Інститут недоговірних зобов’язань в європейській системі права

Автор(и)

  • Є.Ю. Лугина ЗВО 3-го курсу, Національний університет «Чернігівська політехніка», Україна
  • О.С. Кочина кандидат юридичних наук, доцент, Національний університет «Чернігівська політехніка», Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.41

Ключові слова:

цивільне право, недоговірні зобов’язання, делікти, міжнародне приватне право, колізійні прив’язки

Анотація

Зазначено, що недоговірні зобов’язання на­лежать до сфери регулювання національного та міжнародного права. Підкреслюється, що біль­ша частина норм цивільного законодавства в європейських країнах присвячена підставам та умовам виникнення саме зобов’язальних право­відносин. Недоговірні зобов’язання описуються як група зобов’язальних правовідносин. Автори спостерігають, що попри різноманітність, недоговірні зобов’язання недостатньо регламенто­вані на міжнародному рівні та мало досліджені у науковому колі. Актуальною виступає мета наукового дослідження, що полягає в аналізі норм міжнародного приватного права в Європі та принципів, які регулюють сферу недоговірних зобов’язань, характеристиці основних спо­собів вирішення колізій в міжнародному зако­нодавстві європейських країн та встановленні значення процесу уніфікації норм міжнарод­ного приватного права на рівні законодавства ЄС. Встановлено, що недоговірні зобов’язання вирізняється від договірних тим, що передба­читивсі підстави їх виникнення неможливо, адже вони виникають без угоди чи договору між особами, що в них вступають. Підкреслено той, факт, що недоговірні зобов’язання вважаються найдавнішим видом правовідносин, закріпленим у законі, адже однією із підстав їх виникнення є делікти. У сучасних правових нормах розрізня­ють два види недоговірних зобов’язань: деліктні зобов’язання та квазіделікти. Наведено перелік підстав виникнення недоговірних зобов’язань, що регламентовані в законодавстві зарубіжних країн та України. Увагу авторів зосереджено на проблемі колізій норм міжнародного права щодо регулювання недоговірних зобов’язань, яка ви­никає внаслідок того, що інститут недоговірних зобов’язань із плином століть розвивався в кож­ній країні індивідуально відповідно до її правових звичаїв та суспільних норм. Здійснено ха­рактеристику основних прив’язок або формул прикріплення, що допомагають на основі певних юридичних підстав визначити поширення права тієї чи іншої держави на врегулювання суспіль­них відносин за наявності певних колізій. Ак­центовано на тому, що саме відсутність єдиного порядку вирішення колізій щодо недоговірних зобов’язань в міжнародному праві стала при­чиною процесу уніфікації міжнародних норм у цій сфері, але в Європі цей процес запустився відносно нещодавно, та зазнав кілька невдач. Зроблено висновок, що на сьогодні немає чіткої уніфікованої системи правових норм, що регу­люють недоговірні зобов’язання, на відміну від договірних. Було розглянуто такі важливі до­кументи, як: DCFR, Регламент ЄС № 864/2007 щодо права, яке застосовується до недоговірних зобов’язань (Регламент «Рим ІІ») та Прин­ципи європейського деліктного права, сформо­вані Європейською групою деліктного права.

Посилання

Трощенко І.О. Уніфікація колізійних норм у сфері недоговірних зобов’язань в Європейському Союзі та законодавство України: автореф. дис. ... канд. юр. наук: 12.00.03 / Київський національний університет ім. Тараса Шевченка. Київ: 2019. 22 С.

Трощенко І.О. Стан правового регулювання недоговірних зобов’язань у міжнародному приватному та цивільному праві України. Правове регулювання економіки. 2019. № 18. С. 208-216.

Міжнародне приватне право. Особлива частина: підручник / за ред. Довгерта А.С., Кисіля В.І. Київ: Алерта, 2013. URL: https://pidru4niki.com/1584072056767/pravo/mizhnarodne_privatne_pravo_osobliva_chastina (дата звернення: 25.10.2024).

Мануїлова К.В. Деякі колізійні питання зобов’язань із заподіяння шкоди у міжнародному приватному праві. Міжнародні читання з міжнародного права пам’яті професора П.Є. Казанського: матер. третьої міжнар. наук. конф. (м. Одеса, 2-3 листопада 2012 р.). 2012. С. 460-463.

Барвенко Я.В. Дія принципу «Lex fori» в міжнародному приватному праві. 2021. URL: https://dspace.onu.edu.ua/server/api/core/bitstreams/1a67fbfd-19d8-4974-bfe4-a32e3e1b84c9/content (дата звернення: 25.10.2024).

Цибульська О.Ю. стандарти Європейського Союзу (DCRF) в сфері регулювання недоговірних зобов’язань та проблеми їх гармонізації в спадковому праві України. Науковий вісник Ужгородського Національного Університету. 2022. Випуск 74. С. 177-180.

Спасова К.І. Законодавство ЄС в сфері недоговірних зобов’язань. Правові та інституційні механізми забезпечення розвитку держави та права в умовах євроінтеграції: матеріали Міжнародної науково-практичної конференції (20 травня 2016 р., м. Одеса). 2016. С. 533-534.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-16

Номер

Розділ

Розділ 3. Цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право