферу адвокатської діяльності та інші правничі сфери. Отже процес цифровізації адвокатської діяльності сприймається, як явище позитивне, адже може забезпечити рівень ефективного захисту прав й законних інтересів юридичних й фізичних осіб, що проживають чи перебувають на території України в умовах воєнного стану.
Встановлено, що застосування науково-технічних здобутків вимагає наявність певних знань, вмінь й навичок. Обґрунтовано, що недостатність технічного забезпечення може створити перешкоду у належному виконанні адвокатом доручень клієнтів. Підкреслено необхідність забезпечити адвокатам власну он-лайн безпеку та кібербезпеку своїх клієнтів, помічників та стажистів задля запобігання ситуаціям з розголошенняадвокатської таємниці, завдання шкоди іншим адвокатам, таких, як авторитет або репутація або загалом інституту адвокатури. Зазначено, що одним з аспектів проблем адвокатської діяльності є дилема використання чи не використання ліцензійного програмного забезпечення.
Посилання
Блажівська Н. Цифрова трансформація судочинства: міжнародний досвід та висновки для України. URL: https://supreme.court.gov.ua/userfiles/media/new_folder_for_uploads/supreme/2023_prezent/Prezent_Cifrova_transformacia.pdf.
Завадський А.А. Інформаційна та кібербезпека адвокатської діяльності: теоретичні та практичні аспекти (досвід США). Порівняльно-аналітичне право. 2020. № 1. С. 321-323. URL: https://dspace.uzhnu.edu.ua/jspui/bitstream/ІіЬ/35837/1/ІНФОРМАЦІЙНА%20ТА%20КІБЕРБЕЗПЕКА^^
Кравченко М.О. Сучасні виклики в адвокатській діяльності. Юридичний науковий електронний журнал. 2022. № 9. С. 541-545.DOI: https://doi.org/10.32782/2524-0374/2022-9/132 (дата звернення 01.10.2024).
Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов’язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами». Закон України URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3200-20#Text (дата звернення 30.09.2024).
Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги. Закон України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2155-19#Text. (дата звернення 30.09.2024).
Про затвердження Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи. Рішення Вищої ради правосуддя. Положення від 17.08.2021 № 1845/0/15-21. URL: https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v1845910-21#Text (дата звернення 01.10.2024).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 І.І. Комарницька
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.