Міжнародно-правові засади протидії податковим правопорушенням

Автор(и)

  • С.С. Єсімов кандидат юридичних наук, професор, професор кафедри адміністративно-правових дисциплін Львівського державного університету внутрішніх справ, Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.91

Ключові слова:

податки та збори, податкове законодавство, міжнародні норми, норми ЄС, оподаткування транскордонної діяльності

Анотація

У статті комплексно та системно розгляда­ються міжнародно-правові засади протидії по­датковій злочинності на підставі чинного зако­нодавства та законодавства Європейського Со­юзу. Актуальність проведення наукового дослі­дження зумовлена необхідністю вдосконалення інструментів попередження порушення законо­давства про податки та збори, що враховують міжгалузеві зв’язки податкового та інших галу­зей законодавства. Об’єктом дослідження були суспільні відносини, що складаються під час реалізації норм, що передбачають протидію по­датковим злочинам. Предмет дослідження ста­новилиміжнародні правові акти, норми укра­їнського та європейського податкового зако­нодавства, що регулюють охорону податкових відносин. Методологічну основу роботи поряд із загальнонауковими діалектичним та матеріа­лістичним методами вивчення соціальних явищ, складають приватно-наукові методи пізнання: формально-юридичний та формально-логіч­ний; статистичний та системно-аналітичний; порівняльно-правовий. Основу сучасних засади протидії податковій злочинності утворює міжна­родне та національне податкове законодавство, що поєднує регулювання публічно-правових та приватноправових відносин у податковій сфері, відображає тенденцію проникнення приватно­го інтересу та диспозитивних засад правового регулювання у податкову сферу. Зазначено, що у системі правових регуляторів протидії по­датковій злочинності діють спеціальні інститути правового регулювання, регулятори податкових правовідносин, пов’язаних із встановленням та стягненням податків, більш абстрактні та менш визначені, ніж норми податкового права, осно­воположні елементи єдиної системи форм по­даткового права, пов’язаних із встановленням податків, наділені загальнообов’язковістю та мають об’єктивний характер змісту. Вказано на послаблення на існуючому етапі розвитку по­даткових правовідносин ролі її детермінантів, що виражаються в конфліктності природи да­нихправовідносин, економічних і політичних причин ухилення від сплати податків, проблем податкової культури, тяжкості оподаткування, складності та нестабільності законодавства про податки та збори.

Посилання

Давидов М.С. Міжнародний досвід державного регулювання в сфері запобігання ухиленню від сплати податків. Публічне управління та митне адміністрування. 2023. № 3 (38). С. 21-27.

Качковський А.С. Презумпція (не) винуватості платника податків в Україні. Юридичний науковий електронний журнал. 2023. № 6. С. 326-328.

Податковий кодекс України: Закон України від 02.12.2010 р. № 2755-VI. URL. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#Text.

Крат В. Значення договору в приватному праві. Верховний Суд. 16 грудня 2023 року. URL. https://supreme.court.gov.ua/userfiles/media/new_folder_for_uploads/supreme/2023_prezent/Prezent_znachen_dogov_pr_pravo.pdf.

BEPS. Міністерство фінансів України. URL. https://mof.gov.ua/uk/beps-440.

Ковалів М.В., Єсімов С.С., Ярема О.Г. Інформаційне право України: навчальний посібник. Львів: Львівський державний університет внутрішніх справ, 2022. 416 с.

Про ратифікацію Багатосторонньої конвенції про виконання заходів, які стосуються угод про оподаткування, з метою протидії розмиванню бази оподаткування та виведенню прибутку з-під оподаткування: Закон України від 28.02.2019 р. № 2692-VIII. URL. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2692-19#Text.

COM (2001) 260: Communication from the Commission to the Council, the European Parliament and the Economic and Social Committee Tax policy in the European Union - Priorities for the years ahead. https://eur-lex.europa.eu/procedure/EN/164839.

Про ратифікацію Угоди між Україною та Європейським Союзом про участь України у програмі Європейського Союзу для співробітництва в галузі оподаткування «Fiscalis»: Закон України від 29.06.2023 р. № 3177-IX. URL. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3177-20#n5.

Співробітництво України з ІОТА. Державна податкова служба України. URL. https://tax.gov.ua/diyalnist-/mijnarodne-/iota.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-16

Номер

Розділ

Розділ 7. Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право