Поняття кредитора у справі про банкрутство (неплатоспроможність)

Автор(и)

  • О.С. Ярмоленко кандидат юридичних наук, докторант Донецького державного університету внутрішніх справ, Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.60

Ключові слова:

банкрутство, господарський процес, кредитор, господарський суд, неплатоспроможність, заборгованість

Анотація

У статті досліджено поняття та види креди­торів у справі про банкрутство (неплатоспро­можність). Звертається увага, що в умовах еко­номічної нестабільності, що викликана воєнним станом в Україні, кількість справ про банкрут­ство збільшується. Багато суб’єктів господарю­вання опинилося у стані неспроможності сплати свої заборгованості і, як наслідок, неможливості здійснення подальшої господарської діяльності. Тому більш важливим є чітке визначення ста­тусу кредиторів, особливо в умовах прагнення України перевантажити економіку в складних умовах та залучити інвестиції на відбудову.

Підкреслено, кредитор має одну із основних позицій при розгляді справи про банкрутство (неплатоспроможність). Від визначення його правового статусу, прав та обов’язків, а також можливості використовувати їх залежить досяг­нення основної мети банкрутства - задоволення вимог кредиторів, а також відновлення плато­спроможності фізичної особи.

Проаналізовано поняття кредитора за зако­нодавством та думки вчених стосовно правово­го статусу кредитора. Виділено та розглянуто категорії кредиторів, визначено їх особливості та повноваження залежно від категорії. Запро­поновано внесення змін до законодавства сто­совно визначення привілейованих кредиторів як таких, чиї вимоги не потребують судового визнання і можуть бути задоволені протягом всієї процедури банкрутства.

Підтримана точка зору, що правовий статус кредитора як учасника справи про банкрутство має комплексний характер і включає матеріаль­ну і процесуальну складові. Матеріальні відно­сини між боржником і кредитором у праві не­спроможності обов’язково повинні трансформу­ватись у процесуальні, інакше після порушення провадження у справі про банкрутство матері­альні відносини не зможуть бути реалізовані.

Доведено, що кредитор набуває процесуаль­ного статусу учасника не після винесення судом ухвали про визнання його вимог, оскільки тоді зникає легітимна основа вчинення кредитором процесуальних дій, а з моменту отримання су­дом заяви кредитора з вимогами до боржника, яка подається особою на підставі законодав­ства.

Зазначено, що враховуючи нові економічні реалії, важливо переглянути черговість задово­лення вимог кредиторів, особливо у контексті руйнувань та втрат, спричинених війною. На­голошено на необхідності запровадження більш прозорих механізмів взаємодії між боржником та кредиторами, включно з цифровими інструмен­тами для моніторингу справ про банкрутство.

Посилання

Ніколенко Л.М. Особливості здійснення господарської діяльності в умовах воєнного стану: Приватно-правові та публічно-правові відносини: проблеми теорії та практики в умовах воєнної агресії: збірник матеріалів ІІ Міжнар. наук. конф. (м. Кропивницький, 07 жовтня 2022 року). Кропивницький, 2022. С. 334-337.

Грабован Л.І. Правовий статус кредиторів у Кодексі України з процедур банкрутства. Судова влада України. Господарський суд Одеської області. URL: https://od.arbitr.gov.ua/sud5017/pres-centr/news/831057.

Кодекс України з процедур банкрутства : Закон України від 18 жовтня 2018 р. № 2597-VIII. Відомості Верховної Ради України. 2019. № 19. Ст. 74.

Бутирська І.А. Правовий статус учасників справи про банкрутство: Монографія. Чернівці: Технодрук, 2017. 184 с.

Латинін О.А. Правове регулювання захисту прав кредиторів у справі про неспроможність (банкрутство): автореф. дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.04. Харків. 2012. 20 с.

Оцоколіч В. Ризик оголошення неплатоспроможності боржника. Як мінімізувати його для кредитора? Liga Zakon. URL: https://jurliga.ligazakon.net/news/230650_rizik-ogoloshennya-neplatospromozhnost-borzhnika-yak-mnmzuvati-yogo-dlya-kreditora.

Поляков Б.М. Класифікація кредиторів боржника у процедурі банкрутства. Санація та банкрутство. 2004. № 1. С. 77-86.

Бутирська І.А. Кредитори як учасники провадження у справі про банкрутство. Судова апеляція. 2013. № 1 (30). С. 127-133.

Латинін О.А. Класифікація кредиторів у справах про банкрутство. Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: Право. Вип. 15. Ч. 2. С. 22-27.

Постанова Касаційного господарського суду Верховного Суду від 16 липня 2020 р. у справі № 910/4475/19. URL: https://reyestr.court.gov.ua/Review/90743553.

Постанова Касаційного господарського суду Верховного Суду від 22 липня 2020 р. у справі № 904/4681/19. URL: https://reyestr.court.gov.ua/Review/90540484.

Беляневич В.Е., Беляневич О.А. Науковий висновок щодо ретроспективного оскарження ухвали про відкриття провадження у справі про банкрутство, кредитором у справі, який на момент оскаржуваного судового рішення не є учасником справи про банкрутство, а набуває такого статусу після постановлення ухвали про визнання його грошових вимог до боржника. Координата. URL: https://coordynata.com.ua/naukovij-visnovok.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-16

Номер

Розділ

Розділ 4. Господарське право, господарсько-процесуальне право