Принципи цивільного судочинства в Стародавньому Римі: історико-правовий огляд

Автор(и)

  • Ю.О. Котвяковський кандидат юридичних наук, доцент, завідувач кафедри правосуддя та філософії Сумського національного аграрного університету, Україна https://orcid.org/0000-0003-4684-4623
  • К.Ю. Ободєєва здобувачка другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальністю 081 «Право», Сумський національний аграрний університет, Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.39

Ключові слова:

принцип цивільного процесу, римське право, судочинство, рецепція римського права, принцип верховенства права та верховенства закону, принцип гласності, принцип змагальності, принцип диспозитивності, принцип публічності

Анотація

В статті авторами розкрито генезу принципів національного цивільного судочинства, на ос­нові аналізу римського права. Відзначено, що принципи цивільного судочинства Стародав­нього Риму заклали основу для більшості су­часних правових систем у всьому світі. Римська правова традиція з її складними структурами та переконливою філософією є важливим джере­лом знань не лише для науковців та здобувачів вищої освіти, а й практикуючих юристів. Прин­ципицивільного процесу в Стародавньому Римі випливають з комплексного розуміння того, як функціонувала правова система. В основі цих принципів лежить складна система, покликана підтримувати правосуддя, сприяти справедли­вості та забезпечувати доступ до суду для всіх громадян. У Стародавньому Римі судочинство регулювалося набором принципів, які були ві­домі насамперед зі звичаєвої практики, а згодом були кодифіковані в таких джерелах права, як «Corpus Juris Civilis». Ці принципи мали на меті збалансувати терези правосуддя серед конку­руючихінтересів різних зацікавлених сторін, включаючи окремих учасників судового про­цесу, державу та суспільство в цілому. Кожен принцип функціонував не лише як правило, але й як відображення ширших суспільних ціннос­тей, що охоплюють поняття справедливості, під­звітності та доброчесності судового процесу. У статті авторами досліджено принцип верховен­ства права, принцип диспозитивності, принцип змагальності, принцип публічності, принцип гласності, принцип справедливості.

На підставі критичного аналізу представле­них в юридичній науці поглядів вчених, авто­рами підсумовано, що саме римський цивільний процес став фундаментом формування прин- ципів цивільного процесу багатьох сучасних правових систем, які дають безцінне уявлен­ня про природу правосуддя, формалізм і роль тлумачення права. Римське право залишається важливою темою в юридичних дослідженнях, надаючи фундаментальні знання про еволюцію правових інститутів і процедур. Воно дозволяє сучасним юристам зрозуміти причини багатьох сучасних правових інновацій. Оскільки право­ві системи продовжують розвиватися, принципи цивільного судочинства, що походять із Старо­давнього Риму, безсумнівно, впливатимуть на поточні дискусії про справедливість, рівність і верховенство права.

Посилання

Калюжний Р.А. Римське приватне право: Курс лекцій. Київ: Істіна, 2005. 144 с.

Олійник А. Верховенство права як засада цивільного судочинства. URL: https://supreme.court.gov.ua/userfiles/media/new_folder_for_uploads/supreme/2023_prezent/Prezent_Verhovenstvo_prava_zasada_sud.pdf (дата звернення: 21.09.2024).

Основи римського приватного права: Підручник / В.І. Борисова, Л.М. Баранова, М.В. Домашенко та ін.; За заг. ред. В.І. Борисової та Л.М. Баранової. Харків: Право, 2008. 224 с.

Пастушок Г.І. Значення основоположних цінностей римського права для формування правової традиції Європейського Союзу. Вісник Південного регіонального центру Національної академії правових наук України. 2016. Вип. 8. С. 31-37.

Підопригора О.А., Харитонов Є.О. Римське право: підруч. Київ: Юрінком Інтер, 2009. 528 с.

Суховецький О.О., Мамницький В.Ю. вплив змагальності та деяких інших принципів за римським правом на розвиток моделі цивільного судочинства України та судової практики на сучасному етапі: історико-правовий аспект. Юридичний електронний журнал. 2024. № 1. С. 59-65.

Цивільний процесуальний кодекс України: Закон України від 18 березня 2004 р. № 1618-IV. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15#Text (дата звернення: 21.09.2024).

Шелевер Н.В. Принцип справедливості в римському праві. Порівняльно-аналітичне право. 2020. № 4. С. 148-153.

Ярошенко І.С. Актуальні питання римського цивільного процесу. Правове регулювання економіки. 2012. № 11-12. С. 278-290.

Ясинок М.М., Котвяковський Ю.О. Правова парадигма принципу верховенства права у касаційному провадженні в цивільному судочинстві. Наукові перспективи. 2022. № 6(24). С. 445-454.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-16

Номер

Розділ

Розділ 3. Цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право