Поняття та суть категорії "інтерес" у загальнотеоретичному аспекті
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.66Ключові слова:
інтерес, законний інтерес, потреба, права, людина, суб’єктАнотація
У статті розкривається суть категорії «інтерес» у загальнотеоретичному розумінні. Зауважується, що в праві інтерес є рушійною силою будь-яких відносин та без наявного інтересу не можуть виникнути правовідносини, а зміна чи зникнення інтересу можуть стати причиною зміни чи припинення цих правовідносин.
Узагальнюються результати досліджень категорії інтерес у психології, соціології та економічній теорії. Вказується, що у соціології визначають інтерес як усвідомлення потреб людини, що виступає регулятором соціальної поведінки, у психології під інтересом розуміють певний психічний стан людини, натомість, у економічній теорії інтерес визнається не психологічним явищем, а - формою потреби в задоволенні матеріальних, об’єктивних потреб.
Констатується, що часто інтерес визначається через потребу. Розглядається співвідношення понять потреба та інтерес. Інтерес включає в себе не просто усвідомлення тієї чи іншої потреби, а й необхідність вибору суб’єктом своєї поведінки.
Досліджуються концепції природи інтересу, а саме, суб’єктивна концепція, об’єктивна концепція та концепція подвійної сутності природи інтересу. Згідно суб’єктивного розуміння інтересу, інтерес є наслідком психічного відношення особи до своїх потреб, а тому інтерес прирівнюється до мотивів поведінки суб’єкта, тобто є явищем, яке не може бути врегульовано правом. Відповідно до об’єктивної природи інтересу,останній визначається як об’єктивна необхідність людини в певних речах, цінностях чи умовах, важливих для її життя. В свою чергу, теорія єдності об’єктивного та суб’єктивного начал у природі інтересу полягає у тому, що з однієї сторони, існує об’єктивна потреба, яка не залежить від свідомості, а з іншої - ці об’єктивні зовнішні фактори суспільного життя проходячи через свідомість людини набувають форми інтересу.
Доводиться, що інтерес є діалектичним поєднанням об’єктивного та суб’єктивного начал.
Об’єктивність інтересу полягає у тому, що об’єктивно існують суб’єкт та його зовнішнє середовище, як й об’єктивно існує зв’язок суб’єкта із зовнішнім середовищем, а суб’єктивність інтересу полягає у тому, потреби мають індивідуальний характер, і в результаті усвідомлення суб’єктом потреби та прагнення її задовольнити суб’єкт приступає до здійснення діяльності відповідно до інтересу, який виник у нього.
Посилання
Соціологія: словник термінів і понять. К. : Кондор, 2006. 372 с.
Тлумачний словник економіста. К. : Центр учбової літератури, 2009. 264 с.
Панкова І. Економічні інтереси в стимулюванні розвитку регіонів України: проблеми та механізми регулювання. Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. 2019. Вип. 55. С. 31-40.
Сучасний тлумачний психологічний словник.X. : Прапор, 2007. 640 с.
Івашев Є. Антропологія як підґрунтя аксіології права: людські потреби - інтереси - цінності. Актуальні проблеми держави і права. 2011. № 61. С. 298-305.
Економічна енциклопедія : у 3 т. Т. 3. К. : Академія, 2002. 952 с.
Муляр В.І. Самореалізаця особистості як соціальна проблема (філософсько-культурологічний аналіз) : [Монографія]. Житомир: ЖІТІ, 1997. 214 с.
Коноваленко Н.В. Потреби та інтереси громадянина України як складова державотворчих процесів сучасного суспільства. Дис... канд. філос. наук: 09.00.03. АПН України, Інститут вищої освіти. К., 2007. 218 с.
Сіренко В.Ф. Інтереси і влада: [Монографія]. К. : Оріяни, 2006. 536 с.
Венедіктова І. Методологічні підходи до співвідношення понять «інтерес» і «потреба» при визначенні юридичної категорії охоронюваний законом інтерес». Вісник Академії правових наук України. 2011. № 3. С. 129-137. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vapny_2011_3_12.
Чепис О.І. Об’єктивне та суб’єктивне в категорії «інтерес». Актуальні проблеми держави і права : зб. наук. пр. / редкол.: С.В. Ківалов (голов. ред.), В.М. Дрьомін (заст. голов. ред.), Ю.П. Аленін [та ін.]; МОНмолодьспорт України, НУ «ОЮА». Одеса : Юрид. л-ра, 2012. Вип. 66. С. 56-65.
Сивий Р.Б. Приватне (цивільне) право в системі права України: Монографія. Київ: КВІЦ. 2006. 214 с.
Сіренко В.Ф. Інтереси і влада: монографія. К.: Оріяни, 2006. 536 с.
Чепис О.І. Інтерес як правова категорія: сутність та роль у правовому регулюванні. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Право. Випуск 8. 2007. C. 202-205.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 О.В. Малєнко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.