Мобілізаційна підготовка та мобілізація як об’єкти публічного адміністрування: теоретико-правові питання
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.83Ключові слова:
Збройні Сили України, категорія, мобілізація, мобілізаційна підготовка, об’єкт, поняття, публічне адмініструванняАнотація
У статті, на підставі узагальненого аналізу енциклопедично-словникової літератури, ретроспективного та нині діючого законодавства, окремих думок вчених-правників з цього приводу окреслено ознаки та сформульовано поняття мобілізаційної підготовки та мобілізації як об’єктів публічного адміністрування.
Зокрема запропоновано доктринальне визначення мобілізаційної підготовки як об’єкту публічного адміністрування в широкому розумінні, згідно якого - це суспільні відносини, що виникають у процесі закономірного застосування у мирний час уповноваженими суб’єктами із ієрархічно вибудованою системою управління сукупності послідовних заходів, що мають комплексний та багатовекторний характер і які здійснюються на підставі загальних та спеціальних правових принципів з метою підготовки національної економіки, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, ЗСУ, інших військових формувань, а також інших суб’єктів до своєчасного й організованого проведення мобілізації та задоволення потреб оборони держави і захисту її території від можливої агресії, забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. У вузькому ж значенні мобілізаційна підготовка виступає безпосереднім об’єктом публічного адміністрування як процесуальна діяльність уповноважених суб’єктів.
Встановлено, що мобілізація як об’єкт публічного адміністрування у широкому розумінні - це суспільні відносини, що виникають в умовах особливого періоду у процесі реалізації уповноваженими суб’єктами на підставі загальних, спеціальних правових принципів та з дотриманням розрахункових потреб заходів та інструментів, комплексного та планомірного характеру, що здійснюються з метою переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а ЗСУ, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Натомість у вузькому значенні мобілізація виступає безпосереднім об’єктом публічного адміністрування як процес реалізації уповноваженими суб’єктами заходів та інструментів, комплексного та планомірного характеру, спрямованих на досягнення конкретного характеру.
Посилання
Великий тлумачний словник сучасної української мови / уклад. і голова ред. В.Т. Бусел. К.; Ірпінь, 2001. 1440 с.
Словник іншомовних слів дає коротке пояснення слів і термінів іншомовного походження. Ред. О.С. Мельничук. Київ: Головна редакція УРЕ. 1974. 775 с.
Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови). П50 та ін. К.: Парламентське видавництво, 2011. 808 с.
Іванченко В.А. Адміністративно-правове регулювання мобілізації в Україні: дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.07. Київ, 2019. 229 с.
Великий енциклопедичний юридичний словник / за ред. Ю.С. Шемшученка / редкол.: В.П. Горбатенко, В.Б. Авер’янов. Київ: Юрид. думка, 2007. 990 с.
Євсюкова Я.І. Мобілізаційна підготовка та мобілізація: українська та зарубіжна модель. Форум права. 2010. № 1. С. 100-106.URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/FP_index.
Іванченко В.А. Адміністративно-правове регулювання мобілізації в Україні: автореф. дис. канд. юрид. наук. Київ, 2019. 19 с.
Талалай Д.В. Поняття мобілізації: загальнотеоретичний аналіз. Форум права. 2011. № 2. С. 864-867. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/FP_index.
Савинець О.Ю. Адміністративно-правове забезпечення мобілізації Збройних Сил України: дис. . канд. юрид. наук: 12.00.07. Київ, 2019. 256 с.
Богданович В.Ю., Єжеєв М.Ф., Свида І.Ю. Основи державного управління забезпеченням обороноздатності України: теорія і практика. Львів: ЛІСВ, 2008. 300 с.
Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію: Закон України від 21 жовтня 1993 року. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text.
Про правовий режим надзвичайного стану: Закон України від 16 березня 2000 року. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1550-14#Text.
Мельник Р.С., Бевзенко В.М. Загальне адміністративне право: навчальний посібник / За заг. ред. Р.С. Мельника. Київ: Ваіте, 2014. 376 с.
Об’єкт (філософія). Вікіпедія: вільна енциклопедія. URL: https://uk.wikipedia.org/wiki.
Ковбасюк Ю.В. Державне управління. Том 1. Навчальний посібник. К.; Дніпропетровськ : НАДУ, 2012. 564 c.
Detterbeck S. Allgemeines Verwaltungsrecht mit Verwaltungsprozessreccht. 4. Auflage. Verlag C.H. Beck, München, 2006. S. 3-8.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Б.В. Бойко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.