Мобілізаційна підготовка та мобілізація як об’єкти публічного адміністрування: теоретико-правові питання

Автор(и)

  • Б.В. Бойко аспірант кафедри адміністративного, кримінального права і процесу Інституту права Закладу вищої освіти «Міжнародний університет бізнесу і права», Україна https://orcid.org/0009-0002-2058-8406

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.83

Ключові слова:

Збройні Сили України, категорія, мобілізація, мобілізаційна підготовка, об’єкт, поняття, публічне адміністрування

Анотація

У статті, на підставі узагальненого аналізу енциклопедично-словникової літератури, ре­троспективного та нині діючого законодавства, окремих думок вчених-правників з цього приво­ду окреслено ознаки та сформульовано поняття мобілізаційної підготовки та мобілізації як об’єк­тів публічного адміністрування.

Зокрема запропоновано доктринальне ви­значення мобілізаційної підготовки як об’єкту публічного адміністрування в широкому розу­мінні, згідно якого - це суспільні відносини, що виникають у процесі закономірного застосуван­ня у мирний час уповноваженими суб’єктами із ієрархічно вибудованою системою управління сукупності послідовних заходів, що мають комп­лексний та багатовекторний характер і які здій­снюються на підставі загальних та спеціальних правових принципів з метою підготовки націо­нальної економіки, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, ЗСУ, інших військових формувань, а також інших суб’єктів до своєчасного й організованого проведення мобілізації та задоволення потреб оборони дер­жави і захисту її території від можливої агресії, забезпечення життєдіяльності населення в осо­бливий період. У вузькому ж значенні мобіліза­ційна підготовка виступає безпосереднім об’єк­том публічного адміністрування як процесуаль­на діяльність уповноважених суб’єктів.

Встановлено, що мобілізація як об’єкт пу­блічного адміністрування у широкому розумін­ні - це суспільні відносини, що виникають в умовах особливого періоду у процесі реаліза­ції уповноваженими суб’єктами на підставі за­гальних, спеціальних правових принципів та з дотриманням розрахункових потреб заходів та інструментів, комплексного та планомірного ха­рактеру, що здійснюються з метою переведення національної економіки, діяльності органів дер­жавної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, уста­нов і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а ЗСУ, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на органі­зацію і штати воєнного часу. Натомість у вузько­му значенні мобілізація виступає безпосереднім об’єктом публічного адміністрування як процес реалізації уповноваженими суб’єктами заходів та інструментів, комплексного та планомірного характеру, спрямованих на досягнення кон­кретного характеру.

Посилання

Великий тлумачний словник сучасної української мови / уклад. і голова ред. В.Т. Бусел. К.; Ірпінь, 2001. 1440 с.

Словник іншомовних слів дає коротке пояснення слів і термінів іншомовного походження. Ред. О.С. Мельничук. Київ: Головна редакція УРЕ. 1974. 775 с.

Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови). П50 та ін. К.: Парламентське видавництво, 2011. 808 с.

Іванченко В.А. Адміністративно-правове регулювання мобілізації в Україні: дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.07. Київ, 2019. 229 с.

Великий енциклопедичний юридичний словник / за ред. Ю.С. Шемшученка / редкол.: В.П. Горбатенко, В.Б. Авер’янов. Київ: Юрид. думка, 2007. 990 с.

Євсюкова Я.І. Мобілізаційна підготовка та мобілізація: українська та зарубіжна модель. Форум права. 2010. № 1. С. 100-106.URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/FP_index.

Іванченко В.А. Адміністративно-правове регулювання мобілізації в Україні: автореф. дис. канд. юрид. наук. Київ, 2019. 19 с.

Талалай Д.В. Поняття мобілізації: загальнотеоретичний аналіз. Форум права. 2011. № 2. С. 864-867. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/FP_index.

Савинець О.Ю. Адміністративно-правове забезпечення мобілізації Збройних Сил України: дис. . канд. юрид. наук: 12.00.07. Київ, 2019. 256 с.

Богданович В.Ю., Єжеєв М.Ф., Свида І.Ю. Основи державного управління забезпеченням обороноздатності України: теорія і практика. Львів: ЛІСВ, 2008. 300 с.

Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію: Закон України від 21 жовтня 1993 року. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text.

Про правовий режим надзвичайного стану: Закон України від 16 березня 2000 року. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1550-14#Text.

Мельник Р.С., Бевзенко В.М. Загальне адміністративне право: навчальний посібник / За заг. ред. Р.С. Мельника. Київ: Ваіте, 2014. 376 с.

Об’єкт (філософія). Вікіпедія: вільна енциклопедія. URL: https://uk.wikipedia.org/wiki.

Ковбасюк Ю.В. Державне управління. Том 1. Навчальний посібник. К.; Дніпропетровськ : НАДУ, 2012. 564 c.

Detterbeck S. Allgemeines Verwaltungsrecht mit Verwaltungsprozessreccht. 4. Auflage. Verlag C.H. Beck, München, 2006. S. 3-8.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-16

Номер

Розділ

Розділ 7. Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право