Вдосконалення правового статусу особистого селянського господарства в Україні в умовах воєнного стану та євроінтеграції
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.71Ключові слова:
особисте селянське господарство, сімейне фермерське господарство, воєнний стан, європейська інтеграція, державна підтримка сільського господарства, земельна ділянка сільськогосподарського призначення, зміна цільового призначення, сільський зелений туризмАнотація
Статтю присвячено аналізу наукового матеріалу та нормативно-правової бази стосовно правового статусу особистих селянських господарств (ОСГ) в Україні в умовах війни та євроінтеграції. ОСГ виникли до проголошення незалежної України. Але мета запровадження такої форми індивідуального господарювання поряд з переважаючими колективними формами господарювання на землі в радянський період суттєво відрізнялася від завдань, які стоять перед ОСГ зараз. За даними Київської школи економіки на 2021 рік 41,5% продукції виробляли фізичних осіб - домогосподарств. Вони домінують у тваринництві, у виробництві картоплі, овочів тощо. Думається, аналогічна тенденція зберігається і зараз, в умовах воєнного стану та євроінтеграційних процесів в нашій державі і є серйозним підґрунтям для забезпечення продовольчої безпеки в нашій державі в умовах війни. Тому подальше дослідження і вдосконалення правового статусу ОСГ видається доцільним. Тим більше що офіційна статистика доводить стійку тенденцію до скорочення їх кількості. ОСГ - це господарська діяльність, яка проводиться без створення юридичної особи фізичною особою індивідуально або особами, які перебувають у сімейних чи родинних відносинах і спільно проживають, з метою задоволення особистих потреб шляхом виробництва, переробки і споживання сільськогосподарської продукції, реалізації її надлишків та надання послуг з використанням майна особистого селянського господарства, у тому числі й у сфері сільського зеленого туризму. Тому в світлі євроінтеграції і найсучасніших досліджень європейського законодавства ОСГ цілком вписується в сучасну європейську аграрну систему виробництва. Найближчими завданнями щодо вдосконалення правового статусу ОСГ є перегляд підходів до правового режиму земель господарства та вдосконалення механізму їх державної підтримки з подальшим переходом на європейську модель такої підтримки для невеликих товаровиробників. Зокрема, правовий режим земельних ділянок для ведення ОСГ має носити комплексний характер. Державна фінансова підтримка ОСГ має бути на одному рівні з іншими виробниками сільськогосподарської продукції.
Посилання
Нів’євський О., Яворський П., Донченко О. Малі фермери та домогосподарства в сільському господарстві та сільській економіці: оцінка їх ролі та заходи з підтримки їх сталого розвитку. https://kse.ua/wp-content/uploads/2021/07/Smallholders-KSE.pdf (дата звернення - 11.11.2024 р.).
Саркісова Т.Б. Поняття “фермер” за законодавством ЄС та його імплементація у законодавство України. Аналітично-порівняльне правознавство. 2024. № 1. С. 344-348.
Аграрне право України. Навч. посібник / за ред. Т.Є. Харитонової, І.І. Каракаша. Одеса: Юрид. літ., 2017. 436 с.
Лист Держгеокадастру 02/2021 “Про державну реєстрацію земельних ділянок, переданих у приватну власність згідно з Декретом Кабінету Міністрів України «Про приватизацію земельних ділянок”. https://land.gov.ua (дата звернення - 11.11.2024 р.).
Tatjana Josipovic: Acquisition of Agricultural Land by Foreigners and Family Agricultural Holdings in Croatia - Recent Developments. Journal of Agricultural and Environmental Law. ISSN 1788-6171, 2021, Vol. XVI, № 30, pp. 100-122. https://doi.org/10.21029/JAEL.2021.30.100.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 О.І. Заєць
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.