Поняття кредитора у справі про банкрутство (неплатоспроможність)
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.60Ключові слова:
банкрутство, господарський процес, кредитор, господарський суд, неплатоспроможність, заборгованістьАнотація
У статті досліджено поняття та види кредиторів у справі про банкрутство (неплатоспроможність). Звертається увага, що в умовах економічної нестабільності, що викликана воєнним станом в Україні, кількість справ про банкрутство збільшується. Багато суб’єктів господарювання опинилося у стані неспроможності сплати свої заборгованості і, як наслідок, неможливості здійснення подальшої господарської діяльності. Тому більш важливим є чітке визначення статусу кредиторів, особливо в умовах прагнення України перевантажити економіку в складних умовах та залучити інвестиції на відбудову.
Підкреслено, кредитор має одну із основних позицій при розгляді справи про банкрутство (неплатоспроможність). Від визначення його правового статусу, прав та обов’язків, а також можливості використовувати їх залежить досягнення основної мети банкрутства - задоволення вимог кредиторів, а також відновлення платоспроможності фізичної особи.
Проаналізовано поняття кредитора за законодавством та думки вчених стосовно правового статусу кредитора. Виділено та розглянуто категорії кредиторів, визначено їх особливості та повноваження залежно від категорії. Запропоновано внесення змін до законодавства стосовно визначення привілейованих кредиторів як таких, чиї вимоги не потребують судового визнання і можуть бути задоволені протягом всієї процедури банкрутства.
Підтримана точка зору, що правовий статус кредитора як учасника справи про банкрутство має комплексний характер і включає матеріальну і процесуальну складові. Матеріальні відносини між боржником і кредитором у праві неспроможності обов’язково повинні трансформуватись у процесуальні, інакше після порушення провадження у справі про банкрутство матеріальні відносини не зможуть бути реалізовані.
Доведено, що кредитор набуває процесуального статусу учасника не після винесення судом ухвали про визнання його вимог, оскільки тоді зникає легітимна основа вчинення кредитором процесуальних дій, а з моменту отримання судом заяви кредитора з вимогами до боржника, яка подається особою на підставі законодавства.
Зазначено, що враховуючи нові економічні реалії, важливо переглянути черговість задоволення вимог кредиторів, особливо у контексті руйнувань та втрат, спричинених війною. Наголошено на необхідності запровадження більш прозорих механізмів взаємодії між боржником та кредиторами, включно з цифровими інструментами для моніторингу справ про банкрутство.
Посилання
Ніколенко Л.М. Особливості здійснення господарської діяльності в умовах воєнного стану: Приватно-правові та публічно-правові відносини: проблеми теорії та практики в умовах воєнної агресії: збірник матеріалів ІІ Міжнар. наук. конф. (м. Кропивницький, 07 жовтня 2022 року). Кропивницький, 2022. С. 334-337.
Грабован Л.І. Правовий статус кредиторів у Кодексі України з процедур банкрутства. Судова влада України. Господарський суд Одеської області. URL: https://od.arbitr.gov.ua/sud5017/pres-centr/news/831057.
Кодекс України з процедур банкрутства : Закон України від 18 жовтня 2018 р. № 2597-VIII. Відомості Верховної Ради України. 2019. № 19. Ст. 74.
Бутирська І.А. Правовий статус учасників справи про банкрутство: Монографія. Чернівці: Технодрук, 2017. 184 с.
Латинін О.А. Правове регулювання захисту прав кредиторів у справі про неспроможність (банкрутство): автореф. дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.04. Харків. 2012. 20 с.
Оцоколіч В. Ризик оголошення неплатоспроможності боржника. Як мінімізувати його для кредитора? Liga Zakon. URL: https://jurliga.ligazakon.net/news/230650_rizik-ogoloshennya-neplatospromozhnost-borzhnika-yak-mnmzuvati-yogo-dlya-kreditora.
Поляков Б.М. Класифікація кредиторів боржника у процедурі банкрутства. Санація та банкрутство. 2004. № 1. С. 77-86.
Бутирська І.А. Кредитори як учасники провадження у справі про банкрутство. Судова апеляція. 2013. № 1 (30). С. 127-133.
Латинін О.А. Класифікація кредиторів у справах про банкрутство. Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: Право. Вип. 15. Ч. 2. С. 22-27.
Постанова Касаційного господарського суду Верховного Суду від 16 липня 2020 р. у справі № 910/4475/19. URL: https://reyestr.court.gov.ua/Review/90743553.
Постанова Касаційного господарського суду Верховного Суду від 22 липня 2020 р. у справі № 904/4681/19. URL: https://reyestr.court.gov.ua/Review/90540484.
Беляневич В.Е., Беляневич О.А. Науковий висновок щодо ретроспективного оскарження ухвали про відкриття провадження у справі про банкрутство, кредитором у справі, який на момент оскаржуваного судового рішення не є учасником справи про банкрутство, а набуває такого статусу після постановлення ухвали про визнання його грошових вимог до боржника. Координата. URL: https://coordynata.com.ua/naukovij-visnovok.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 О.С. Ярмоленко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.