Правове регулювання праці IT-працівників

Автор(и)

  • В.С. Вознюк студентка факультету прокуратури Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, Україна https://orcid.org/0009-0008-4837-9933

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.63

Ключові слова:

IT-сфера, гіг-контракти, цивільно-правові договори, трудове законодавство, трудові правовідносини, трудовий договір, соціальні гарантії, євроінтеграція

Анотація

Дана стаття спрямована на дослідження ре­гулювання праці IT-працівників в контексті тру­дового законодавства. Особливо зосереджено увагу на питаннях, пов’язаних із дистанційною роботою, гнучким графіком та умовами, які ха­рактерні в цій сфері. Багато аспектів присвячено аналізу трудового договору, особливо в умовах зростаючого попиту на IT-спеціалістів та нових форм зайнятості. Питання гнучкого графіку ро­боти для IT-працівників є одним з найважливі­ших, оскільки така сфера праці потребує більш адаптованих умов спрямованих на забезпечен­ня балансу між професійними обов’язками та особистим життям. Наявність можливостей для дистанційної роботи або гнучким графіком ви­магає певних змін у трудовому законодавстві. Важливо визначити не тільки права та обов’яз­ки сторін трудових правовідносин, але й умови для належного захисту таких прав, зокрема у питаннях охорони праці, конфіденційності ін­формації, соціальних гарантій, а також відпо­відальності за порушення трудових обов’язків. Більшість IT-працівників надають перевагу ци­вільно-правовим договорам, оскільки в деяких аспектах вони надають більше переваг та гнуч­кості порівняно з трудовим законодавством. Проте необхідно детально аналізувати обидва договори та розуміти, що така форма співпра­ці може призвести до соціальної незахищеності працівників, оскільки вони не мають тих прав, які передбачені трудовим законодавством. Ба­гато працівників обирають гіг-контракти, що пропонують нові можливості, але також мають свої обмеження, особливо щодо соціальних га­рантій та відсутності гарантованої оплати праці. ІТ-сфера пов’язана з інтелектуальною власні­стю, комерційною таємницею та іншою конфі­денційною інформацією, що вимагає відповід­ного правового регулювання. Для забезпечення захисту конфіденційності важливо визначити права і обов’язки працівників у трудовому до­говорі, а також у внутрішньому трудовому роз­порядку. Недотримання умов конфіденційності може призвести до юридичних наслідків та не­гативної репутації працівника і роботодавця. Також важливий аспект - це охорона праці, осо­бливо при дистанційній роботі . Питання охоро­ни праці в умовах дистанційної роботи є недо­статньо врегульованим у трудовому законодав­стві, тому роботодавцям необхідно проводити відповідні інструктажі, особливо в умовах воєн­ного стану. В Україні IT-сектор продовжує бути важливим для економіки, забезпечуючи близько 5% ВВП, але в умовах війни експорт IT-послуг зменшився. Процес євроінтеграції сприятиме розвитку ІТ-сектору, а також змінить правову та економічну ситуацію, яка безпосередньо вплине на умови праці, права та обов’язки ІТ-спеціаліс- тів в Україні. Вступ України в ЄС створює нові можливості для ІТ-працівників, такі як: кар’єр­не зростання, вдосконалення своїх навичок та доступу до європейських ринків праці. Однак, цей процес також вимагає значних змін в наці­ональному законодавстві, щоб адаптуватись до європейських стандартів.

Посилання

Експорт IT-послуг у серпні впав до найнижчого рівня з початку повномасштабного вторгнення. Mind.ua. URL: https://mind.ua/news/20279571-eksport-it-poslug-u-serpni-vpav-do-najnizhchogo-rivnya-z-pochatku-povnomasshtabnogo-vtorgnennya.

Занепад чи тимчасова криза: що відбувається в українській ІТ. BBC News Україна. URL: https://www.bbc.com/ukrainian/articles/cndn8z34lkpo.

Чим відрізняється трудовий договір від цивільно-правового. Державна служба України з питань праці. Юрлі- га. URL: https://jurliga.ligazakon.net/news/206170_chim-vdrznyatsya-trudoviy-dogovr-vd-tsivlno-pravovogo-derzhprats.

Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні: Закон України від 01.01.2023 № 1667-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1667-20#Text.

Кодекс законів про працю України: Закон України від 27.09.2024 № 322-08. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08#Text.

Кодекс законів про працю України: Закон України від 27.09.2024 № 322-08. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08#Text.

Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правового регулювання дистанційної, надомної роботи та роботи із застосуванням гнучкого режиму робочого часу: Закон України від 04.02.2021 № 1213- IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1213-20#Text.

Охорона праці при дистанційній роботі. КАДРОВИК.UA. URL: https://www.kadrovik.ua/novyny/ohorona-pratsi-pry-dystantsijnij-roboti.

Ковальчук Д.Р, Кундій А.Ю Правове регулювання трудових відносин IT-працівників в Україні. Електронне наукове фахове видання «Юридичний науковий електронний журнал». С. 332-337.

Петришак А., Казак К. Трудовий договір з нефіксованим робочим часом: від А до Я. ЛІГА:ЗАКОН. URL: https://buh.ligazakon.net/aktualno/12838_trudoviy-dogovr-z-nefksovanim-robochim-chasom-vd-a-do-ya.

Гнучкий режим робочого часу: як встановити. KADROLAND. URL: https://kadroland.com/news/1223-gnuckii-rezim-robocogo-casu-yak-vstanoviti.

Про інформацію: Закон України від 27.07.2023 № 2657-XII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2657-12#Text.

Угоди про неконкуренцію та конфіденційність: чи працюють вони в Україні? GoLaw. URL: https://golaw.ua/ua/insights/publication/ugodi-pro-nekonkurencziyu-ta-konfidenczijnist-chi-praczyuyut-voni-v-ukrayini/

Постанова Верховного Суду від 28.02.2019 у справі № 752/5775/16- ц, № 61-28904св18. ЛІГА:ЗАКОН. URL: https://ips.ligazakon.net/document/view/C007475?an=73.

Ефект цифрової синергії: які перспективи для розвитку ІТ-сектору та стартап-індустрії відкриває очікуваний вступ України до ЄС. Forbes Україна. URL: https://forbes.ua/innovations/efekt-tsifrovoi-sinergii-yaki-perspektivi-dlya-rozvitku-it-sektoru-ta-startap-industrii-vidkrivae-ochikuvaniy-vstup-ukraini-does-29082023-15636.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-16

Номер

Розділ

Розділ 5. Трудове право; право соціального забезпечення