Принципи цивільного судочинства в Стародавньому Римі: історико-правовий огляд
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.39Ключові слова:
принцип цивільного процесу, римське право, судочинство, рецепція римського права, принцип верховенства права та верховенства закону, принцип гласності, принцип змагальності, принцип диспозитивності, принцип публічностіАнотація
В статті авторами розкрито генезу принципів національного цивільного судочинства, на основі аналізу римського права. Відзначено, що принципи цивільного судочинства Стародавнього Риму заклали основу для більшості сучасних правових систем у всьому світі. Римська правова традиція з її складними структурами та переконливою філософією є важливим джерелом знань не лише для науковців та здобувачів вищої освіти, а й практикуючих юристів. Принципицивільного процесу в Стародавньому Римі випливають з комплексного розуміння того, як функціонувала правова система. В основі цих принципів лежить складна система, покликана підтримувати правосуддя, сприяти справедливості та забезпечувати доступ до суду для всіх громадян. У Стародавньому Римі судочинство регулювалося набором принципів, які були відомі насамперед зі звичаєвої практики, а згодом були кодифіковані в таких джерелах права, як «Corpus Juris Civilis». Ці принципи мали на меті збалансувати терези правосуддя серед конкуруючихінтересів різних зацікавлених сторін, включаючи окремих учасників судового процесу, державу та суспільство в цілому. Кожен принцип функціонував не лише як правило, але й як відображення ширших суспільних цінностей, що охоплюють поняття справедливості, підзвітності та доброчесності судового процесу. У статті авторами досліджено принцип верховенства права, принцип диспозитивності, принцип змагальності, принцип публічності, принцип гласності, принцип справедливості.
На підставі критичного аналізу представлених в юридичній науці поглядів вчених, авторами підсумовано, що саме римський цивільний процес став фундаментом формування прин- ципів цивільного процесу багатьох сучасних правових систем, які дають безцінне уявлення про природу правосуддя, формалізм і роль тлумачення права. Римське право залишається важливою темою в юридичних дослідженнях, надаючи фундаментальні знання про еволюцію правових інститутів і процедур. Воно дозволяє сучасним юристам зрозуміти причини багатьох сучасних правових інновацій. Оскільки правові системи продовжують розвиватися, принципи цивільного судочинства, що походять із Стародавнього Риму, безсумнівно, впливатимуть на поточні дискусії про справедливість, рівність і верховенство права.
Посилання
Калюжний Р.А. Римське приватне право: Курс лекцій. Київ: Істіна, 2005. 144 с.
Олійник А. Верховенство права як засада цивільного судочинства. URL: https://supreme.court.gov.ua/userfiles/media/new_folder_for_uploads/supreme/2023_prezent/Prezent_Verhovenstvo_prava_zasada_sud.pdf (дата звернення: 21.09.2024).
Основи римського приватного права: Підручник / В.І. Борисова, Л.М. Баранова, М.В. Домашенко та ін.; За заг. ред. В.І. Борисової та Л.М. Баранової. Харків: Право, 2008. 224 с.
Пастушок Г.І. Значення основоположних цінностей римського права для формування правової традиції Європейського Союзу. Вісник Південного регіонального центру Національної академії правових наук України. 2016. Вип. 8. С. 31-37.
Підопригора О.А., Харитонов Є.О. Римське право: підруч. Київ: Юрінком Інтер, 2009. 528 с.
Суховецький О.О., Мамницький В.Ю. вплив змагальності та деяких інших принципів за римським правом на розвиток моделі цивільного судочинства України та судової практики на сучасному етапі: історико-правовий аспект. Юридичний електронний журнал. 2024. № 1. С. 59-65.
Цивільний процесуальний кодекс України: Закон України від 18 березня 2004 р. № 1618-IV. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15#Text (дата звернення: 21.09.2024).
Шелевер Н.В. Принцип справедливості в римському праві. Порівняльно-аналітичне право. 2020. № 4. С. 148-153.
Ярошенко І.С. Актуальні питання римського цивільного процесу. Правове регулювання економіки. 2012. № 11-12. С. 278-290.
Ясинок М.М., Котвяковський Ю.О. Правова парадигма принципу верховенства права у касаційному провадженні в цивільному судочинстві. Наукові перспективи. 2022. № 6(24). С. 445-454.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Ю.О. Котвяковський, К.Ю. Ободєєва
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.