Психологічні аспекти спеціальної фізичної підготовки: як зміцнити мотивацію та впевненість

Автор(и)

  • А.В. Кириченко викладач кафедри спеціальної фізичної підготовки Дніпровського державного університету внутрішніх справ, Україна
  • С.П. Петренко старший викладач кафедри спец'альної фізичної підготовки Дніпровського державного університету внутрішніх справ, капітан поліції, Україна
  • А.В. Васецька курсантка другого курсу факультету підготовки фахівців для органів досудового розслідування Національної поліції України Дніпровського державного університету внутрішніх справ, Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.93

Ключові слова:

спеціальна фізична підготовка, мотивація, психологічні аспекти, впевненість, інтеграція

Анотація

У статті досліджено психологічні аспекти спеціальної фізичної підготовки, зокрема мето­ди зміцнення мотивації та впевненості у співро­бітників правоохоронних органів та інших си­лових структур. Розглянуто сучасні підходи до розвитку особистої мотивації в рамках фізичної підготовки, яка є критично важливою для вико­нання службових обов’язків. Підвищення рівня фізичної готовності нерозривно пов’язане з пси­хологічними факторами, такими як впевненість у власних силах, стресостійкість та здатність справлятися з психологічними навантаженнями.

Основну увагу приділено розгляду ефектив­них методів формування стійкої мотивації та са­моконтролю, таких як постановка досяжних ці­лей, використання позитивного підкріплення та навчання через симуляцію реальних сценаріїв. Також вивчено роль групової підтримки та вза­ємодії в команді у підвищенні рівня впевненості. Показано, що формування мотивації та впевне­ності є важливим елементом спеціальної фізичної підготовки, яка повинна забезпечувати співро­бітників необхідними ресурсами для успішного виконання завдань в умовах високого ризику.

Додатково висвітлюються рекомендації з роз­витку психологічної стійкості та самодисциплі­ни, які сприяють підвищенню загальної ефек­тивності та зниженню ризиків під час виконання службових обов’язків.

Спеціальна фізична підготовка (СФП) віді­грає ключову роль у досягненні високих спор­тивних результатів, підтримці фізичного стану військових, рятувальників та інших професій, які потребують високого рівня фізичної витри­валості та сили. Проте, окрім фізичної складо­вої, не менш важливими є психологічні аспекти, що впливають на ефективність підготовки.

Мотивація є одним із найважливіших психо­логічних чинників у СФП. Вона визначає бажан­ня індивіда займатися, долати труднощі і дося­гати поставлених цілей. Для зміцнення мотива­ції важливо формувати чіткі цілі, які розподіля­ються на короткострокові та довгострокові ета­пи; використовувати позитивне підкріплення та підтримувати зворотний зв’язок між зусиллями та результатами; створювати різноманітність у тренуваннях, щоб уникнути одноманітності і втоми; залучати до роботи над психічною стійкі­стю, яка допомагає долати психологічні бар’єри.

Слід зазначити, шо впевненість у своїх силах є ще одним важливим фактором, що допомагає досягати високих результатів у СФП. Вона роз­вивається через поступове підвищення рівня складності вправ, що дозволяє учасникам від­чувати прогрес; використання методів візуа- лізації, коли спортсмен або військовий уявляє успішне виконання завдань; підтримку з боку тренера та колег, що створює позитивне сере­довище для зростання; роботу з психологом або тренером для подолання страхів і тривоги, що можуть знижувати впевненість.

Отже, інтеграція психологічних методик у спеціальну фізичну підготовку дозволяє не лише підвищити фізичні показники, але й зміцнити мо­тивацію та впевненість, що сприяє досягненню поставлених завдань на більш високому рівні.

Посилання

Ануфрієв М.І., Бутов С.Є. Основи спеціальної фізичної підготовки працівників органів внутрішніх справ : навч. посіб. / за заг. ред. Я.Ю. Кондратьєва, Є.М. Моісеєва. Київ : Нац. акад. внутр. справ України, 2014. 338 с.

Калюжний М.Г. & Кожуховський А.В. (2021). Визначення специфічних чинників спеціальної фізичної підготовки курсантів ЗВО МВС України. Наукова дискусія: питання педагогіки та психології: матеріали міжнар. наук.-практ. конф. (м. Київ, 3-4 груд. 2021 р.). – Київ, 2021. С. 78–81.

Зінченко Д.А. & Дерунов М.І. (2023). Психологічна підготовка фахівців правоохоронних органів України в умовах воєнного стану. Підготовка правоохоронців в системі МВС України в умовах воєнного стану: зб. наук. пр. конф. (м. Харків, 26 трав. 2023 р.). Вінниця: ХНУВС, 2023. С. 242–244.

Бондаренко В.В., Пронтенко К.В., Пронтенко В.В. Методика підготовки майбутніх правоохоронців до протиборства із супротивником, озброєним ножем. Юридична психологія та педагогіка. 2021. № 1 (13). С. 81–91.

Бондаренко В.В. Професійна підготовка працівників патрульної поліції : зміст і перспективні напрями : монографія. Київ : ФОП Кандиба Т.П., 2023. 524 с.

Бутов С.Є., Решко С.М., Співак В.М. Попередження травм на заняттях з фізичної підготовки : навч. посіб. Київ : Київ. нац. ун-т внутр. справ, 2019. 48 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-16

Номер

Розділ

Розділ 7. Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право