Вдосконалення правового статусу особистого селянського господарства в Україні в умовах воєнного стану та євроінтеграції

Автор(и)

  • О.І. Заєць кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри земельного та аграрного права, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Україна https://orcid.org/0000-0001-7969-2465

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.71

Ключові слова:

особисте селянське господарство, сімейне фермерське господарство, воєнний стан, європейська інтеграція, державна підтримка сільського господарства, земельна ділянка сільськогосподарського призначення, зміна цільового призначення, сільський зелений туризм

Анотація

Статтю присвячено аналізу наукового ма­теріалу та нормативно-правової бази стосовно правового статусу особистих селянських госпо­дарств (ОСГ) в Україні в умовах війни та євроінтеграції. ОСГ виникли до проголошення неза­лежної України. Але мета запровадження такої форми індивідуального господарювання поряд з переважаючими колективними формами госпо­дарювання на землі в радянський період суттєво відрізнялася від завдань, які стоять перед ОСГ зараз. За даними Київської школи економіки на 2021 рік 41,5% продукції виробляли фізичних осіб - домогосподарств. Вони домінують у тва­ринництві, у виробництві картоплі, овочів тощо. Думається, аналогічна тенденція зберігається і зараз, в умовах воєнного стану та євроінтеграційних процесів в нашій державі і є серйозним підґрунтям для забезпечення продовольчої без­пеки в нашій державі в умовах війни. Тому по­дальше дослідження і вдосконалення правового статусу ОСГ видається доцільним. Тим більше що офіційна статистика доводить стійку тенденцію до скорочення їх кількості. ОСГ - це господар­ська діяльність, яка проводиться без створення юридичної особи фізичною особою індивідуаль­но або особами, які перебувають у сімейних чи родинних відносинах і спільно проживають, з метою задоволення особистих потреб шляхом виробництва, переробки і споживання сільсько­господарської продукції, реалізації її надлишків та надання послуг з використанням майна осо­бистого селянського господарства, у тому числі й у сфері сільського зеленого туризму. Тому в світлі євроінтеграції і найсучасніших досліджень європейського законодавства ОСГ цілком впи­сується в сучасну європейську аграрну систему виробництва. Найближчими завданнями щодо вдосконалення правового статусу ОСГ є перег­ляд підходів до правового режиму земель госпо­дарства та вдосконалення механізму їх держав­ної підтримки з подальшим переходом на євро­пейську модель такої підтримки для невеликих товаровиробників. Зокрема, правовий режим земельних ділянок для ведення ОСГ має носи­ти комплексний характер. Державна фінансова підтримка ОСГ має бути на одному рівні з іншими виробниками сільськогосподарської продукції.

Посилання

Нів’євський О., Яворський П., Донченко О. Малі фермери та домогосподарства в сільському господарстві та сільській економіці: оцінка їх ролі та заходи з підтримки їх сталого розвитку. https://kse.ua/wp-content/uploads/2021/07/Smallholders-KSE.pdf (дата звернення - 11.11.2024 р.).

Саркісова Т.Б. Поняття “фермер” за законодавством ЄС та його імплементація у законодавство України. Аналітично-порівняльне правознавство. 2024. № 1. С. 344-348.

Аграрне право України. Навч. посібник / за ред. Т.Є. Харитонової, І.І. Каракаша. Одеса: Юрид. літ., 2017. 436 с.

Лист Держгеокадастру 02/2021 “Про державну реєстрацію земельних ділянок, переданих у приватну власність згідно з Декретом Кабінету Міністрів України «Про приватизацію земельних ділянок”. https://land.gov.ua (дата звернення - 11.11.2024 р.).

Tatjana Josipovic: Acquisition of Agricultural Land by Foreigners and Family Agricultural Holdings in Croatia - Recent Developments. Journal of Agricultural and Environmental Law. ISSN 1788-6171, 2021, Vol. XVI, № 30, pp. 100-122. https://doi.org/10.21029/JAEL.2021.30.100.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-16

Номер

Розділ

Розділ 6. Земельне право; аграрне право; екологічне право; природоресурсне право