Інститут недоговірних зобов’язань в європейській системі права
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.41Ключові слова:
цивільне право, недоговірні зобов’язання, делікти, міжнародне приватне право, колізійні прив’язкиАнотація
Зазначено, що недоговірні зобов’язання належать до сфери регулювання національного та міжнародного права. Підкреслюється, що більша частина норм цивільного законодавства в європейських країнах присвячена підставам та умовам виникнення саме зобов’язальних правовідносин. Недоговірні зобов’язання описуються як група зобов’язальних правовідносин. Автори спостерігають, що попри різноманітність, недоговірні зобов’язання недостатньо регламентовані на міжнародному рівні та мало досліджені у науковому колі. Актуальною виступає мета наукового дослідження, що полягає в аналізі норм міжнародного приватного права в Європі та принципів, які регулюють сферу недоговірних зобов’язань, характеристиці основних способів вирішення колізій в міжнародному законодавстві європейських країн та встановленні значення процесу уніфікації норм міжнародного приватного права на рівні законодавства ЄС. Встановлено, що недоговірні зобов’язання вирізняється від договірних тим, що передбачитивсі підстави їх виникнення неможливо, адже вони виникають без угоди чи договору між особами, що в них вступають. Підкреслено той, факт, що недоговірні зобов’язання вважаються найдавнішим видом правовідносин, закріпленим у законі, адже однією із підстав їх виникнення є делікти. У сучасних правових нормах розрізняють два види недоговірних зобов’язань: деліктні зобов’язання та квазіделікти. Наведено перелік підстав виникнення недоговірних зобов’язань, що регламентовані в законодавстві зарубіжних країн та України. Увагу авторів зосереджено на проблемі колізій норм міжнародного права щодо регулювання недоговірних зобов’язань, яка виникає внаслідок того, що інститут недоговірних зобов’язань із плином століть розвивався в кожній країні індивідуально відповідно до її правових звичаїв та суспільних норм. Здійснено характеристику основних прив’язок або формул прикріплення, що допомагають на основі певних юридичних підстав визначити поширення права тієї чи іншої держави на врегулювання суспільних відносин за наявності певних колізій. Акцентовано на тому, що саме відсутність єдиного порядку вирішення колізій щодо недоговірних зобов’язань в міжнародному праві стала причиною процесу уніфікації міжнародних норм у цій сфері, але в Європі цей процес запустився відносно нещодавно, та зазнав кілька невдач. Зроблено висновок, що на сьогодні немає чіткої уніфікованої системи правових норм, що регулюють недоговірні зобов’язання, на відміну від договірних. Було розглянуто такі важливі документи, як: DCFR, Регламент ЄС № 864/2007 щодо права, яке застосовується до недоговірних зобов’язань (Регламент «Рим ІІ») та Принципи європейського деліктного права, сформовані Європейською групою деліктного права.
Посилання
Трощенко І.О. Уніфікація колізійних норм у сфері недоговірних зобов’язань в Європейському Союзі та законодавство України: автореф. дис. ... канд. юр. наук: 12.00.03 / Київський національний університет ім. Тараса Шевченка. Київ: 2019. 22 С.
Трощенко І.О. Стан правового регулювання недоговірних зобов’язань у міжнародному приватному та цивільному праві України. Правове регулювання економіки. 2019. № 18. С. 208-216.
Міжнародне приватне право. Особлива частина: підручник / за ред. Довгерта А.С., Кисіля В.І. Київ: Алерта, 2013. URL: https://pidru4niki.com/1584072056767/pravo/mizhnarodne_privatne_pravo_osobliva_chastina (дата звернення: 25.10.2024).
Мануїлова К.В. Деякі колізійні питання зобов’язань із заподіяння шкоди у міжнародному приватному праві. Міжнародні читання з міжнародного права пам’яті професора П.Є. Казанського: матер. третьої міжнар. наук. конф. (м. Одеса, 2-3 листопада 2012 р.). 2012. С. 460-463.
Барвенко Я.В. Дія принципу «Lex fori» в міжнародному приватному праві. 2021. URL: https://dspace.onu.edu.ua/server/api/core/bitstreams/1a67fbfd-19d8-4974-bfe4-a32e3e1b84c9/content (дата звернення: 25.10.2024).
Цибульська О.Ю. стандарти Європейського Союзу (DCRF) в сфері регулювання недоговірних зобов’язань та проблеми їх гармонізації в спадковому праві України. Науковий вісник Ужгородського Національного Університету. 2022. Випуск 74. С. 177-180.
Спасова К.І. Законодавство ЄС в сфері недоговірних зобов’язань. Правові та інституційні механізми забезпечення розвитку держави та права в умовах євроінтеграції: матеріали Міжнародної науково-практичної конференції (20 травня 2016 р., м. Одеса). 2016. С. 533-534.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Є.Ю. Лугина, О.С. Кочина
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.