Міжнародно-правові засади протидії податковим правопорушенням
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.91Ключові слова:
податки та збори, податкове законодавство, міжнародні норми, норми ЄС, оподаткування транскордонної діяльностіАнотація
У статті комплексно та системно розглядаються міжнародно-правові засади протидії податковій злочинності на підставі чинного законодавства та законодавства Європейського Союзу. Актуальність проведення наукового дослідження зумовлена необхідністю вдосконалення інструментів попередження порушення законодавства про податки та збори, що враховують міжгалузеві зв’язки податкового та інших галузей законодавства. Об’єктом дослідження були суспільні відносини, що складаються під час реалізації норм, що передбачають протидію податковим злочинам. Предмет дослідження становилиміжнародні правові акти, норми українського та європейського податкового законодавства, що регулюють охорону податкових відносин. Методологічну основу роботи поряд із загальнонауковими діалектичним та матеріалістичним методами вивчення соціальних явищ, складають приватно-наукові методи пізнання: формально-юридичний та формально-логічний; статистичний та системно-аналітичний; порівняльно-правовий. Основу сучасних засади протидії податковій злочинності утворює міжнародне та національне податкове законодавство, що поєднує регулювання публічно-правових та приватноправових відносин у податковій сфері, відображає тенденцію проникнення приватного інтересу та диспозитивних засад правового регулювання у податкову сферу. Зазначено, що у системі правових регуляторів протидії податковій злочинності діють спеціальні інститути правового регулювання, регулятори податкових правовідносин, пов’язаних із встановленням та стягненням податків, більш абстрактні та менш визначені, ніж норми податкового права, основоположні елементи єдиної системи форм податкового права, пов’язаних із встановленням податків, наділені загальнообов’язковістю та мають об’єктивний характер змісту. Вказано на послаблення на існуючому етапі розвитку податкових правовідносин ролі її детермінантів, що виражаються в конфліктності природи данихправовідносин, економічних і політичних причин ухилення від сплати податків, проблем податкової культури, тяжкості оподаткування, складності та нестабільності законодавства про податки та збори.
Посилання
Давидов М.С. Міжнародний досвід державного регулювання в сфері запобігання ухиленню від сплати податків. Публічне управління та митне адміністрування. 2023. № 3 (38). С. 21-27.
Качковський А.С. Презумпція (не) винуватості платника податків в Україні. Юридичний науковий електронний журнал. 2023. № 6. С. 326-328.
Податковий кодекс України: Закон України від 02.12.2010 р. № 2755-VI. URL. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#Text.
Крат В. Значення договору в приватному праві. Верховний Суд. 16 грудня 2023 року. URL. https://supreme.court.gov.ua/userfiles/media/new_folder_for_uploads/supreme/2023_prezent/Prezent_znachen_dogov_pr_pravo.pdf.
BEPS. Міністерство фінансів України. URL. https://mof.gov.ua/uk/beps-440.
Ковалів М.В., Єсімов С.С., Ярема О.Г. Інформаційне право України: навчальний посібник. Львів: Львівський державний університет внутрішніх справ, 2022. 416 с.
Про ратифікацію Багатосторонньої конвенції про виконання заходів, які стосуються угод про оподаткування, з метою протидії розмиванню бази оподаткування та виведенню прибутку з-під оподаткування: Закон України від 28.02.2019 р. № 2692-VIII. URL. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2692-19#Text.
COM (2001) 260: Communication from the Commission to the Council, the European Parliament and the Economic and Social Committee Tax policy in the European Union - Priorities for the years ahead. https://eur-lex.europa.eu/procedure/EN/164839.
Про ратифікацію Угоди між Україною та Європейським Союзом про участь України у програмі Європейського Союзу для співробітництва в галузі оподаткування «Fiscalis»: Закон України від 29.06.2023 р. № 3177-IX. URL. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3177-20#n5.
Співробітництво України з ІОТА. Державна податкова служба України. URL. https://tax.gov.ua/diyalnist-/mijnarodne-/iota.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 С.С. Єсімов
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.