"Дія" як інструмент розвитку інформаційної сфери в Україні: правове регулювання в умовах воєнного стану

Автор(и)

  • М.М. Бліхар докторка юридичних наук, професорка, завідувачка кафедри адміністративного та інформаційного права, Національний університет «Львівська політехніка», Україна
  • Ю.С. Мельник здобувачка другого (магістерського) рівня вищої освіти Навчально-наукового інституту права, психології та інноваційної освіти, Національний університет «Львівська політехніка», Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.81

Ключові слова:

застосунок «Дія», інформаційна сфера, інформаційна безпека, правове регулювання, правовий режим воєнного стану, держава

Анотація

Вказується, станом на сьогодні, інформація, як складний феномен, відіграє важливу роль у нашому буденному житті. У сучасних реаліях ін­формаційна сфера - це не тільки середовище обігу інформації, але й сприятливий простір для реалізації прав, свобод та інтересів людини.

У статті обґрунтовано, що правовий режим воєнного стану в Україні потребує особливо­го підходу до законодавчого регулювання ін­формаційної сфери з метою забезпечення на­ціональної безпеки. Використання застосунку «Дія» у складних умовах має ключове значен­ня для координації дій управлінських структур, військових підрозділів та інших суб’єктів, діяль­ність яких сприяє зміцненню обороноздатності держави. Правове регулювання досліджуваного явища повинне передбачати чіткі процедури, відповідальність та обмеження з метою запобі­гання порушення інформаційних прав і осново­положних свобод людини та громадянина. Від­так, констатується доцільність врахування того, що з метою прискорення діджиталізації Україна також повинна активно співпрацювати з міжна­родними експертами та орієнтуватися на досвід цифрових країн. Тільки тоді «Дія» стане справді потужним інструментом розвитку інформацій­ної сфери України. Для захисту національних інтересів необхідно зважати на всі ризики, які виникають в процесу цифрової трансформації. Чимало питань, пов’язаних з наданням електро­нних послуг, потребують детального вивчення та пошуку шляхів вирішення. Врешті решт, з кожним днем Україна, як демократична, соці­альна та правова держава, прагне бути на крок ближче до цілковитого задоволення важливих потреб своїх громадян, включаючи інформацій­ні. Навіть під час дії правового режиму воєнно­го стану, коли інформація стала психологічною зброєю, органи державної влади продовжують працювати над ідеєю утвердження діджитал-суспільства. Очевидним є той факт, що будь-яке інформаційне явище чи процес потребує чіткого законодавчого регулювання. Саме тому, виник­нення Порталу «Дія», як інструменту надання електронних послуг, викликало не тільки ра­дість, але й збентеження серед мас. Зважаючи на це, питання правового підґрунтя розвитку вказаного веб-порталу залишається актуаль­ним, особливо в умовах війни.

Посилання

Конституція України: Закон від 28.06.1996 № 254к/96-ВР. База даних «Законодавство України». URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80#Text.

Шемшученко Ю.С., Чиж І.С. Правове забезпечення інформаційної діяльності в Україні. Київ: Юридична думка, 2006. 384 с.

Питання Єдиного державного веб-порталу електронних послуг та Реєстру адміністративних послуг: Постанова Кабінету міністрів України від 4 грудня 2019 р. № 1137. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1137-2019-%D0%BF#n15.

Про правовий режим воєнного стану: Закон України від 12 травня 2015. № 389-VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/389-19#Text.

DiGiX 2017 Update: A Multidimensional Index of Digitization. Noelia Camara. URL: https://www.bbvaresearch.com/wp-content/uploads/2017.pdf.

DiGiX 2018 Update: A Multidimensional Index of Digitization. Noelia Camara. URL: https://www.bbvaresearch.com/wp-content/uploads/2019.pdf.

DiGiX 2019 Update: A Multidimensional Index of Digitization. Noelia Camara. URL: https://www.bbvaresearch.com/en/publicaciones/digix-2019-tracking-digital-evolution.

DiGiX 2020 Update: A Multidimensional Index of Digitization. Noelia Camara. URL: https://www.bbvaresearch.com/en/publicaciones/digix-2020-update-a-multidimensional-index-of-digitization.

DiGiX 2021 Update: A Multidimensional Index of Digitization. Noelia Camara. URL: https://www.bbvaresearch.com/wp-content/uploads/2021/pdf.

DiGiX 2022 Update: A Multidimensional Index of Digitization. Noelia Camara. URL: https://www.bbvaresearch.com/wp-content/uploads/2022.pdf.

«Дія». URL: https://plan2.diia.gov.ua.

Платіжний баланс у 2015-2023 рр. Національний Банк України. URL: https://bank.gov.ua/files/ES/State_y.pdf.

Міхровська М.С. Цифрове урядування як новий рівень взаємодії держави та суспільства. Юридичний науковий електронний журнал. 2020. № 7. С. 272-275. https://doi.org/10.32782/2524-0374/2020-7/70/

Сучасний стан та необхідність реформування інформаційного законодавства. URL: https://minjust.gov.ua/m/str_9249/

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-16

Номер

Розділ

Розділ 7. Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право