Правовий статус фізичної особи як підприємця в Україні
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.42Ключові слова:
фізична особа, юридична особа, фізична особа-підприємець, підприємництво, індивідуальний підприємець, здійснення підприємницької діяльностіАнотація
У статті розглядаються нові теоретичні та практичні підходи до розуміння поняття та правового статусу фізичної особи як підприємця в цивільному законодавстві Україні.
Значну увагу приділено питанням реєстрації ФОП онлайн в автоматичному режимі. Чинний ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» передбачає нові сучасні можливості для державної реєстрації ФОП - в режимі реального часу без участі державного реєстратора, що мінімізує строки її проведення.
На підставі аналізу статті 25-1 ЗУ “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань” зроблено висновок про те, що на сьогодні державна реєстрація ФОП може проводитися в режимі реального часу без участі державного реєстратора з використанням Єдиного державного веб-порталу електронних послуг Програмним забезпеченням Єдиного державного реєстру. В першу чергу встановлюється відсутність у Єдиному державному реєстрі відомостей про таку фізичну особу - підприємця. За відсутності таких відомостей програмне забезпечення Єдиного державного реєстру забезпечує проведення державної реєстрації. Для проведення державної реєстрації фізична особа використовує засоби електронної ідентифікації з високим рівнем довіри.
Обстоюється позиція, що фізична особа, яка реалізувала своє конституційне право на підприємницьку діяльність, після проходження відповідних реєстраційних та інших передбачених законодавством процедур за жодних умов не втрачає і не змінює свого статусу фізичної особи, якого вона набула з моменту народження, а лише набуває до нього нової ознаки - підприємця. При цьому правовий статус ФОП сам по собі не впливає на будь-які правомочності фізичної особи, зумовлені її цивільною право- і дієздатністю, та не обмежує їх.
Доведено, що з моменту державної реєстрації ФОП фізична особа фактично перебуває у двох правових статусах - як фізична особа та як ФОП. При цьому наявність статусу підприємця не свідчить про те, що така особа виступає як підприємець у всіх правовідносинах або ж що всі подальші правовідносини за участю цієї особи мають ознаки підприємницьких, адже фізична особа продовжує діяти як учасник цивільних відносин, зокрема, укладаючи правочини для забезпечення власних (особистих) потреб.
Посилання
Воротинцева І.В. Щодо визначення поняття ФОП як суб’єкта цивільного права. Юридичний вісник. 2020. № 1, с. 80-84.
Науково-практичний коментар Цивільного кодексу України: у 2 т. / за ред.: О.В. Дзери, Н.С. Кузнєцової, В.В. Луця. К.: «Юрінком Інтер», Т. 1. 5-те вид., перероб. і доп. 2013. 832 с.
Цивільний кодекс України: Науково-практичний коментар / За ред. розробників проекту Цивільного кодексу України. К.: «Істина», 2004. 928 с.
Цивільне право України: Загальна частина.Підручник. / За ред. О.В. Дзери, Н.С. Кузнєцової, Р.А. Майданика. К.: «Юрінком Інтер», 2017. 976 с.
ВС КГС, справа № 916/403/21 від 28.07.2021 р. URL: https://reyestr.court.gov.ua/Review/98645614.
ВС КГС, справа № 756/42/20 від 17.01.2024 р. URL: https://reyestr.court.gov.ua/Review/117043429.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 О.В. Михальнюк
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.