Основні кіберзагрози в умовах ведення інформаційної війни
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.98Ключові слова:
інформаційна війна, інформаційні відносини, захист інформації, кіберполіція, кіберзлочинність, кібертероризм, кібершпигунство, кібервійна, інформаційна безпекаАнотація
У статті розглянуті основні кіберзагрози в умовах ведення інформаційної війни, як наявні та потенційно можливі явища і чинники, що створюють небезпеку важливим національним інтересам держави. Основними видами кіберзагроз є кіберзлочинність, кібертероризм, кібершпигунство, кібервійна. Інформаційна війна має три основні цілі: контроль інформаційного простору та забезпечення захисту власної інформації від дій противника, використання контролю над інформаційним простором для здійснення інформаційних атак на противника, підвищення загальної ефективності інформаційних функцій. Представлено основні проблеми в інформаційному просторі, які потребують вирішення в сучасних умовах. Інформаційна війна стала одним із найнебезпечніших видів зброї, існують такі види інформаційної війни, як командна, розвідувальна, психологічна, економічна, електронна, знищення документів, кібервійна. Психологічний вплив, дезінформація, піар-компанії та спеціальні інформаційні операції є найважливішими для інформаційної війни.
Запропоновано авторське розуміння кібершпигунства: це злочинна діяльність, яка здійснюється шляхом таємного виявлення, пошуку, збору, викрадення та передачі інформації, що становить державну таємницю, іноземній державі, організації або їх представникам, якщо це так, вчинена іноземцем або особою без громадянства в кіберпросторі. Встановлено, що предметом кібершпигунства є зовнішня безпека України, її суверенітет, територіальна цілісність і недоторканність, обороноздатність, державна, економічна чи інформаційна безпека та кіберпростір в цілому. З об’єктивної сторони шпигунство виражається в передачі або збиранні відомостей, що становлять державну таємницю, з метою передачі їх іноземній державі, іноземній організації або їх представникам. Предметом цього злочину є відомості, що містять державну таємницю. Суб’єктивно кібершпигунство характеризується прямим умислом. Кібервійна це комп’ютерне протистояння у просторі Інтернету. Інтернет давно перетворився на поле бою кібервійн. У статті досліджено сучасні ознаки поняття «кібервійна».
Посилання
Про інформацію: Закон України. № 2658- XII (2658-12 ) від 02.10.92. ВВР, 1992, № 48, ст. 651. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2657-12#Text.
Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України та Закону України «Про електронні комунікації» щодо підвищення ефективності досудового розслідування «за гарячими слідами» та протидії кібератакам: Закон 2137- IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2137-20#Text.
Левченко О.В., Охрімчук В.В. Особливості антиукраїнського інформаційного (кібер) впливу на Україну. Захист інформації. 2022. № 4. С. 156-163.
Ліпкан В.А. Національна безпека України: нормативно-правові аспекти забезпечення. Київ : Знання, 2003. 180 с.
Лісовська Ю.П. Кібербезпека: ризики та заходи: навч. посібник. К.: Видавничий дім «Кондор. 2019.
Лісовська ЮП. Кібербезпека: ризики та заходи: навч. посібник. Київ.: Видавничий дім «Кондор. 2019. 80 с.
Логінова Н.І. Правовий захист інформації. Одеса : Фенікс, 2015. 264 с
Макаренко Є.А. Міжнародні інформаційна безпека: сучасні виклики та загрози. Київ : Центр вільної преси, 2006. 916 с.
Манжай О.В Правові заходи захисту інформації. Харків : Панов, 2020. 162 с.
Мацюк В.Я. Інформаційне суспільство - новий щабель суспільної формації. Часопис Київського університету права. 2006. № 2. С. 102-106.
Рульов І.М. Співвідношення кібертероризму та кіберзлочину. Юридичний вісник. Одеса : Гельветика, 2021. № 3. С. 178-185.
Чаплінська Ю. Кіберкультура та кібербезпека в умовах війни. Національна академія педагогічних наук України, Інститут соціальної та політичної психології. Київ, 2023.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Я.П. Мазур
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.