Правове забезпечення заходів повоєнного відновлення земельних ресурсів України
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.74Ключові слова:
земельні відносини, відновлення земель, правове регулювання, суб’єкти земельних правовідносинАнотація
У статті авторами здійснено аналіз правового забезпечення заходів повоєнного відновлення земельних ресурсів України. Підкреслено, що дана тема в сучасних умовах триваючої повномасштабної війни є надзвичайно актуальною, особливо зважаючи на ті обставини, що значні площі земельних угідь є деградованими, непридатними для використання, замінованими або взагалі знаходяться в окупації.
Авторами зазначено, що одним з найважливіших завдань сучасного земельного законодавстває розробка та подальше законодавче закріплення правових методів регулювання земельних відносин у сфері відновлення. Передумовою для цього є велика кількість площ українських земель близьких до критичного стану. Родючі ґрунти в Україні визнаються одним з найважливіших природних ресурсів та національним багатством. Воєнні дії чинять найбільш руйнівний вплив саме на найродючіші шари земельного покриву. Через це наша країна зазнає численних втрат передусім в економічній сфері, оскільки на території України зосереджена майже третина світових чорноземів. Природне відновлення цих шарів ґрунту є вкрай повільним та може займати десятки, а то й сотні років.
Все це означає, що уже зараз постає необхідність у розробці та законодавчому регламентуванні національних стратегій, спрямованих на прискорене відновлення ґрунтів після завершення бойових дій на території України. А також застосування на практиці розроблених методів і заходів відновлення земель на територіях, на яких це є можливим через відсутність бойових дій.
Авторами визначено, що підходи щодо відновлення та рекультивації пошкоджених війною земельних ресурсів має бути комплексним та включати законодавчі, екологічні, економічні та соціальні аспекти. Прогресивною ідеєю видається залучення міжнародної допомоги (вона може полягати у різних заходах: надання технологій та сучасного обладнання; проведення тренінгів та навчання вітчизняних фахівців; надання різноманітних методик, розроблених у галузі відновлення земельних ресурсів; залученні інвесторів для фінансування різних відновних проектів тощо).
Автори роблять висновок, що удосконалення законодавчої бази у сфері регулювання відновлення земель є невід’ємною передумовою для початку процесу рекультивації українських земель після воєнних дій.
Посилання
Наумчук В.В. Стратегії відновлення та рекультивації земель після воєнних конфліктів. Актуальні проблеми економіки. № 7 (277), 2024. С. 239-248.
Лісова Т.В. Відновлення земель: окремі теоретичні питання. Науковий вісник Херсонського державного університету. № 1 (1), 2018. С. 138-141.
Грузенський В.В. Проблеми та перспективи правового регулювання відновлення земель і ґрунтів України, що постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації. Юридичний науковий електронний журнал. № 5, 2024. С. 249-251.
Врятувати українську землю. Економічна правда: веб-сайт. URL: https://www.epravda.com.ua/columns/2023/05/11/700021.
Потіп М.М. Протидія забрудненню та засміченню земельних ресурсів: правові аспекти. Юридичний науковий електронний журнал. № 7, 2023. С. 151-157.
Лісова Т.В. Правове забезпечення відновлення земель: теоретичні і практичні проблеми : монографія. Харків: Юрайт, 2020. 396 с.
Земельний кодекс України : Закон України від 25 ЖОВТНЯ 2001 p. № 27б8-Ш. Відомості Верховної Ради України. 2002. № 3-4, ст. 27.
Про затвердження Методики визначення шкоди та збитків завданих земельному фонду України внаслідок збройної агресії Російської Федерації. Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України 18 травня 2022 року № 295. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0586-22#Text.
Про затвердження Методики визначення розміру шкоди завданої землі, ґрунтам внаслідок надзвичайних ситуацій та/або збройної агресії та бойових дій під час дії воєнного стану. Наказ Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України 04 квітня 2022 року № 167. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0406-22#Text.
Місінкевич Л.Л., Місінкевич А.Л. Правові проблеми охорони та відновлення земель під час дії воєнного стану в Україні. Університетські наукові записки.№ 5-6 (89-90), 2022. С. 27-34.
Чи можна вилікувати ґрунт від війни - відповіді на найпоширеніші питання. KURKUL: веб-сайт. URL: https://kurkul.com/spetsproekty/1423-chi-mojna-vilikuvati-grunt-vid-viyni--vidpovidi-na-nayposhirenishi-zapitannya.
Захист і відновлення екологічної рівноваги та забезпечення самовідновлення екосистем / за ред. Чайки Т.О. Полтава: ПП «Астрая», 2023. 308 с.
Що буде з українськими ґрунтами після війни? Рубрика: веб-сайт. URL: https://rubryka.com/article/vidnovlennya-gruntiv-pislya-vijny.
Камінський В.Ф., Ткаченко М.А., Коломієць Л.П. Методичні рекомендації щодо відновлення земель сільськогосподарського призначення, порушених внаслідок воєнних дій. Київ: ННЦ «ІАЕ», 2023. 84 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 М.Ю. Покальчук, А.В. Марачук, О.О. Шулепова
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.