Правовий статус фізичної особи як підприємця в Україні

Автор(и)

  • О.В. Михальнюк кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри цивільного права ННІ права Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Україна https://orcid.org/0000-0001-7685-131X

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.42

Ключові слова:

фізична особа, юридична особа, фізична особа-підприємець, підприємництво, індивідуальний підприємець, здійснення підприємницької діяльності

Анотація

У статті розглядаються нові теоретичні та практичні підходи до розуміння поняття та пра­вового статусу фізичної особи як підприємця в цивільному законодавстві Україні.

Значну увагу приділено питанням реєстрації ФОП онлайн в автоматичному режимі. Чинний ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» передбачає нові сучасні можливо­сті для державної реєстрації ФОП - в режимі ре­ального часу без участі державного реєстрато­ра, що мінімізує строки її проведення.

На підставі аналізу статті 25-1 ЗУ “Про дер­жавну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань” зроблено висновок про те, що на сьогодні дер­жавна реєстрація ФОП може проводитися в ре­жимі реального часу без участі державного ре­єстратора з використанням Єдиного державного веб-порталу електронних послуг Програмним забезпеченням Єдиного державного реєстру. В першу чергу встановлюється відсутність у Єди­ному державному реєстрі відомостей про таку фізичну особу - підприємця. За відсутності та­ких відомостей програмне забезпечення Єдино­го державного реєстру забезпечує проведення державної реєстрації. Для проведення держав­ної реєстрації фізична особа використовує засо­би електронної ідентифікації з високим рівнем довіри.

Обстоюється позиція, що фізична особа, яка реалізувала своє конституційне право на під­приємницьку діяльність, після проходження від­повідних реєстраційних та інших передбачених законодавством процедур за жодних умов не втрачає і не змінює свого статусу фізичної осо­би, якого вона набула з моменту народження, а лише набуває до нього нової ознаки - підприєм­ця. При цьому правовий статус ФОП сам по собі не впливає на будь-які правомочності фізичної особи, зумовлені її цивільною право- і дієздатні­стю, та не обмежує їх.

Доведено, що з моменту державної реєстра­ції ФОП фізична особа фактично перебуває у двох правових статусах - як фізична особа та як ФОП. При цьому наявність статусу підприєм­ця не свідчить про те, що така особа виступає як підприємець у всіх правовідносинах або ж що всі подальші правовідносини за участю цієї осо­би мають ознаки підприємницьких, адже фізич­на особа продовжує діяти як учасник цивільних відносин, зокрема, укладаючи правочини для забезпечення власних (особистих) потреб.

Посилання

Воротинцева І.В. Щодо визначення поняття ФОП як суб’єкта цивільного права. Юридичний вісник. 2020. № 1, с. 80-84.

Науково-практичний коментар Цивільного кодексу України: у 2 т. / за ред.: О.В. Дзери, Н.С. Кузнєцової, В.В. Луця. К.: «Юрінком Інтер», Т. 1. 5-те вид., перероб. і доп. 2013. 832 с.

Цивільний кодекс України: Науково-практичний коментар / За ред. розробників проекту Цивільного кодексу України. К.: «Істина», 2004. 928 с.

Цивільне право України: Загальна частина.Підручник. / За ред. О.В. Дзери, Н.С. Кузнєцової, Р.А. Майданика. К.: «Юрінком Інтер», 2017. 976 с.

ВС КГС, справа № 916/403/21 від 28.07.2021 р. URL: https://reyestr.court.gov.ua/Review/98645614.

ВС КГС, справа № 756/42/20 від 17.01.2024 р. URL: https://reyestr.court.gov.ua/Review/117043429.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-16

Номер

Розділ

Розділ 3. Цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право