Дезінформація та пропаганда як інструменти ведення гібридної війни росії проти України
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.85Ключові слова:
дезінформація, пропаганда, вплив на свідомість, права людини, гібридна війна, російська агресіяАнотація
Стаття присвячена дослідженню технологій ведення гібридної війни росії проти України. Україна фактично знаходиться у стані гібридної війни з боку Росії, оскільки постійно є об’єкто інформаційної агресії, пропаганди та тиску в усіх сферах суспільних відносин. Війна росії проти України вимагає встановлення її причин, оскільки це потребує реагування з боку держави, а отже - комплексу заходів з протидії російської агресії. Водночас необхідним є не лише протидія самій агресії, але й запобігання її поширенню всередині держави, проти якої таку агресію було застосовано. Росія намагається використовувати різні елементи антидемократичних заходів: залякування, тиск через політичні уподобання, а також політику Українського уряду. Встановлено, що гібридна війни росії проти України ведеться із використанням різноманітних тактик боротьби, в тому числі із застосуванням інформаційних і медійних технологій. У сучасному інформаційному суспільстві стрімко зростають можливості мас-медіа, посилюється їх вплив на свідомість і підсвідомість людини. З’ясовано, що однією з найбільш гострих проблем сьогодення є маніпулювання масовою свідомістю. Сучасна людина живе в мегаінформаційному просторі і не може уникнути впливу засобів масової комунікації, насамперед телебачення та інтернету. Сьогодні, в умовах повномасштабної війни, важливо розуміти актуальні цілі та особливості антиукраїнської маніпулятивної пропаганди, що застосовується в російському медіа-просторі. З’ясовано, що використання маніпулятивних засобів у пропаганді значно підсилює вплив на розвиток як індивідуальних поглядів, так і суспільства. На тлі воєнної агресії роль пропаганди зростає настільки, що людина під її впливом втрачає здатність аналізувати інформацію і сприймає всі факти тільки під кутом зору, сформованим пропагандою. Усвідомлюючи те, що певні матеріали чинять вплив на свідомість та поведінку людини, українське суспільство певною мірою зробило значний крок для свого майбутнього й майбутнього своєї країни. Велику роль у цьому відіграли як різні дослідники у цій галузі, так і самі засоби масової інформації.
Посилання
«Русский мир». URL: https://vue.gov.ua.
Ожеван М.А, Шевченко О.В. Війна інформаційна. Українська дипломатична енциклопедія / Редкол.: Л.В. Губерський (голова) та ін. Київ: Знання України. 2004. 760 с.
Гапій В.Е. Пропаганда як інструмент впливу на підсвідомість людини в сучасній Україні. Молодий вчений. 2018. № 1. С. 636–641.
Посмітна В.В. Особливості антиукраїнської маніпулятивної пропаганди в сучасних умовах. Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. 2023. № 59. Том 3. С. 35–39.
Горбулін В.В. Гібридна війна як ключовий інструмент російської геостратегії реваншу. К.: НІСД, 2014.
Гібридна війна: in verbo et in praxi: монографія / Донецький національний університет імені Василя Стуса / під. заг. ред. проф. Р.О. Додонова. Вінниця: ТОВ «НіланЛТД», 2017. 412 с.
Георгій Почепцов. Інформація без зв’язку з реальністю. URL: https://detector.media/withoutsection/article/140852/2018-09-08-informatsiya-bez-zvyazku-z-realnistyu.
Ukraine planning ‘false flag’ Donbass incident – militia, 19 Jan, 2022. URL: https://www-rt-com.translate.goog/russia/546554-donbas-false-flag-ukraine/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=uk&_x_tr_hl=uk&_x_tr_pto=sc.
Україна готує збройну провокацію на Донбасі під час Олімпіади. URL: https://news-front.info/2022/01/14/ukraina-gotovit-vooruzhennuyu-provokatsiyu-v-donbasse-vo-vremya-olimpiady-dmitriy-solonnikov.
Мережа європейських ЗМІ, яка стає інструментом російської інформаційної війни — дослідження InformNapalm та Insight. URL: https://spravdi.gov.ua/merezha-yevropejskyh-zmi-yaka-staye-instrumentom-rosijskoyi-informaczijnoyi-vijny-doslidzhennya-informnapalm-ta-insight.
Дезінформація, що Росія влучила по місцю дислокації «найманців» НАТО. URL: https://disinfo.detector.media/index.php/post/dezinformatsiia-shcho-rosiia-vluchyla-po-mistsiu-dyslokatsii-naimantsiv-nato.
Ткач В.Ф. Спецпропаганда як інформаційний складник гібридної війни Росії проти України. Стратегічні пріоритети. 2016. № 1 (38). С. 99–109.
Коли слова стали зброєю: безпрецедентні ризики для цивільного населення через поширення дезінформації в Україні. URL: https://civiliansinconflict.org/wp-content/uploads/2023/11/When-Words-Become-Weapons_UKR.pdf.
Загроза дезінформації: нинішній стан. URL: https://truthfulreporting.org/importantly/zagroza-dezinformacziyi-nynishnij-stan.
Міжнародний пакт про політичні і громадянські права № 995_043 від 19.10.1973. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_043#Text.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Т.М. Варга
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.