Правове забезпечення заходів повоєнного відновлення земельних ресурсів України

Автор(и)

  • М.Ю. Покальчук кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри земельного та аграрного права Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого, Україна
  • А.В. Марачук студент IV курсу факультету прокуратури Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого, Україна
  • О.О. Шулепова студентка IV курсу факультету прокуратури Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого, Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.74

Ключові слова:

земельні відносини, відновлення земель, правове регулювання, суб’єкти земельних правовідносин

Анотація

У статті авторами здійснено аналіз правового забезпечення заходів повоєнного відновлення земельних ресурсів України. Підкреслено, що дана тема в сучасних умовах триваючої повномасштабної війни є надзвичайно актуальною, особливо зважаючи на ті обставини, що значні площі земельних угідь є деградованими, непри­датними для використання, замінованими або взагалі знаходяться в окупації.

Авторами зазначено, що одним з найважли­віших завдань сучасного земельного законодав­стває розробка та подальше законодавче закрі­плення правових методів регулювання земель­них відносин у сфері відновлення. Передумовою для цього є велика кількість площ українських земель близьких до критичного стану. Родючі ґрунти в Україні визнаються одним з найважли­віших природних ресурсів та національним ба­гатством. Воєнні дії чинять найбільш руйнівний вплив саме на найродючіші шари земельного покриву. Через це наша країна зазнає числен­них втрат передусім в економічній сфері, оскіль­ки на території України зосереджена майже тре­тина світових чорноземів. Природне відновлен­ня цих шарів ґрунту є вкрай повільним та може займати десятки, а то й сотні років.

Все це означає, що уже зараз постає необ­хідність у розробці та законодавчому регламен­туванні національних стратегій, спрямованих на прискорене відновлення ґрунтів після завершен­ня бойових дій на території України. А також за­стосування на практиці розроблених методів і за­ходів відновлення земель на територіях, на яких це є можливим через відсутність бойових дій.

Авторами визначено, що підходи щодо від­новлення та рекультивації пошкоджених війною земельних ресурсів має бути комплексним та включати законодавчі, екологічні, економічні та соціальні аспекти. Прогресивною ідеєю ви­дається залучення міжнародної допомоги (вона може полягати у різних заходах: надання тех­нологій та сучасного обладнання; проведення тренінгів та навчання вітчизняних фахівців; на­дання різноманітних методик, розроблених у га­лузі відновлення земельних ресурсів; залученні інвесторів для фінансування різних відновних проектів тощо).

Автори роблять висновок, що удосконалення законодавчої бази у сфері регулювання віднов­лення земель є невід’ємною передумовою для початку процесу рекультивації українських зе­мель після воєнних дій.

Посилання

Наумчук В.В. Стратегії відновлення та рекультивації земель після воєнних конфліктів. Актуальні проблеми економіки. № 7 (277), 2024. С. 239-248.

Лісова Т.В. Відновлення земель: окремі теоретичні питання. Науковий вісник Херсонського державного університету. № 1 (1), 2018. С. 138-141.

Грузенський В.В. Проблеми та перспективи правового регулювання відновлення земель і ґрунтів України, що постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації. Юридичний науковий електронний журнал. № 5, 2024. С. 249-251.

Врятувати українську землю. Економічна правда: веб-сайт. URL: https://www.epravda.com.ua/columns/2023/05/11/700021.

Потіп М.М. Протидія забрудненню та засміченню земельних ресурсів: правові аспекти. Юридичний науковий електронний журнал. № 7, 2023. С. 151-157.

Лісова Т.В. Правове забезпечення відновлення земель: теоретичні і практичні проблеми : монографія. Харків: Юрайт, 2020. 396 с.

Земельний кодекс України : Закон України від 25 ЖОВТНЯ 2001 p. № 27б8-Ш. Відомості Верховної Ради України. 2002. № 3-4, ст. 27.

Про затвердження Методики визначення шкоди та збитків завданих земельному фонду України внаслідок збройної агресії Російської Федерації. Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України 18 травня 2022 року № 295. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0586-22#Text.

Про затвердження Методики визначення розміру шкоди завданої землі, ґрунтам внаслідок надзвичайних ситуацій та/або збройної агресії та бойових дій під час дії воєнного стану. Наказ Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України 04 квітня 2022 року № 167. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0406-22#Text.

Місінкевич Л.Л., Місінкевич А.Л. Правові проблеми охорони та відновлення земель під час дії воєнного стану в Україні. Університетські наукові записки.№ 5-6 (89-90), 2022. С. 27-34.

Чи можна вилікувати ґрунт від війни - відповіді на найпоширеніші питання. KURKUL: веб-сайт. URL: https://kurkul.com/spetsproekty/1423-chi-mojna-vilikuvati-grunt-vid-viyni--vidpovidi-na-nayposhirenishi-zapitannya.

Захист і відновлення екологічної рівноваги та забезпечення самовідновлення екосистем / за ред. Чайки Т.О. Полтава: ПП «Астрая», 2023. 308 с.

Що буде з українськими ґрунтами після війни? Рубрика: веб-сайт. URL: https://rubryka.com/article/vidnovlennya-gruntiv-pislya-vijny.

Камінський В.Ф., Ткаченко М.А., Коломієць Л.П. Методичні рекомендації щодо відновлення земель сільськогосподарського призначення, порушених внаслідок воєнних дій. Київ: ННЦ «ІАЕ», 2023. 84 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-16

Номер

Розділ

Розділ 6. Земельне право; аграрне право; екологічне право; природоресурсне право