Правове регулювання праці IT-працівників
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.63Ключові слова:
IT-сфера, гіг-контракти, цивільно-правові договори, трудове законодавство, трудові правовідносини, трудовий договір, соціальні гарантії, євроінтеграціяАнотація
Дана стаття спрямована на дослідження регулювання праці IT-працівників в контексті трудового законодавства. Особливо зосереджено увагу на питаннях, пов’язаних із дистанційною роботою, гнучким графіком та умовами, які характерні в цій сфері. Багато аспектів присвячено аналізу трудового договору, особливо в умовах зростаючого попиту на IT-спеціалістів та нових форм зайнятості. Питання гнучкого графіку роботи для IT-працівників є одним з найважливіших, оскільки така сфера праці потребує більш адаптованих умов спрямованих на забезпечення балансу між професійними обов’язками та особистим життям. Наявність можливостей для дистанційної роботи або гнучким графіком вимагає певних змін у трудовому законодавстві. Важливо визначити не тільки права та обов’язки сторін трудових правовідносин, але й умови для належного захисту таких прав, зокрема у питаннях охорони праці, конфіденційності інформації, соціальних гарантій, а також відповідальності за порушення трудових обов’язків. Більшість IT-працівників надають перевагу цивільно-правовим договорам, оскільки в деяких аспектах вони надають більше переваг та гнучкості порівняно з трудовим законодавством. Проте необхідно детально аналізувати обидва договори та розуміти, що така форма співпраці може призвести до соціальної незахищеності працівників, оскільки вони не мають тих прав, які передбачені трудовим законодавством. Багато працівників обирають гіг-контракти, що пропонують нові можливості, але також мають свої обмеження, особливо щодо соціальних гарантій та відсутності гарантованої оплати праці. ІТ-сфера пов’язана з інтелектуальною власністю, комерційною таємницею та іншою конфіденційною інформацією, що вимагає відповідного правового регулювання. Для забезпечення захисту конфіденційності важливо визначити права і обов’язки працівників у трудовому договорі, а також у внутрішньому трудовому розпорядку. Недотримання умов конфіденційності може призвести до юридичних наслідків та негативної репутації працівника і роботодавця. Також важливий аспект - це охорона праці, особливо при дистанційній роботі . Питання охорони праці в умовах дистанційної роботи є недостатньо врегульованим у трудовому законодавстві, тому роботодавцям необхідно проводити відповідні інструктажі, особливо в умовах воєнного стану. В Україні IT-сектор продовжує бути важливим для економіки, забезпечуючи близько 5% ВВП, але в умовах війни експорт IT-послуг зменшився. Процес євроінтеграції сприятиме розвитку ІТ-сектору, а також змінить правову та економічну ситуацію, яка безпосередньо вплине на умови праці, права та обов’язки ІТ-спеціаліс- тів в Україні. Вступ України в ЄС створює нові можливості для ІТ-працівників, такі як: кар’єрне зростання, вдосконалення своїх навичок та доступу до європейських ринків праці. Однак, цей процес також вимагає значних змін в національному законодавстві, щоб адаптуватись до європейських стандартів.
Посилання
Експорт IT-послуг у серпні впав до найнижчого рівня з початку повномасштабного вторгнення. Mind.ua. URL: https://mind.ua/news/20279571-eksport-it-poslug-u-serpni-vpav-do-najnizhchogo-rivnya-z-pochatku-povnomasshtabnogo-vtorgnennya.
Занепад чи тимчасова криза: що відбувається в українській ІТ. BBC News Україна. URL: https://www.bbc.com/ukrainian/articles/cndn8z34lkpo.
Чим відрізняється трудовий договір від цивільно-правового. Державна служба України з питань праці. Юрлі- га. URL: https://jurliga.ligazakon.net/news/206170_chim-vdrznyatsya-trudoviy-dogovr-vd-tsivlno-pravovogo-derzhprats.
Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні: Закон України від 01.01.2023 № 1667-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1667-20#Text.
Кодекс законів про працю України: Закон України від 27.09.2024 № 322-08. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08#Text.
Кодекс законів про працю України: Закон України від 27.09.2024 № 322-08. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08#Text.
Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правового регулювання дистанційної, надомної роботи та роботи із застосуванням гнучкого режиму робочого часу: Закон України від 04.02.2021 № 1213- IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1213-20#Text.
Охорона праці при дистанційній роботі. КАДРОВИК.UA. URL: https://www.kadrovik.ua/novyny/ohorona-pratsi-pry-dystantsijnij-roboti.
Ковальчук Д.Р, Кундій А.Ю Правове регулювання трудових відносин IT-працівників в Україні. Електронне наукове фахове видання «Юридичний науковий електронний журнал». С. 332-337.
Петришак А., Казак К. Трудовий договір з нефіксованим робочим часом: від А до Я. ЛІГА:ЗАКОН. URL: https://buh.ligazakon.net/aktualno/12838_trudoviy-dogovr-z-nefksovanim-robochim-chasom-vd-a-do-ya.
Гнучкий режим робочого часу: як встановити. KADROLAND. URL: https://kadroland.com/news/1223-gnuckii-rezim-robocogo-casu-yak-vstanoviti.
Про інформацію: Закон України від 27.07.2023 № 2657-XII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2657-12#Text.
Угоди про неконкуренцію та конфіденційність: чи працюють вони в Україні? GoLaw. URL: https://golaw.ua/ua/insights/publication/ugodi-pro-nekonkurencziyu-ta-konfidenczijnist-chi-praczyuyut-voni-v-ukrayini/
Постанова Верховного Суду від 28.02.2019 у справі № 752/5775/16- ц, № 61-28904св18. ЛІГА:ЗАКОН. URL: https://ips.ligazakon.net/document/view/C007475?an=73.
Ефект цифрової синергії: які перспективи для розвитку ІТ-сектору та стартап-індустрії відкриває очікуваний вступ України до ЄС. Forbes Україна. URL: https://forbes.ua/innovations/efekt-tsifrovoi-sinergii-yaki-perspektivi-dlya-rozvitku-it-sektoru-ta-startap-industrii-vidkrivae-ochikuvaniy-vstup-ukraini-does-29082023-15636.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 В.С. Вознюк
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.