Психологічні аспекти спеціальної фізичної підготовки: як зміцнити мотивацію та впевненість
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.93Ключові слова:
спеціальна фізична підготовка, мотивація, психологічні аспекти, впевненість, інтеграціяАнотація
У статті досліджено психологічні аспекти спеціальної фізичної підготовки, зокрема методи зміцнення мотивації та впевненості у співробітників правоохоронних органів та інших силових структур. Розглянуто сучасні підходи до розвитку особистої мотивації в рамках фізичної підготовки, яка є критично важливою для виконання службових обов’язків. Підвищення рівня фізичної готовності нерозривно пов’язане з психологічними факторами, такими як впевненість у власних силах, стресостійкість та здатність справлятися з психологічними навантаженнями.
Основну увагу приділено розгляду ефективних методів формування стійкої мотивації та самоконтролю, таких як постановка досяжних цілей, використання позитивного підкріплення та навчання через симуляцію реальних сценаріїв. Також вивчено роль групової підтримки та взаємодії в команді у підвищенні рівня впевненості. Показано, що формування мотивації та впевненості є важливим елементом спеціальної фізичної підготовки, яка повинна забезпечувати співробітників необхідними ресурсами для успішного виконання завдань в умовах високого ризику.
Додатково висвітлюються рекомендації з розвитку психологічної стійкості та самодисципліни, які сприяють підвищенню загальної ефективності та зниженню ризиків під час виконання службових обов’язків.
Спеціальна фізична підготовка (СФП) відіграє ключову роль у досягненні високих спортивних результатів, підтримці фізичного стану військових, рятувальників та інших професій, які потребують високого рівня фізичної витривалості та сили. Проте, окрім фізичної складової, не менш важливими є психологічні аспекти, що впливають на ефективність підготовки.
Мотивація є одним із найважливіших психологічних чинників у СФП. Вона визначає бажання індивіда займатися, долати труднощі і досягати поставлених цілей. Для зміцнення мотивації важливо формувати чіткі цілі, які розподіляються на короткострокові та довгострокові етапи; використовувати позитивне підкріплення та підтримувати зворотний зв’язок між зусиллями та результатами; створювати різноманітність у тренуваннях, щоб уникнути одноманітності і втоми; залучати до роботи над психічною стійкістю, яка допомагає долати психологічні бар’єри.
Слід зазначити, шо впевненість у своїх силах є ще одним важливим фактором, що допомагає досягати високих результатів у СФП. Вона розвивається через поступове підвищення рівня складності вправ, що дозволяє учасникам відчувати прогрес; використання методів візуа- лізації, коли спортсмен або військовий уявляє успішне виконання завдань; підтримку з боку тренера та колег, що створює позитивне середовище для зростання; роботу з психологом або тренером для подолання страхів і тривоги, що можуть знижувати впевненість.
Отже, інтеграція психологічних методик у спеціальну фізичну підготовку дозволяє не лише підвищити фізичні показники, але й зміцнити мотивацію та впевненість, що сприяє досягненню поставлених завдань на більш високому рівні.
Посилання
Ануфрієв М.І., Бутов С.Є. Основи спеціальної фізичної підготовки працівників органів внутрішніх справ : навч. посіб. / за заг. ред. Я.Ю. Кондратьєва, Є.М. Моісеєва. Київ : Нац. акад. внутр. справ України, 2014. 338 с.
Калюжний М.Г. & Кожуховський А.В. (2021). Визначення специфічних чинників спеціальної фізичної підготовки курсантів ЗВО МВС України. Наукова дискусія: питання педагогіки та психології: матеріали міжнар. наук.-практ. конф. (м. Київ, 3-4 груд. 2021 р.). – Київ, 2021. С. 78–81.
Зінченко Д.А. & Дерунов М.І. (2023). Психологічна підготовка фахівців правоохоронних органів України в умовах воєнного стану. Підготовка правоохоронців в системі МВС України в умовах воєнного стану: зб. наук. пр. конф. (м. Харків, 26 трав. 2023 р.). Вінниця: ХНУВС, 2023. С. 242–244.
Бондаренко В.В., Пронтенко К.В., Пронтенко В.В. Методика підготовки майбутніх правоохоронців до протиборства із супротивником, озброєним ножем. Юридична психологія та педагогіка. 2021. № 1 (13). С. 81–91.
Бондаренко В.В. Професійна підготовка працівників патрульної поліції : зміст і перспективні напрями : монографія. Київ : ФОП Кандиба Т.П., 2023. 524 с.
Бутов С.Є., Решко С.М., Співак В.М. Попередження травм на заняттях з фізичної підготовки : навч. посіб. Київ : Київ. нац. ун-т внутр. справ, 2019. 48 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 А.В. Кириченко, С.П. Петренко, А.В. Васецька
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.