Електронні докази у контексті принципів цивільного процесуального права

Автор(и)

  • М.В. Парасюк кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри цивільного права і процесу Інституту права, психології та інноваційної освіти Національного університету «Львівська політехніка», Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.44

Ключові слова:

інформаційні технології, змагальність, диспозитивність, доступність, критерії доказів, незалежність, суд

Анотація

У статті розглядаються електронні докази у контексті принципів цивільного процесуально­го права. Метою є формування концептуальної бази використання інформаційних технологій у цивільному процесі щодо принципів цивільного процесу в їх системному розумінні, при якому враховуватиметься взаємозв’язок і вплив зміни одного на зміну іншого. Це забезпечить раціо­нальне застосування інформаційних технологій, зберігаючи основні засади цивільного судочин­ства. Об’єктом є правовідносини, що виникають між судом і іншими учасниками процесу, пов’я­зані з реалізацією принципів цивільного судо­чинства при використанні інформаційних техно­логій щодо вирішення цивільних справ. Предмет склали цивільні процесуальні правовідносини у контексті реалізації принципів цивільного про­цесуального права при використанні інформа­ційних технологій у цивілістичному процесі. Адаптація цивільного процесу до використання інформаційних технологій проявляється у на­явності програмних та рамкових положень, які існують на державному та міжнародному рівні у відповідності до нормативної бази європей­ської інтеграції України. Вказано, що електро­нний доказ не повинен обов’язковою ознакою бути оформлений у документарному вигляді. Електронні докази повинні бути виділені як са­мостійний вид доказів з огляду на їх специфічні риси. Критерії допустимості електронних дока­зів повинні бути визначені щодо специфіки у відповідності до існуючих критерії доказів. По­зитивним прикладом регулювання електронних доказів є Керівні принципи Комітету Міністрів Ради Європи щодо механізмів онлайн вирішення спорів у цивільному та адміністративному судо­чинстві, прийняті у 2019 році, які встановлю­ють правові норми щодо електронних доказів і забезпечують найбільш оптимальну версію ви­користання у площині цивільного процесу. Роз­глянуто валив принципів змагальності, диспозитивності, гласності, незалежності, доступності щодо електронних доказів. Зазначено, що вра­ховуючи системний характер принципів цивіль­ного процесу, крім названих вище, деякої тран­сформації будуть піддаватися й інші принципи.

Посилання

Кондрат’єва Л.А. Електронні докази в цивільному судочинстві в період воєнного стану. Юридичний науковий електронний журнал. 2022. № 3. С. 90–93.

Керівні принципи Комітету Міністрів Ради Європи щодо механізмів онлайн вирішення спорів у цивільному та адміністративному судочинстві. URL: https://rm.coe.int/online-dispute-resolution-in-civil-and-administrative-court-proceeding/1680a41583.

Про електронні документи та електронний документообіг: Закон України від 22.05.2003 р. № 852-ІV. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/card/851-15.

Васильєва-Шаламова Ж.В., Ковальчук І.А. Електронні докази в цивільному судочинстві: теоретичні та практичні аспекти. Юридичний науковий електронний журнал. 2023. № 5. С. 64–68.

Сафонова Т.Р., Моісеєнко Д.М. Електронні докази як засіб доказування в цивільному процесі. Науковий вісник Ужгородського Національного Університету, Серія право. 2022. Випуск 71. С. 141–145.

Рязанцев Є. В. Нормативно-правове регулювання електронних доказів у цивільному судочинстві. Вчені записки ТНУ імені В.І. Вернадського. Серія: юридичні науки. 2024. Том 35 (74). № 2. С. 26–32.

Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення укладення угоди між Україною та Європейським Союзом про взаємне визнання кваліфікованих електронних довірчих послуг та імплементації законодавства Європейського Союзу у сфері електронної ідентифікації: Закон України від 01.12.2022 р. № 2801-ІХ. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2801-20#n2.

Yesimov, S., & Borovikova, V. (2023). Methodological foundations of information security research. Social and Legal Studios. 2023. № 6 (1). Р. 49–55.

Постанова ВС від 03 серпня 2022 року у справі № 910/5408/21. URL: reyestr.court.gov.ua/Review/106078971?fbclid=IwAR13a76bK3YJ5dF_Qu8QqxiDpP9KX5tMsySu49uOnQFd1-BAuEploanKcgs.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-16

Номер

Розділ

Розділ 3. Цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право