Цифровізація та інформаційні технології у професійній діяльності адвоката в сучасних умовах

Автор(и)

  • І.І. Комарницька доктор юридичних наук, професор, професор кафедри цивільного права та процесу, Національний університет «Львівська політехніка», Навчально-науковий інститут права, психології та інноваційної освіти, Україна https://orcid.org/0000-0003-4314-877X

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.38

Ключові слова:

адвокат, адвокатура, воєнний стан, Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система, професійний обов’язок адвоката, інформаційні платформи, інформаційні технології, цифровізація

Анотація

Стаття присвячена аналізу застосування но­вихтехнічних інструментів та комплексних під­ходів щодо цифровізації адвокатської діяльності за для задоволення потреб клієнтів в правовій допомозі, що дозволяє забезпечити більш якіс­ний рівень юридичного бізнесу. Цифровізація адвокатури, дистанційність у комунікації з коле­гами та клієнтами викликало попит щодо покра­щення навиків адвокатів в роботі із різноманіт­ними інформаційними платформами у адвокатів та представників юридичного бізнесу. Адвокат розглядається як особа, що використовує, спо­живає та аналізує у подальшому законодавчу інформацію за для захисту законних прав й ін­тересів клієнтів не як кінцевий споживач. Ви­значено проблеми у цифровому забезпеченні правової допомоги в сучасній Україні в умовах воєнного стану, такі як: неможливість проведен­ня оф-лайн зустрічей із клієнтами; формування електронних доказів за для фіксації злочинів чи правопорушень та підтвердження понесеної шкоди, завданої юридичним або фізичним осо­бам, паперовий документообіг. Цифровізація адвокатської діяльності як основний шлях по­долання проблем захисної діяльності. Розвиток інформаційних технологій протягом останнього часу та сучасні реалії спричинили досить швид­ке впровадження інформаційних технологій та сервісів в сферу адвокатської діяльності та інші правничі сфери. Отже процес цифровізації адвокатської діяльності сприймається, як яви­ще позитивне, адже може забезпечити рівень ефективного захисту прав й законних інтересів юридичних й фізичних осіб, що проживають чи перебувають на території України в умовах во­єнного стану.

Встановлено, що застосування науково-тех­нічних здобутків вимагає наявність певних знань, вмінь й навичок. Обґрунтовано, що недо­статність технічного забезпечення може створити перешкоду у належному виконанні адвокатом доручень клієнтів. Підкреслено необхідність за­безпечити адвокатам власну он-лайн безпеку та кібербезпеку своїх клієнтів, помічників та ста­жистів задля запобігання ситуаціям з розголо­шенняадвокатської таємниці, завдання шкоди іншим адвокатам, таких, як авторитет або репу­тація або загалом інституту адвокатури. Зазна­чено, що одним з аспектів проблем адвокатської діяльності є дилема використання чи не викори­стання ліцензійного програмного забезпечення.

Посилання

Блажівська Н. Цифрова трансформація судочинства: міжнародний досвід та висновки для України. URL: https://supreme.court.gov.ua/userfiles/media/new_folder_for_uploads/supreme/2023_prezent/Prezent_Cifrova_transformacia.pdf.

Завадський А.А. Інформаційна та кібербезпека адвокатської діяльності: теоретичні та практичні аспекти (досвід США). Порівняльно-аналітичне право. 2020. № 1. С. 321-323. URL: https://dspace.uzhnu.edu.ua/jspui/bitstream/ІіЬ/35837/1/ІНФОРМАЦІЙНА%20ТА%20КІБЕРБЕЗПЕКА^^

Кравченко М.О. Сучасні виклики в адвокатській діяльності. Юридичний науковий електронний журнал. 2022. № 9. С. 541-545.DOI: https://doi.org/10.32782/2524-0374/2022-9/132 (дата звернення 01.10.2024).

Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов’язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами». Закон України URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3200-20#Text (дата звернення 30.09.2024).

Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги. Закон України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2155-19#Text. (дата звернення 30.09.2024).

Про затвердження Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи. Рішення Вищої ради правосуддя. Положення від 17.08.2021 № 1845/0/15-21. URL: https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v1845910-21#Text (дата звернення 01.10.2024).

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-16

Номер

Розділ

Розділ 3. Цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право