Досудовий порядок врегулювання господарських спорів

Автор(и)

  • С.Ф. Гут аспірант кафедри конституційного права та правосуддя, Одеський національний університет імені І.І. Мечникова, Україна https://orcid.org/0000-0002-8175-8870

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.51

Ключові слова:

теорія процесуального права, примирення, судочинство, процес, захист прав, право на захист, обмеження права доступу до суду, докази, урегулювання спору

Анотація

Стаття присвячена інституту досудового по­рядку врегулювання спорів як різновиду при­мирення сторін господарського спору. Дослі­джується питання віднесення такого порядку до стадій господарського судового процесу. Доводиться, що досудовий (претензійний) по­рядок врегулювання спору доречно визнати факультативною стадією господарського су­дового процесу, оскільки він впливає на фор­мування доказової бази та вибір форми прова­дження. Зроблено висновок, що за своєю сутні­стю даний інститут в Україні доцільно називати «позасудовий (претензійний) порядок врегу­лювання спору», оскільки основний напрям його застосування - намагання вирішити кон­флікт без звернення до суду, однак документи, листування між суб’єктами господарювання, що виникають в процесі врегулювання спору, в подальшому можуть стати доказами у госпо­дарській справі.

Зроблено висновок про недоцільність вста­новлення (розширення) переліку спорів, по яких застосування такого порядку є обов’язко­вим. Розширення переліку призведе до неви­правданого обмеження права доступу до суду та надасть можливості для зловживань суб’єкта­ми господарювання своїми правами. Одночасно застосування сторонами спору такого порядку призводить до формування доказової бази, яка в подальшому в процесі надається суду і оці­нюється ним поряд з іншими доказами по спра­ві. Лише дотримання всіх вимог, встановлених ст. 222 Господарського кодексу України, надає суду можливість визнати листування між сторо­нами досудовим порядком врегулювання спору і застосувати негативні наслідки до сторони, яка порушує порядок, встановлений законом.

Запропоновано закріпити в процесуальному законі обов’язок суду щодо детального роз’яс­нення сторонам спору наслідків укладення ми­рової угоди в ході розгляду спорів у випадках, якщо вони до звернення до суду намагалися врегулювати спір шляхом застосування досудового (претензійного) порядку врегулювання спорів.

При цьому строк, який надається законодав­цем для відповіді на претензію, пропонується значно зменшити, оскільки господарські відно­сини є динамічними та потребують оперативно­го вирішення.

Посилання

Родіна А.С., Шарая А.А. Претензія як вид досудового врегулювання спорів між приватними особами. Юридичний науковий електронний журнал. 2022. № 10. С. 474-477. URL: http://lsej.org.ua/10_2022/117.pdf.

Етика ділового спілкування: конспект лекцій для студентів І курсу всіх спеціальностей денної та заочної форм навчання / Укл. І.І. Какуріна. Дніпропетровськ: ДВНЗ УДХТУ, 2015. 96 с. URL: https://udhtu.edu.ua/wp-content/uploads/2017/08/metod_3157.pdf.

Марич Х., Дерюгін І. Досудове та позасудове врегулювання спорів у господарському процесі України. Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Серія: «Юридичні науки». 2022. № 4 (36). С. 157-163. URL: https://science.lpnu.ua/sites/default/files/journal-paper/2023/jan/29733/251.pdf.

Про внесення змін до Конституції України: Закон України від 02.06.2016 № 1401- VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1401-19#Text.

Господарський кодекс України від 16.01.2003 № 436-IV. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/436-15#Text.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-16

Номер

Розділ

Розділ 4. Господарське право, господарсько-процесуальне право