Основні кіберзагрози в умовах ведення інформаційної війни

Автор(и)

  • Я.П. Мазур аспірант кафедри конституційного, адміністративного та фінансового права Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова, Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.98

Ключові слова:

інформаційна війна, інформаційні відносини, захист інформації, кіберполіція, кіберзлочинність, кібертероризм, кібершпигунство, кібервійна, інформаційна безпека

Анотація

У статті розглянуті основні кіберзагрози в умовах ведення інформаційної війни, як наяв­ні та потенційно можливі явища і чинники, що створюють небезпеку важливим національним інтересам держави. Основними видами кіберзагроз є кіберзлочинність, кібертероризм, кібершпигунство, кібервійна. Інформаційна війна має три основні цілі: контроль інформаційного про­стору та забезпечення захисту власної інформа­ції від дій противника, використання контролю над інформаційним простором для здійснення інформаційних атак на противника, підвищення загальної ефективності інформаційних функцій. Представлено основні проблеми в інформацій­ному просторі, які потребують вирішення в су­часних умовах. Інформаційна війна стала одним із найнебезпечніших видів зброї, існують такі види інформаційної війни, як командна, розві­дувальна, психологічна, економічна, електро­нна, знищення документів, кібервійна. Психо­логічний вплив, дезінформація, піар-компанії та спеціальні інформаційні операції є найважливі­шими для інформаційної війни.

Запропоновано авторське розуміння кібершпигунства: це злочинна діяльність, яка здійс­нюється шляхом таємного виявлення, пошуку, збору, викрадення та передачі інформації, що становить державну таємницю, іноземній дер­жаві, організації або їх представникам, якщо це так, вчинена іноземцем або особою без гро­мадянства в кіберпросторі. Встановлено, що предметом кібершпигунства є зовнішня безпека України, її суверенітет, територіальна цілісність і недоторканність, обороноздатність, державна, економічна чи інформаційна безпека та кіберпростір в цілому. З об’єктивної сторони шпи­гунство виражається в передачі або збиранні відомостей, що становлять державну таємницю, з метою передачі їх іноземній державі, інозем­ній організації або їх представникам. Предме­том цього злочину є відомості, що містять дер­жавну таємницю. Суб’єктивно кібершпигунство характеризується прямим умислом. Кібервійна це комп’ютерне протистояння у просторі Інтернету. Інтернет давно перетворився на поле бою кібервійн. У статті досліджено сучасні ознаки поняття «кібервійна».

Посилання

Про інформацію: Закон України. № 2658- XII (2658-12 ) від 02.10.92. ВВР, 1992, № 48, ст. 651. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2657-12#Text.

Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України та Закону України «Про електронні комунікації» щодо підвищення ефективності досудового розслідування «за гарячими слідами» та протидії кібератакам: Закон 2137- IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2137-20#Text.

Левченко О.В., Охрімчук В.В. Особливості антиукраїнського інформаційного (кібер) впливу на Україну. Захист інформації. 2022. № 4. С. 156-163.

Ліпкан В.А. Національна безпека України: нормативно-правові аспекти забезпечення. Київ : Знання, 2003. 180 с.

Лісовська Ю.П. Кібербезпека: ризики та заходи: навч. посібник. К.: Видавничий дім «Кондор. 2019.

Лісовська ЮП. Кібербезпека: ризики та заходи: навч. посібник. Київ.: Видавничий дім «Кондор. 2019. 80 с.

Логінова Н.І. Правовий захист інформації. Одеса : Фенікс, 2015. 264 с

Макаренко Є.А. Міжнародні інформаційна безпека: сучасні виклики та загрози. Київ : Центр вільної преси, 2006. 916 с.

Манжай О.В Правові заходи захисту інформації. Харків : Панов, 2020. 162 с.

Мацюк В.Я. Інформаційне суспільство - новий щабель суспільної формації. Часопис Київського університету права. 2006. № 2. С. 102-106.

Рульов І.М. Співвідношення кібертероризму та кіберзлочину. Юридичний вісник. Одеса : Гельветика, 2021. № 3. С. 178-185.

Чаплінська Ю. Кіберкультура та кібербезпека в умовах війни. Національна академія педагогічних наук України, Інститут соціальної та політичної психології. Київ, 2023.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-16

Номер

Розділ

Розділ 7. Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право